среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић у Бриселу: Вучић навео праве разлоге за евроинтеграције - не зато што у ЕУ има новца, већ због реформи; Односи са Русијом традиционално добри, али грађани сматрају да већа подршка стиже од ЕУ
Хроника

Ана Брнабић у Бриселу: Вучић навео праве разлоге за евроинтеграције - не зато што у ЕУ има новца, већ због реформи; Односи са Русијом традиционално добри, али грађани сматрају да већа подршка стиже од ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. октобар 2017.

Председница Владе Ана Брнабић изјавила је у Бриселу да Влада жели да успешно спроведе реформе како би Србија постала равноправна чланица Европске уније.

Председница Владе Србије Ана Брнабић је у дводневној званичној посети Бриселу, где се обратила  Комитету за спољне послове Европског парламента. Претходно Брнабићева се састала са известиоцем ЕП Дејвидом Мекалистером и председником Европске народне партије Манфредом Вебером.

Председавајући Комитета и специјални известилац за Србију Дејвид Мекалистер, најављујући премијерку, затражио је од Брнабић да, осим о економским достигнућима Владе, посвети пажњу у свом обраћању и питањима владавине права, медијских слобода и односу државе према невладиним организацијама.

Председница Владе је истакла да је њена стратегијска агенда на челу Владе Србије дигитализација и образовање. Она је навела да је такав стратегијски курс њене Владе омогућила претходна, сређивањем стања у јавним финансијама и избегавајући банкрот који је пре три године претио Србији.

Сесији Комитета на којој је говорила премијерка Брнабић присуствовали су и министарка за европске интеграције Јадранка Јоксимовић, председник Скупштине Војводине Иштван Пастор, покрајински премијер Игор Мировић, амбасадорка Србије при ЕУ Ана Хрустановић и шеф делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици.

Након обраћања Ане Брнабић, посланици ЕП, чланови Комитета за спољне послове постављали су питања председници Владе Србије. Међу постављеним питањима било је и како Србија намерава да побољша суседску политику у светлу реакције на ослобађујућу пресуду Насеру Орићу, да ли ће Србија наставити да опструише Косово у приступању међународним институцијама, што указује на праву природу немара Србије у процесу нормализације односа између Приштине и Београда...

На састанку с Мекалистером: "Србија подржава суверенитет Шпаније"

Премијерка Ана Брнабић рекла је да Србија подржава целовитост и суверенитет Шпаније, иако то нису чиниле неке друге државе у случају самопроглашења независности Косова.

Брнабић је у разговору с председавајућим Одбора за спољне послове Европског парламента и известиоцем за Србију Дејвидом Мекалистером рекла да Србија принципијелно стоји на становишту поштовања међународног права, саопштила је Влада Србије.

Према ранијим најавама, Брнабић је током посете Бриселу требало да Европској комисији пренесе писмо с питањима о ставу Комисије да се случајеви Каталоније и Косова не могу поредити, али је председник Александар Вучић рекао да се од тога одустало на захтев Шпаније.

Уочи посете Бриселу, своје прве од ступања на чело Владе, Брнабић је рекла да ће с европским званичницима разговарати о ставу Европске комисије да се случајеви Каталоније и Косова не могу поредити.

Брнабић је Мекалистеру рекла да је чланство у ЕУ спољнополитички приоритет Србије и да Београд чини све како би се одржала позитивна динамика преговора и отварања поглавља.

Мекалистер је изразио уверење да ће Србија до краја године отворити поглавља за која је спремна и рекао да постоји несмањено интересовање европских парламентараца за европски пут Србије, посебно после објављивања конкретније перспективе чланства, израженој кроз најаву стратегије проширења за Србију и Црну Гору Жан-Клода Јункера, наводи се у саопштењу Владе.

Он је рекао да ће тако важан сигнал сигурно бити праћен још већим интересовањем за реформске процесе у Србији, који су већ препознати као нешто што је донело добре и конкретне резултате у области економије. Мекалистер је рекао да је Србија за ЕУ важна земља у контексту геостратешке и геополитичке позиције и да је европски пут отуда значајан како за Србију тако и за ЕУ, уз све повремене проблеме и препреке на том путу.

На састанку с Вебером: "Србија поуздан и кредибилан партнер ЕУ"

Брнабић се састала и с председником Европске народне партије Манфредом Вебером (ЕПП) којем је рекла да је чланство у Европској унији спољнополитички приоритет Србије и да ће Србија наставити да буде поуздан и кредибилан партнер ЕУ.

Она је рекла да упркос бројним изазовима на путу ка пуноправном чланству у ЕУ, Србија наставља унутрашње реформе, јер оне доприносе бољем животном стандарду и већем квалитету живота свих грађанки и грађана Србије.

Премијерка је додала да би број отворених поглавља требало више да одговара напорима и резултатима које је Србија постигла у преговарачком процесу, као и исказаној политичкој вољи, додајући да је веома важно да све институције и чланице ЕУ имају конструктиван приступ и да буду отворене и спремне за пријем нових чланица.

Она је рекла да Србија остаје опредељена да дијалогом решава сва отворена билатерална питања са суседима, али и да највећи проблем представља гледање у прошлост, ревизија историје и оживљавање превазиђених идеологија у суседству.

Вебер је рекао да је ЕПП изузетно заинтересована за стабилност целог региона западног Балкана, али и да је неопходно мерити и оцењивати појединачан напредак сваког од кандидата, наводи се у саопштењу владе.

Србија је несумњиво препозната као важан фактор стабилности, као и конструктиван партнер ЕУ по питањима која су од значаја за целу ЕУ, рекао је Вебер и позитивно оценио економски напредак Србије и очигледну политичку вољу за наставком реформи и европским интеграцијама, као важном инструменту за побољшање перспективе грађана Србије.

Седница Одбора: "Претходна влада скренула Титаник с пута ка леденом брегу"

Брнабић је на седници Одбора за спољну политику Европског парламента рекла да су макроекономска стабилност, реформа јавне администрације и владавина права стубови дугорочног развоја Србије, али и неопходни за улазак земље у ЕУ.

Она је истакла да Србија жели да уђе у ЕУ и да је један од разлога зашто је прошле године ушла у владу, зато што је тадашњи премијер Александар Вучић навео праве разлоге за евроинтеграције - не зато што у ЕУ има новца, већ зато што су реформе важне за српске грађане и компаније.

"Када будемо спремни да уђемо у ЕУ и када ЕУ буде спремна да нас прими, желимо да будемо равноправна чланица ЕУ", рекла је Брнабић и додала да Србија не жели да уђе у Унију као "хрома чланица" већ жели да заврши свој посао.

Она је рекла да ако Србија не обезбеди нова радна места и не буде успешна у реформама, чак и да уђе у ЕУ, ЕУ јој неће донети бољи живот.

Од три стуба развоја Србије, али и евроинтеграција, највише је урађено на фискалној стабилизацији, рекла је Брнабић и додала да сада Влада може да се посвети одрживом расту.

Брнабић је рекла да је претходна Влада много урадила с непопуларним мерама фискалне стабилизације и драстичним резовима у потрошњи, резањем плата и пензија.

Она је додала да Србија данас има макроекономску стабилност и да је наследила владу која има најбољи буџет у претходних 10 година. Прошла година је била прва с примарним фискалним вишком, док је путања јавног дуга преокренута - прошла година је завршена с јавним дугом на 73 одсто, док је данас на око 65 одсто, рекла је она.

Наводећи да је претходна влада урадила много да се избегне банкрот, који је према Светској банци био удаљен три месеца, Брнабић је рекла да је та влада "скренула Титаник с пута ка леденом брегу".

Брнабић је рекла да нова влада може да се посвети расту и да он може бити заснован на добром образовању и дигитализацији.

За дигитализацију постоје велики потенцијали за уводјење ИТ технологија у различите секторе од пољопривреде до медицине, рекла је Брнабић и навела да је ИТ индустрија сектор с најбржим растом у Србији - око 10 одсто, док развој софтвера бележи раст од 20 одсто. "То се десило без подршке Владе, а питам се шта може да се уради с подршком владе", рекла је она.

Седницом је председавао шеф Спољнополитичког одбора и известилац за Србију Давид Мекалистер који је у уводном излагању рекао да успешна интеграција Србије и Западног Балкана тражи много напора, али да се инвестиција исплати.

"Односи с Русијом традиционално добри, али грађани сматрају да већа подршка стиже од ЕУ"

Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је у Европском парламенту да су односи Србије с Русијом традиционално, економски и културно-верски добри, да је Русија била на страни Србије приликом НАТО бомбардовања и виђена је као пријатељ, али да већина Срба сматра да је Европска унија Србији дала највећу новчану подршку и потпору.

Најновије истраживање показује да је 49 одсто грађана Србије и преко 80 одсто посланика у српском парламенту за улазак у ЕУ, а 66 одсто грађана подржава реформе за чланство у ЕУ, рекла је премијерка Брнабић, одговарајући на питања посланика у Спољнополитичком одбору Европском парламенту.

Она је рекла да Србија такође има слободну трговинску зону с Русијом и зависи од увоза руског гаса, наводећи и да чланице ЕУ развијају веома корисне економске и друге везе с Русијом.

Одговарајући на примедбе да Србија одржава и војне вежбе с Русијом, она је узвратила да Србија жели да остане војно неутрална и предочила да је далеко већи број војних вежби српска армија имала с НАТО и САД, него с Русијом.

Она је рекла да посланици Европског парламента морају да делују на темељу чињеница, а не утисака.

Прошле године је Србија имала 16 војних активности с разним земљама, а од тога девет с Америком, а по две с балканским земљама и НАТО у склопу Партнерства за мир, једну с Мађарском и две вежбе с Русијом, рекла је Брнабић.

Ове године Србија је учествовала у 15 војних вежби, од тога 13 с НАТО, у том склопу седам билатерално с САД, док су две вежбе одржане с Русијом.

Српска премијерка је узвратила на опаску посланика ЕП Чарла Танока да сарадња с Русијом "штети евро-атлантским тежњама Србије", нагласивши да Србија "веома отворено каже да не стреми евро-атлантским интеграцијама, већ уласку у Европску унију".

"Ми не желимо да будемо члан НАТО, желимо да очувамо нашу војну неутралност, а то су бројке које доказују да смо ми истински војно неутрални", подвукла је Ана Брнабић.

"Срећна сам шта смо урадили у првих 100 дана"

Премијерка је рекла да је нова Влада почела у тешким околностима суочена са штрајковима, али да је, кад су решена та питања, могла да настави рад претходне владе коју је водио Александар Вучић. Она је изјавила да је задовољна оним што је Влада урадила у првих 100 дана.

"Срећна сам шта смо урадили у првих 100 дана", рекла је Брнабић на седници Спољнополитичког опдбора Европског парламента.

Брнабић је рекла да је Влада Србије посвећена учлањењу у ЕУ, пре свега спровођењу реформи не због уласка у ЕУ, већ зато да би Србија била боље место за живот.

"Почели смо у тешким околностима, суочени са штрајковима, али кад смо то решили као тим... Могли смо да наставимо рад претходне владе коју је водио Александар Вучић. После тога, могу рећи да смо имали успешних сто дана", рекла је Брнабић која борави у дводневној посети Бриселу.

(Бета)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер