субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: По војној сарадњи Србија je најближа САД, на другом месту је сарадња са НАТО, па тек онда са Русијом; Остаћемо војно неутрални и то показујемо на сваки начин
Хроника

Ана Брнабић: По војној сарадњи Србија je најближа САД, на другом месту је сарадња са НАТО, па тек онда са Русијом; Остаћемо војно неутрални и то показујемо на сваки начин

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. септембар 2017.

Блед -- Брз приступ Европској унији неких земаља Западног Балкана, које су најнапредније у том процесу, биће јако добар сигнал за регионалну стабилност.

То је оценила на Бледу премијерка Србије Ана Брнабић.

Она је, у изјави новинарима, након панела лидера у оквиру Бледског стратешког форума, истакла да су европске интеграције регион подједнако важне за Западни Балкан, колико и за ЕУ.

Брнабићева је подвукла да је Србија стратешки опредељена ка ЕУ и да жели да постане члан европске породице нација.

"Србија јесте у Европи и идемо прилично добрим темпом. Отворено је 10, већ затворено два поглавља и очекујемо да се до краја године још неколико отвори. За владу је важно како да имплементирамо реформе, а имамо три стуба - економска стабилност и просперитет, реформа јавне управе, владавина права и поштовање закона", објаснила је она рекавши да је због нас важна имплементација реформи.

Када је реч о перцепцији Србије, изразила је жаљење што датира из неких ранијих времена.

"Време је да се тај погрешан имиџ Србије разбије. Србија је земља која је најмултиетничкија у Европи, има преко 26 етничких заједница са огромним правима. Имамо савете националих мањина, а у републичком премијер има могућност да разговара са мањинама како би обезбедили да имају сва права“, објаснила је Брнабићева.

Подсетила је и да је Србија земља која учествује у мировним мисијама УН и ЕУ, те да је седма по учешћу, као и да, иако је перцепција да је Русија најближа по војној сарадњи, на првом месту војне кооперације САД, да је на другом НАТО, и тек онда Москва.

"Ми смо јасно и искрено у војној неутралности. Остаћемо војно неутрални и то показујемо на сваки начин", нагласила је она.

Што се односа са Русијом тиче он је, према њеним речима, комплексан, постоје блиске везе у смислу вере и традиције, али пре свега економије.

Подсетила је да Србија има важан трговински споразум са Русијом, који је важан део трговинске размене, раста и извоза.

"Партнери из ЕУ треба да разумеју то и не чини ми се да не постоји то разумевање. Србија је стратешки опредељена за ЕУ и то показујемо сваки дан. Да је ова влада посвећена томе доказ је да имамо два нова минситарства једно за европске интеграције и друго за заштиту животне средине, поглавље које је најкомплексније и најскупље", казала јеБрнабићева додајући да све што радимо говори као потврда тога да смо стратешки опредељени ка ЕУ.

Казала је да је на маргинама Бледског стратешког форума имала доста политичких и економских састанака. 
Што се тиче економских састанака, разговарала је, како је пренела, са представницима "Петрола", компаније која добро ради у Србији.

Стратешки правци развоја Србије и визије за будућност Србије и региона су у ЕУ 

Премијерка Србије Ана Брнабић рекла је данас, пред почетак Бледског стратешког форума, да је тај скуп још једна прилика да са колегама из суседних земаља и ЕУ размени ставове о ситуацији у региону и да промовише политику и резултате Србије.

Она ће лично, како је најавила, фокус ставити на дигитализацију и образовање, као два кључна приоритета Владе Србије.

- „Данас имам још једну прилику да партнерима из ЕУ и региона кажем који су стартешки правци развоја Србије и визије за будућност Србије и региона у ЕУ. То је увек добра прилика да промовишемо Србију и наше успехе, као и неке проблеме којих има и како се са са њима суочавамо и решавамо - објаснила је Брнабић.

Казала је да ће главна порука, коју ће пренети, бити дигитализација и образовање.

Када је реч о дигитализацији, не ради се само, како је истакла, о подршци стартаповима, те научно-истраживачком раду, већ о томе да млади остану у Србији, па и да се из иностранства враћају у земљу.

Такође је истакла да је важна дигитализација јавне управе, како би држава била присутнија и доступнија грађанима и привреди, односно била сервис грађана и привреде.

- „Јавна управа мора радити за грађане и привреду, који их плаћају - поручила је Брнабић.

Брнабић Србима у Словенији: Мање подела, више разговора

Премијерка је изјавила да је увек спремна да разговара са Србима у дијаспори и региону, а српској заједници у Словенији је поручила да превазиђе поделе којих има и да успоставе бољу комуникацију међу собом, како би квалитетније и конструктивније заступали своје интересе.

- „Влада Србије, заједно са председником Републике Александром Вучићем, пуно полаже на сарадњу Срба у региону и њихово повезивање са матицом. У недељу смо имали састанак са предстваницима из РС, наставићемо у том правцу. То није сигнал непријатељства према било коме, већ потпуно здраворазумско повезивања Срба у региону, како би сачували наше писмо, знали више једни о другима, и Срби у региону о матици“ - казала је она.

Према њеним речима, то је позитиван корак и у смислу регионалне сарадње.

- „То води, паралелно, ка бољем повезивању међу земљама у региону. То је позитиван корак, уз одређену дозу веће озбиљности нас као државе, него раније - истакла је Брнабић.

Србима у Словенији поручила је да комуницирају боље једни са другима.

- „Доста је подела овде. Мислим да треба да седнемо и договоримо се, пре свега, о томе ко ће да буде представник у Савету владе, нешто што немамо, а што је важно. Мало мање подела, мало више рада и разумевања“ - подвукла је она.

Најавила је да ће, када год буде путовала у иностранство, одвојити време да се види са Србима у региону и дијаспори.

Блед: Брнабић са Инцком

Премијерка Ана Брнабић састала се данас на Бледу са високим предстваником међуанродне заједнице у Босни и Херцеговини Валентином Инцком.

Поред Инцка, Брнабић ће се састати током дана са званичником Стејт дипартмента Брајаном Хојт Лијем, министарком за европске послове Француске Наталијом Луазоом, посланицом Европског парламента Тањом Фајон.

Брнабић говори на Панелу лидера

Традиционални Бледски форум почиње после подне обраћањем председника и премијера Словеније, а централни догађај је Панел лидера, на којем ће говорити и премијера Брнабић.

Бледски стратешки форум окупио је данас и сутра високе званичнике Уједињених нација, Европске уније и НАТО, као и земаља региона, укључујући премијерку Србије Ану Брнабић и шефа дипломатије Ивицу Дачића, који ће разговарати о низу најактуелнијих регионалних и глобалних питања.

Међу темама које ће бити предмет разматрања су промене у свету и изазови које оне носе, потреба за снажним демократским руковођењем уз прихватање нове реалности, положају ЕУ у измењеном свету, о Западном Балкану, људским правима у временима промена, дигиталној дипломатији и другим...

Поред словеначких домаћина, председника и премијера Борута Пахора и Мира Церара и шефа дипломатије Карла Ерјавеца, који ће у понедељак отворити скуп, међу учесницима форума најављени су, између осталих, висока представница ЕУ Федерика Могерини, званичник Стејт департмента Брајан Хојт Ји, комесар УН за људска права Заид Раад ал Хусеин, заменица генералног секретара НАТО Роза Готемелер, заменика шефа руске дипломатије Алексеј Мешков, као и низ министара спољних послова.

Централни догађај је данашњи Панел лидера, на којем би, како је најављено, требало да говоре премијерка Србије Ана Брнабић, генерални секретар ОЕЦД Ангел Гуриа, потпредседник Европске комисије Франс Тимерманс, бивши словеначки председник Данило Тирк.

У светлу драматичних промена у свету, уз глобализацију и дигитализацију, затим, постојеће политичке, економске и социјалне елите које губе упориште, и све јаче екстремистичке покрете, лидери ће дискутовати о томе како прихватити нову реланост, настојећи да не забораве вредности на којима су заснована модерна друштва.

Један од панела биће посвећен Западном Балкану и процесу проширења ЕУ.

Неки потези ЕУ, како организатор наводи у најави, као што је, на пример, неслагање лидера ЕУ прошлог децембра о традиционалним закључима који се тичу проширења, сугеришу да Унија није заинтересована довољно за то да проширење настави истом динамиком.

О томе ће сутра, другог дана форума, говорити шеф српске дипломатије Ивица Дачић, његове колеге из земаља у региону, потпредседник ЕБРД Пјер Хајлброн, представник Европске службе за спољне послове Томас Мајр- Хартинг и други.

Нова реланост биће предмет дискусије још једног панела - "Нова визија за нову реалност", на којем се очекује учешће шефа турске дипломатије Мевлута Чавушоглуа, министра спољних послова Мађарске Петера Сијарта, заменика шефа руске дипломатије Мешкова и других.

Биће уприличени и разговор са председником 72. Генералне скупштине УН Мирославом Лајчаком, а неће бити заобиђена ни ситуација у медијима и један од најважнијих изазова савременог света - лажне вести.

На панелу "Лажне вести или да ли су медијима и даље потребни уредници" говориће, између осталих, колумниста "Гардијана" и још неколико британских листова Метју д`Анкона, директор ДПА Петер Кропш и други.

Другог данас форума биће одржан панел посвећен положају ЕУ у измењеној реалности, а дискутоваће се и о дигиталној дипломатији 21. века.

У оквиру форума биће одржан и економски стратешки форум са више панела.

Бледски стратешки форум окупиће око 1.000 учесника и гостију из готово 70 земаља, под слоганом "Нова реалност".

Генерални секретар Форума Петер Грк каже да је Форум припремљен веома амбициозно, у складу са жељом да буде "регионални Давос", који ће окупљати кључне фигуре из области политике, економије и цивилног друштва.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер