петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Брнабић: Синишу Малог за министра препоручио успех у решавању проблема Београда, он за разлику од Ђиласа нема милионе; Рашковић Ивић: Мали недостојан да обавља ту функцију због бројних афера
Хроника

Брнабић: Синишу Малог за министра препоручио успех у решавању проблема Београда, он за разлику од Ђиласа нема милионе; Рашковић Ивић: Мали недостојан да обавља ту функцију због бројних афера

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. мај 2018.

Посланици Скупштине Србије завршили су данас расправу о предлогу премијерке Ане Брнабић да досадашњи градоначелник Београда Синиша Мали буде изабран за министра финансија. Расправа је почела јутрос и биће настављена сутра у 10 часова, а очекује се да ће се у наставку и гласати о предлогу премијерке.

Током данашње расправе посланици већине су подржали предлог Брнабићеве, док су посланици опозиције негодовали износећи критике на рачун Малог.

Скупштина Србије почела је седницу на чијем дневном реду је избор Синише Малог за министра финансија. Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да је Малог за ту функцију препоручио успех у решавању огромних финансијских и развојних проблема Београда које је наследио када је преузео место градоначелника 2014. године.

Брнабић је образлажући свој предлог посланицима у Скупштини Србије рекла да је Београд имао дуг од милијарду и 118 милиона евра дуга који је за време мандата Малог преполовљен.

Она је напоменула да је било 14 милијарди динара неплаћених обавеза и дефицит од 20,25 одсто, а да су данас све обавезе исплаћене и дефицит смањен за четири пута, а Београд је добио први пут у историји први кредитни рејтинг 2016. који ће се до краја ове године још унапредити, а што је значајно за привлачене инвестиција.

Оно што га препоручује је да је Београд данас стабилна локална самоуправа и највећа инвестициона дестинација у овом делу европе, а спроведена је консолидација јавних и јавно-комуналних предузећа.

"Обећао је да ће Београд бити град кранова - то је испунио, показао да је тимски играч, да се не плаши напорног рада, да се не плаши критике, и да се не плаши тешких одлука у интересу Београдјана и градјана. Његови успеси и знање су оно што верујем да је најбоље за кандидата за министра финансија", рекла је Ана Брнабић.

Пошто Брнабић пред посланицима образложи свој предлог почеће расправа, која би могла да потраје и два дана. После завршетка расправе посланици ће гласати, а да би министар био изабран потребно је да добије већину гласова од укупног броја народних посланика. Мандат новог министра почиње полагањем заклетве.

Синиша Мали је за министра предложен уместо Душана Вујовића који је оставку образложио личним и породичним разлозима. Седници присуствује Синиша Мали. Иако се спекулисало да ће доћи до реконструкције Владе, у петак је у Скупштину стигао једино предлог за избор новог министра финансија.

Синиша Мали нема милионе за разлику од Ђиласа

Одговарајућу на излагање посланика Ђуришића, Брнабић је рекла да јесте тачно да су се многи вратили у Србију, али и да има оних који имају милионе, наводећи да се и "(Драган) Ђилас вратио и да само пријављено има 25 милиона евра".

- Ђилас је шампион у томе. Симиша Мали нема милионе. Он је напустио добро плаћен приватни посао да би био на услузи грађанима Србије - рекла је Брнабић.

На то је протестовао Балша Божовић (ДС) говорећи да није у реду да се његово име спомиње "јер није присутан", а и да су то његови лични подаци и да га таквим излагањем излаже опасности.

Председавајући је међутим рекао да је премијерка износила званичне податке из периода док је Ђилас био на функцији градоначелника.

Председница парламента Маја Гојковић је уочи почетка седнице, за Н1 рекла да се о реконструкцији Владе за сада није било речи на нивоу странака које чине већину у парламенту.

На питање да ли не искључује могућност да буде министарка културе, Гојковић је рекла: “Данас сам председник парламента, сутра видећемо”.

Ђорђе Вукадиновић: Синиша Мали је, као и Душан Вујовић, заступник политике безусловног слушања ММФ; Сви су били бољи градоначелници од њега 

Ђорђе Вукадиновић рекао је да посланички клуб "За спас Србије - Нова Србија" неће подржати предлог Синише Малог за министра финансија.

- Нећемо подржати предлог из персоналних и концептуалних разлога. Чињеница је да не говоримо о програму владе, већ о конадидату за министра. О биографији Синише Малог су колеге дискутовале, оно што је по мени већи проблем, то је био проблем и са његовим претходником Душаном Вујовићем - то је политичка филозофија, односно политика безусловног слушања ММФ-а. Многе земље које су се придржавале савета ММФ нису добро прошле. Вујовић је био добар и лојалан службеник ММФ, односно добар протагониста лоше политике - оценио је Вукадиновић.

Он је додао да има примедбе на економску политику Србије.

- Тачно је да је дошло је до фискалне стабилизације, али по коју цену? Дуг је повећан. Подигнут је ПДВ, што је пребацивање терета на грађане. Смањене су плате и пензије, и увезене акцизе на све и свашта. Да ли знате земљу где се плаћа акциза на струју, можда ја не знам, можда постоји, али их је јако мало - мада мислим да их нема - рекао је Вукадиновић.

"Госпођо Брнабић, питали сте нас - ко је био бољи градоначелник од Синише Малог?! Па, ево, по мом сећању, бољи су били Бранко Пешић, Небојша Човић, Ненад Богдановић и Драган Ђилас. А сигурно сам још неког заборавио", рекао је Вукадиновић у реплици на одговор премијерке Ане Брнабић.

Рашковић Ивић: Мали недостојан да обавља функцију министра због афера „Савамала“, сумњивог богаћења и других малверзација

Шефица посланичке групе Покрет за спас Србије – Нова Србија Санда Рашковић Ивић замерила је премијерки Брнабић што се није осврнула на афере које прате Малог, на шта је Брнабић рекла да расправља "само о чињеницама, а не о паушалним тврдњама".

Рашковић-Ивић је рекла да се на рачун Малог износе озбиљне оптужбе o бројним финансијским малверзацијама, аферама, плагирању доктората, те да он нема способност да седне на столицу најважнијег човека у Влади Србије поред премијера.

"То је као да се гладном вуку дате јагње на чување. Мислим да Србија то није заслужила", рекла је Рашковић-Ивић.

Она је казала да је интересантно што је премијерка заборавила да каже да је Синиша Мали радио од 2001. до 2003. године као помоћник министра за приватизацију, а да припадници Српске напредне странке имају велике примедбе на тадашњу приватизацију и на оне који су тада били на функцијама.

Посланица Нове Србије – Покрета за спас Србије Санда Рашковић Ивић приметила је да Брнабић није прочитала да је Мали од 2001. године био помоћник министра за приватизацију, а да посланици СНС критикују тај период, да је био директор офшор компанија, да има 24 стана у Бугарској, а поменула је и аферу Савамала.

Подсетила је да је супруга Синише Малог узјавила да јој је он поменуо да је „тамо нешто полупао“ али да нико није страдао, те да је тадашњи премијер Вучић тада рекао да иза тога стоји врх градске власти .

„Ово су озбиљне афере и желимо да чујемо одговоре, али не оног типа, а шта сте ви радили? Када се неко од нас буде бирао тада ћемо ми бити тема, а сада је тема Синиша Мали. Мали нема ту достојност да седне на најважније место министра финансија. То вам је да се да гладном вуку јагње на чување, мислим да Србија то није заслужила“, рекла је Рашковић Ивић.

Реплицирала јој је Александра Томић из СНС рекавши да неће дозволити да Синишу Малог „морално развлаче“ они који би да оправдају новац од „тајкуна са запада, а који су сада похапшени“.

„Треба оправдати осам милиона евра за председничку кампању и продуковане афере за те паре. Ниједног тренутка се овде није говорили о економској политици“, рекла је Томић, а премијерка Брнабић је рекла да је Мали био помоћник министра од 2001. до марта 2003. године, када није било спорних приватизација, а потом је подсетила Рашковић Ивић да су се те које су спорне дешавале када је њена – ДСС била стожер владе.

„Није фер да не кажете до када је Синиша био помоћник министра, а грађани врло добро знају када су биле те спорне приватизације“, рекла је она и додала да Мали има међународно искуство у привреди, да је радио као консултант у Дилоиту у Београду, Прагу, те за Кредит свис у Њујорку. Шта је Синиша радио у приватном сектору нема везе са државом“, поручила је Брнабић и упитала да ли је незаконито да неко води офшор фирме.

„И у Њујорку постоје офшор фирме и оне су законите…оно што га препоручује је и да се он са таквим квалификацијама и образовањем, а магистрирао је и докторирао, вратио у Србију и ставио Србији на располагање“, рекла је Брнабић,а за њу је 24 стана једна од најзабавнијих афера. Упитала је зар посланике не занима шта је са тим становима данас, а онда додала да истина су сви документи фалсификовани, не може да упропасти добру причу коју су смислили.

