четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Телеком има изузетно јаку конкуренцију и треба да се бори, мислим да се сада понашају одговорно и свака им част; важно је да се дијалог између Вучића и Тачија настави
Хроника

Ана Брнабић: Телеком има изузетно јаку конкуренцију и треба да се бори, мислим да се сада понашају одговорно и свака им част; важно је да се дијалог између Вучића и Тачија настави

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. новембар 2018.

Премијерка Србије Ана Брнабић каже да би о цени и условима под којим је Телеком Србије преузео Коперникус Технолоџи требало питати менаџмент те компаније.

"Телеком Србија је предузеће које има свој менаџмент. Нисам директор Телекома, а питајте Телеком да образложи своју одлуку. Телеком треба да послује профитабилно, има изузетно јаку конкуренцију и треба да се бори. Треба да се понаша одговорно а мислим да се сада тако и понашају и свака им част", казала је премијерка.

Верујемо да ће Брисел вратити ситуацију у нормалу, важно је да се дијалог између Вучића и Тачија настави

Председница Владе Србије Ана Брнабић захвалила је Европској комисији на оштрој реакцији после одлуке Приштине да уведе царинске мере на производе Србије и истакла да Србија има уверавања из Брисела да ће се ситуација „вратити у нормалу“, како би се наставио дијалог.

Упитана о новом сусрету председника Србије Александра Вучића са Хашимом Тачијем ове недеље у Бриселу, Брнабић је рекла да није била сигурна да ће се дијалог наставити због мера Приштине. Важно је да се дијалог настави, али не можемо да причамо у празно.

Сваки пут када се помене дијалог догоди се једнострани инцидент Приштине, којим се доводи у питање њихова спремност да искрено учествују у том дијалогу, предочила је Брнабић. Брнабић је оценила да су мере Приштине кршење ЦЕФТА протокола, Споразума о стабилизацији и придруживању, уговора који се тичу регионалног повезивања и стабилности и Берлинског процеса. Очекујем и надам се да ће Рамуш Харадинај са својим тимом размислити о тим мерама.

То је супротност свему што се очекује у 21. веку када говоримо о стабилности, предвидивости и бољем животу грађана, додала је она. Не бих говорила о контрамерама, рекла је Брнабић, надам се да ће се уразумити и вратити на оно што су обавезе и договори у складу са међународним правилима игре.

Брнабић: Србија има снаге да настави реформе, али мора брже

Премијерка Ана Брнабић рекла је да Србија има снаге и капацитет да настави реформе и да иде у добром правцу, али да то мора да ради брже и ефикасније. Она је на представљању "Беле књиге 2018" у којој су препоруке Савета страних инвеститора у Србији за боље услове пословања, навела да је важно да се сагледају приоритети и да се на њима ради.

Говорећи о добрим економским резултатима, Брнабић је истакла да је раст бруто домаћег производа (БДП) на крају трећег квартала ове године био 4,5 одсто. Додала је да су очекивања да ће на крају године раст БДП-а премашити четири процента, а да је изазов да тај раст буде одржив и да се настави 2019. и 2020. године.

"На крају године очекујемо суфицит у буџету од 0,6 одсто БДП-а, односно 28 милијарди динара", казала је Брнабић.

Истакла је да је стопа незапосленост испод 12 одсто и да би требало да ускоро буде једноцифрена.

"Нето прилив страних инвестиција у првих девет месеци био је изнад две милијарде евра, што је 5,4 одсто више него у истом периоду прошле године", казала је премијерка.

Коментаришући одлагање за годину дана примене платних разреда којима би се утврдиле исте зараде за исте послове у државној служби, она је рекла да се надала да ће то бити изводљиво од 2019, али да су разговори са синдикатима били дужи него што се очекивало.

Премијерка је навела да је остало да се ураде још неки финансијски прорачуни и да се процене фискални ефекти примене платних разреда.

"То је потребно да би се ушло у реформу без бојазни да ће бити угрожене нечије плате у јавном сектору, животни стандард и фискална стабилност", објаснила је Брнабић.

Приштина крши ЦЕФТА споразум

Премијерка Србије изјавила је да је одлука власти у Приштини да повећа царине на увоз робе из Србије и БиХ јасно кршење ЦЕФТА споразума о слободној трговини, као и Споразума о стабилизацији и придруживању ЕУ и свих уговора који се тичу регионалног повезивање и сарадње.

Она је новинарима на представљању "Беле књиге" Савета страних инвеститора казала да се нада се да ће председнк косовске владе Рамуш Харадинај са својим тимом још једном размотрити оправданост тих мера.

"То је супротно свему што се очекује у 21. веку када говоримо о стабилности, предвидивости и бољем квалитету живота градјана", казала је премијерка. На питање да ће Србија уводити контрамере Косову рекла је да не би да о томе говори у овом тренутку.

О Николићевој вили у Ужичкој: Сарадња с Кином и Русијом је од стратешког значаја

Брнабић је изјавила да је сарадња са Кином и Русијом од стратешког значаја за Србију због чега је одлучено да се вила у Ужичкој 23 додели на коришћење бившем председнику Томиславу Николићу, који сада обавља дужност првог човека Националног савета за сарадњу са тим земљама.

"Имамо доста честе посете из Кине и Русије, тако да смо из тог разлога одлучили да то буде објекат за ту намену", рекла је.

Брнабић је казала да је најбоље да се у тој резиденцији одржавају састанци.

Влада је на седници 25. октобра изменила Уредбу о непокретностима за репрезентативне потребе Републике Србије и донела одлуку да вила у Ужичкој 23 убудуће служи за "боравак и репрезентативне потребе" председника Националног савета за сарадњу са Русијом и Кином.

Према Закону о председнику Републике, Томислав Николић по истеку мандата стекао је и неке друге привилегије. Осим пензије у висини од 80 одсто председничке плате, Николић има право и на канцеларију, саветника и секретара, а може да користи и службени аутомобил с возачем, онолико дуго колико је трајао његов мандат председника.

(Б92 - ФоНет - Бета)

Видети још:

Драган Ђилас: Како то кабловски оператор вреди више од ПКБ и РТБ Бор? После смене власти, свим учесницима оваквих махинација ће сва имовина која је отета грађанима Србије бити национализована

Раде Вељановски: Телекомова куповина „Коперникуса“ у супротности и са идејом изласка државе из власништва у медијима и са Законом о јавном информисању

Јавно.рс: Телеком Србија за око 200 милиона евра купио другог по величини кабловског оператора у Србији „Коперникус Технолоџи“

Вучић за „ЕУ Обсервер“: Није тачно да се у Србији гуше медијске слободе и успоставља државни монопол над медијима; данас Танјуг ради и говори истину без државних подстицаја

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер