Хроника

Ана Брнабић у Лондону: Два кључна приоритета спољне политике Србије чланство у ЕУ и регионална стабилност, повезаност и предвидивост региона; Мало сам причала са Едијем Рамом око неких недавних изјава

Штампа
уторак, 18. јун 2019.

 Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да су два кључна приоритета спољне политике Србије чланство у Европској унији (ЕУ) и регионална стабилност, повезаност и предвидивост региона.

Брнабић је, на предавању у Четам хаусу у Лондону, рекла да је Унија пре свега мировни пројекат, а то су многи у Европи заборавили.

Људи узимају мир "здраво за готово" и више се фокусирају се на економску страну ЕУ, а за мене, Европа ће увек бити успешан пројекат због тог очувања мира, рекла је Брнабић.

"Тај пројекат није комплетан без Балкана као његовог дела и то је највећи квалитет које ће проширење донети на Балкан, мир и стабилност који су веома потребни региону", нагласила је Брнабић.

Верујем да Србија дели вредности ЕУ и њено природно место је у породици европских народа, нагласила је премијерка Србије, наводећи да је скоро 70 одсто инвестиција из земаља ЕУ, а исто толико трговине је са земљама Уније.

Економски тамо припадамо, додала је она, а политички немамо план "Б", као што неки људи мисле.

То је наш стратешки циљ и без обзира ко је на власти у Србији, скоро 80 одсто посланика је проевропске оријентације, предочила је Брнабић.

Када је реч о преговарачким поглављима, Брнабић је говорила да је за друге земље Поглавље 35 везано за тзв. остала питања, док је за Србију је повезано са питањем Косова. То је за Србију политички најтеже, док су остала поглавља подељена на три стуба - економске реформе, јавна администрација и владавина закона, рекла је она.

Мало сам причала са Едијем Рамом око неких недавних изјава

Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је данас у Лондону да нема стабилне Србије без стабилног региона и да Београд мора да настави да улаже у регионалну стабилност.

На крају посете Лондону, где је учествовала на неколико скупова о економском јачању Западног Балкана и о односима у региону, Брнабић је рекла новинарима да је "данас мало причала са албанским премијером Едијем Рамом око неких недавних изјава".

"Замолила сам га да седнемо и видимо где смо, да подвучемо црту и кажемо да не води ничему то да имамо све нестабилнији регион. То ће се обити свима о главу, хајде да видимо како можемо да наставимо да јачамо регионалну стабилност и повезаност", казала је Брнабић.

Она је казала да је ситуација у региону данас лошија него пре пар година, "пре свега због потеза Приштине".

"Ја морам да видим како сви заједно можемо да се вратимо тамо где смо били. Пре свега због потеза Приштине, ми смо у лошијој ситуацији него што смо били, а требало је да будемо у много, много бољој ситуацији", навела је српска премијерка.

Она је казала да Србија "данас има прилив страних директних инвестиција већи него икад", али је додала да је за то "потребан регион који је стабилан и који се доживљава као стабилан".

Брнабић је рекла да је задовољна посетом Лондону током које је "имала времена да објасни људима шта значе косовске таксе од 100 одсто на увоз робе из Србије и БиХ, који то углавном не разумеју".

"Мислим да су људи то сада разумели и да ћемо имати још већу подршку за укидање такси и наставак дијалога", казала је.

Она је навела да косовске таксе представљају кршење Централноевропског споразума о слободној трговини (ЦЕФТА), потписаног 2006. године, и додала да тај споразум "нико није кршио, па ни Србија 2008. године, када је Косово прогласило независност".

"Ми нисмо потезали тако нешто ни када је наш главни преговарач Марко Ђурић био ухапшен, мучен и понижаван у Приштини. Дан после тога је био велики сајам у Приштини, председник (Србије Александар) Вучић рекао је да наше компаније морају да буду тамо, зато што у најтежим временима морате да имате рационалност", додала је Брнабић.

Поводом дводневне посете Паризу, коју почиње сутра, Брнабић је рекла да је добро што Србија има све ближе односе са Француском.

"Имамо све већи број француских инвеститора, видећу се у Паризу с некима од њих, с премијером Француске (Едуаром Филипом) и председником Сената (Жераром Ларшеом), средином јула у Србију долази (председник Француске Емануел) Макрон. Надам се да је то најава много, много ближих односа Србије и Француске", казала је.

 

Она је додала да су Срби и Французи "били братски народи", да су се "последњих деценија удаљили", али да мисли да су сада "на правом путу да поново успоставе ту блискост".

(Фонет, Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]