„Али, истина је важна. Шта се десило са тих 24 стана? Јел' их продао, ако је он имао, а не фирма коју је он напустио пре него је ушао у Владу Србије. Да ли и даље има 24 стана или прихватате да су то станови фирме коју је напустио пре уласка у владу“, упитала је.

Говорећи о Савамали, казала је да о „породичним стварима“ неће говорити, јер не води таблоидну политику, али, како каже, није фер да се износи шта је бивша супруга Марија Мали рекла неком порталу, а да се не каже шта је рекла тужиоцу, јер, како је приметила, њена званична изјава је била да је само „хтела да науди бившем мужу“.

Ана Брнабић: Да председник поставља министре, то би била диктатура

Премијерка Брнабић је током скупштинске расправе изјавила да председник Вучић не поставља министре у влади, јер би у супротном то значило да у Србији влада диктатура.

"Да поставља председник државе, то би била диктатура, а ја се надам да се ви за то не залажете и жао ми је што ја једном посланику морам да кажем да министре бирају посланици и Народна скупштина", рекла је Брнабић у парламенту одговарајући самосталном посланику Јовану Јованићу.

Јовановић је претходно истакао да Бранбић нема оправдања што не руководи владом и не бира министре, већ да то ради председник, под изговором да је технократски премијер и нагласио да "појам технократског премијера не познаје Устав Србије".

"Немам ја изговор да сам технократски премијер, то је чињеница. То није новина у свету, просто ја нисам члан владајуће странке, а водим владу", казала је премијерка.

Она је истакла да је Јовановић изнео низ паушалних изјава, да се није добро припремио за свој говор у којем се није обазирао на чињенице. Осврнула се и на Јовановићеву тврдњу да Србија има најнижи привредни раст у региону, наводећи да сви економски параметри показују опоравак и раст привреде.

Посланик Јовановић истакао је да познаје Синишу Малог већ 20 година, од времена када су студирали заједно у Вашигтону и упитао "ако је тако добар као што тврди премијерка, зашто није председник владе, већ министар финансија".

Обнова Славије, километри асфалта...

Говорећи о успешности Малог као градоначелника, она је навела и да је број незапослених смањен за око 25.500. Као добре резултате навела је и обнову Славије, Булевара ослобођења, Рузвелтове, Мије Ковачевића, Прокоп "који је почео са радом", уз изграђене приступне саобраћајнице, отворен Пупинов мост, фабрика Макиш 2, почетак изградње нове аутобуске станице, рестаурирано више од 200 фасада, километри афсалта, водовода и канализације…...

Додала је да је отворен и оживео НТП на Звездари где данас ради 560 младих инжењера у фирмама које остварују профит од 14 милиона евра.

Брнабић је нагласила да је захваљујући сарадњи са приватним вртићима, у обданишта иде 72.500 - 58.500 у државне и 14.000 у приватне.

Опозиција сматра да Србија не заслужује таквог министра финасија

Већ на почетку расправе о избору Синише Малог за новог министра финансија постало је јасно да он имао огромну подршку владајуће већине, док су посланици опозиције најавили да ће гласати против његовог избора.

Опозиција сматра да Србија не заслужује таквог министра финансија кога прате афере управљања градом, учешће у приватизацијама од 2001. године и његов лични сукоб са законом, јер није пријављивао имовину, као и случај доктората.

Балинт Пастор, посланик СВ, рекао је да ће посланици његове странке подржати избор Синише Малог за министра финансија из два разлога, јер је део владајуће коалиције у Влади Републике Србије. То ћемо учинити из два разлога. Први је разлог тај што је СВМ део владајуће коалиције и имамо коалициони споразум са СНС, а други разлог је да постоји велика шанса и вероватноћа да он буде успешан министар финансија у Влади Србије.

“Имао бих један савет, онако добронамерне природе, за будућег министра финансија. Немојте мислити да је шала. Ја знам да ви трчите полумаратон. Пошто ћете се сада бавити мало озбиљнијим стварима, ја вам препоручујем да почнете да тренирате за маратон, јер ће вам требати више стрпљења, требаће вам и више издржљивости.”, рекао је Пастор, а Драган Марковић Палма, лидер и посланик Јединствене Србије навео је да много хвали Малог.

Ипак, Марковић је за бившег градоначелника Београда имао само речи хвале. Навео је да је да је он лично допринео да велики број инвеститора дође у Београд, да главни град сада изгледа много боље него што је изгледао пре његовог мандатa, а Београд је данас и значајна туристичка дестинација.

“Синиша Мали има резултат и биографију, јер је посао учио у Америци. Лако је бити министар кад имаш Зидана и Роналда у лику Александра Вучића и он све обезбеди и створи услове, а оно што је најважније је међународна популарност”, рекао је Марковић.

Посланик Демократске странке (ДС) Балша Божовић оценио је данас да је потпуно небитно ко је кандидат за будућег министра финансија, јер је то могао бити било ко, пошто ће тај, у овом случају Синиша Мали, „служити као лични рачуновођа Александра Вучића и његовог приватног режима“.

Божовић је новинарима у Скупштини Србије рекао да је у Србији данас потпуно неважно ко ће бити министар у ком ресору, јер се за све пита Вучић, „не постоји више ни илузија да постоји Влада“. Како је истакао, потпуно је свеједно и да ли ће сутра Маја Гојковић бити министар културе или Маријан Ристичевић.

Ово је још једно понижавање премијерке Ане Брнабић, а данас је изостала и подршка осталих министара именовању Малог, јер ниједан од њих није дошао да то подржи, констатовао је Божовић.

Војислав Шешељ, лидер радикала рекао је да ће радикали гласати против избора Малог, иако је премијерка одржала једно срцепарајуће слово о будућем министру, тако да у једном тренутку само што није заплакао од толиких похвала. Говорећи о избору новог министра финансија трећег у садашњој власти, он се осврнуо и на “криминалне афере “, како је рекао бившег министра Душана Вујовића. Шешељ је оптужио Вујовића да га је, на његов предлог, Влада Србије ставила на списак терориста, као и његовог сина, па су им блокирали девизне рачуне у Комерцијалниј и Интеза банци. Упитао је тако премијерку  зашто  не одговори на питање због чега је  Вујовић морао да оде из владе  и зашто се цела  Влада не реконструише, већ се иде само на замени једног министра.

Према речима Шешеља, он је добио „опасне информације, које и Александар Вучић потврђује“, због којих неки министри морају да буду смењени, „свако ко је сумњив мора да се избаци из Владе“. Поновио је да  из Владе мора да лете  Зорана  Михајловић  јер преноси  информације  западним амбасадама и Златибор Лончар који је умешан у највећу корупцију.

Брнабићева је демантовала да је Влада Србије донела одлуку да се он и синови ставе на списак терориста и да први пут чује за то, па ће читав случај да провери. Одговарајући Шешељу она је рекла  да су сви резултати Синише Малог проверљиви и да јој је драго што су  Шешеља  емотивно дирнули резултати Синише Малог.

“Нема ништа нарочито срцепарајуће, осим сто су велики успеси. Све је проверљиво, црно на бело, лако се провери дуг и да је он преполовљен, колики је био дефицит и да је смањен за четири пута, да је Београд први пут у историји добио кредитни рејтинг, да имамо 12,8 милијарди динара у каси, 72.000 места у вртићима, мању незапосленост…”, рекла је Брнабић.

Зато би, истакла је Брнабић, било фер да СРС да подршку избору Малог, да помогне да сличне резултате имамо у на републичком нивоу. На  Шешељеву опаску да у „мутним временима“ Влада Србије мора да се реконструише и да се избаци из ње свако ко је сумњив, Брнабић је поручила да ниједан страни фактор не може да утиче на политику владе и да је Србија стабилна и независна земља.

“Србија је показала да ниједан страни фактор ни на који начин не може да утиче на политику Владе Србије, Скупштине, председника… што није била ситуација у прошлости, а данас је Србија независна, слободна и стабилна држава”, рекла је премијерка.

Палма упоредио Вучића са Зиданом и Роналдом

За реч се јавио и Драган Марковић Палма (ЈС) који је рекао:

"Лако је бити министар финансија када имаш (Зинадина) Зидана и (Кристијана) Роналда у виду Александра Вучића који ствара услове".

Он је још додао и да, што се тиче Малог, "његов ЦВ стао би на 50-так страна А4 формата" и пожелео му срећу. Више о његовом излагању, као и о томе како је реаговао после разговора са Вучићем о повећању пензија, прочитајте

Александар Стевановић, посланик  посланичке  групе Слободни посланици  оценио је да је објективно оно што нам говоре огледала – ММФ-а или Светске банке, а то је ниска стопа инвестиција, јер су, иако су стране инвестиције доста велике, домаће инвестциије ниске.

“Коња можете да доведете пред реку, али не можете да га натерате да пије воду. У овој нашој реци имамо ниске каматне стопе, обиље капитала, али домаће фирме се не усуђују да инвестирају. За то имају неке разлоге”, рекао је Стевановић и упитао шта се може тренутно урадити да се увећају домаће инвестиције и да ли ће се смањити намети на најниже плате.

“Да ли сте за увођење јасних фискалних правила, колики може бити максимални јавни дуг, како постижемо да имамо дугорочно одржив буџет”, упитао је Стевановић. Реплицирајући Стевановићу, премијерка  је рекла да ће Синиша Мали као будући министар финансија имати два изазова – да задржи финансијску дисциплину и убрза раст БДП-а.

„Два су основна изазова – један је да задржи финансијску дисциплину и одговорно трошење какво смо имали у претходној влади и што је ова влада наставила. Други задатак је да направи услове за бржи и динамичнији економски раст БДП-а“, рекла је Брнабић и поновила да је Мали најбољи кандидат за министра финансија, између осталог, јер има микс знања и вештине из привреде и финансија.

Посланици Демократске странке Србије најавили су  да ће гласати против избора Синише Малог за министра финансија, јер је предлог за његово именовање шамар и понижење грађанима Србије. Дејан Шулкић, посланик ове странке рекао је да Малог прате афере управљања градом, учешће у приватизацијама од 2001. године и његов лични сукоб са законом, јер није пријављивао имовину, лажно је приказивао приходе, као и случај доктората.

“Грађани Србије не заслужују таквог министра финансија”, рекао је Шулкић и додао да ће се и са Малим десити исто као и са двојицом претходника, који су громогласно најављивани, а отишли  су тихо.

Посланик покрета Доста је било Бранислав Михајловић изјавио је да тај покрет неће подржати Малог, јер сматра да је недостојан функције министра финансија.

"Зашто се у држави постављају кадрови са сумњивом прошлошћу, молим вас да ми одговорите на то. Мислим да је то у циљу учвршивања партократског режима у Србији, који се храни корупцијом", рекао је Михајловић који је претходно навео бројне афере у које је наводно умешан Мали.

"Ако се фаворизују они са купљеним дипломама онда је Мали одличан кандидат", рекао је Бошко Обрадовић, лидер Покрета Двери и упитао зашто СНС ако је против жутог предузећа предлаже људе који су били симбол те власти и у чије време, док је био помоћник министра приватизације и директор Центра за тендере приватизоване Вечерњих новости, Сартид, Керамика кањижа, Југоремедија неке друге компаније.

Обрадовић је констатовао да је Мали изучио школу ДС, а знање применио у власти СНС и да он баш зато треба да буде министар финансија, јер је живи доказ да се ништа није променило.

„Иако сам члан опозиције сматрам да је предлог за будућег министра финансија на месту, јер је он управо симбол ове власти. То је још једна потврда да СНС за шест година није изнедрио ни једног доброг кандидата, па кадрове који немају никакве везе са СНС морају да позајмљују са стране.“

Он је посланицима показао и фотографије на којима су Синиша Мали, Александар Влаховић и Мирко Цветкович, а на другој Синиша Мали док је био градоначеклник Београда са бизнисменом Мирославом Мишковићем.

„Подржавам његов избор, јер исти кадрови који су уништили државу сада су ваши кадрови“, рекао је лидер Двери и упитао има ли истине да школарину деци Синише Малог плаћа Станко Суботић Цане, један од оснивача СНС, коме је Мали био и саветник у Футури плус.

Председница Владе Ана Брнабић рекла је да Мали није био надлежан за спорне приватизације о којима је Обрадовић говорио и поручила му да не брине о Српској напредној странци већ да брине о својим гласачима и својој странци јер се плаши да ће Двери нестати, а то није добро за демократију.

Она је поводом навода Обрадовића о скупоценој гардероби Синише Малог рекла да ју је доста изненадило том опаском.

„Не знам како то да протумачим то што сте толико пажње посветили о облачењу Малог, али ја лично подржавам све такве емоције“, рекла је Брнабићева. Расправу је читавог дана из клупа намењеним представницима Владе пратио и Синиша Мали.

(Бета-Н1-Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер