четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Званична Подгорица пре свега треба да разговара са Србима у Црној Гори, Србија може да реагује поштујући суверенитет Црне Горе; Сутра седница кризног штаба о тренутној ситуацији са коронавирусом
Хроника

Ана Брнабић: Званична Подгорица пре свега треба да разговара са Србима у Црној Гори, Србија може да реагује поштујући суверенитет Црне Горе; Сутра седница кризног штаба о тренутној ситуацији са коронавирусом

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. мај 2020.

Београд - Званичници Црне Горе нису до сада били превише отворени за разговоре, изјавила је данас премијерка Ана Брнабић и поручила да је наша страна ту за разговоре, ако и друга страна буде на то спремна.

Брнабић сматра да би, ипак, званична Подгорица пре свега требало да разговара са Србима у Црној Гори.

"Нама је важно да сачувамо права и слободе српског народа у Црној Гори и све што је потребно да урадимо, ми смо спремни да урадимо. Не чини ми се у овом тренутку да су званичници у Црне Горе били превише отворени за такве разговоре. Ако јесу, ми смо ту да разговарамо", поручила је Брнабић.

Премијерка је одговарала на питања новинара да прокоментарише то што се у Црна Горе наставља саслушавање свештенике, да ли Србија може да реагује дипломатски и да ли је она размишљала да тражи разговор са неким од црногорских званичника или са црногорским премијером.

Брнабић је истакла да Србија може да реагује поштујући суверенитет Црне Горе, и да је наша уставна обавеза и људска дужности, као и жеља, да пружамо подршку српском народу у тој земљи.

"То није у супротности са било каквим међународним правилима и то је нешто што се подразумева и што би свака озбиљна земља радила. То је тема и у разговорима са неким међународним званичницима", навела је премијерка.

Брнабић поручује да, док не дође до разговора, наша порука и апел јесте да је свима нама у интересу регионална сарадња и стабилност и регионално повезивање, пошто нам и након ове кризе свима следи да се заједно економски подигнемо.

Каже да Србији међународне финансијске институције предвиђају најмање пад у привредном расту, односно највећи раст следеће године.

"Али, сви остали као и ми не можемо напредовати без регионалне стабилности, дакле без провокација уколико је могуће да имамо један нормалан и конструктиван дијалог, али пре свега чини ми се са Србима у Црној Гори, пре него са Београдом, мислим да би то било у најбољем интересу свих", навела је Брнабић.

Сутра седница кризног штаба о тренутној ситуацији са коронавирусом

Премијерка Ана Брнабић сазвала је за уторак седницу кризног штаба на којој ће се говорити о тренутној ситуацији са коронавирусом, посебно о новим жариштима.

Она је изјавила да ће Кризни штаб сутра размотрити питање евентуалног отварања административних прелаза између централне Србије и КиМ.

''Инстистираћу да се то реши што је пре могуће, то нам је у највећем интересу. Видећемо да сутра то решимо'', рекла је Брнабићева новинарима.

На питање о односима Београда и Приштине током кризе изазване коронавирусом, Брнабићева је казала да се Србија током читаве кризе трудила да има добру регионалну сарадњу и подржи све регионалне партнере, без обзира на разлике и конфронтације, истичући да је у претходна два месеца најважније било сачувати животе и здравље људи.

Србија је, каже, у тешким околностима помагала свима у региону кроз континуирани извоз кисеоника, донацију тестова, извоз брашна и осталих прехрамбених производа.

Премијерка је казала да је током кризе постојала одређена комуникација са Приштином, те да се влада трудила да ти односи буду бољи него иначе, у интересу живота и здравља људи.

''Не бих говорила како је Приштина на то реаговала, то није важно, већ како смо ми реаговали и какво смо лице показали. Када смо донирали 1.000 тестова Приштини, нисмо желели да убирамо политичке поене. То је била још једном пружена рука региону'', рекла је Брнабићева.

Када је у питање Врање као ново жариште, премијерка је рекла да је реч о локалном жаришту, а да је у овом тренутку ситуација на нивоу целе Србије под контролом и да верује да ће и ситуација у Врању бити решена.

“За сутра сам заказала састанак Кризног штаба, да разговарамо да ли је потребно било шта предузети. Сада не планирамо никакве нове мере, али апелујем још једном на све - криза није готова. Изашли смо из најгорих времена и можемо да живимо колико-толико нормално, али и даље морамо да носимо маске, да пазимо на дистанцу”, рекла је премијерка, упитана да ли би и које мере могле да буду уведене после скока броја заражених.

Брнабићева је рекла да се ситуација прати детаљно и континуирано, да је зато одлучено да се наставе проширена тестирања, између 5.000 и 6.000 људи дневно, управо како би се знало уколико се појави било какво локално жариште и како би одмах могло да се реагује, да се идентификују сви асимптоматски случајеви, а ковид 19 искорени у целој Србији.

“Имали смо једну кризну ситуацију у Нишу, локално жариште у Лесковцу, сада имамо у Врању. Видећете информација, али и данас се повећава додатно број заражених у Врању, али је то и даље под контролом”, рекла је Брнабићева.

Премијерка је истакла да увек говори о бројевима на нивоу целе Србије, јер се онда види да ли је ситуација под контролом, те да делује да у овом тренутку она јесте под контролом и да ћемо успети да се изборимо.

Брнабићева је још једном апеловала на све да не забораве да још нисмо прогласили свеукупну победу, већ да је епидемија још ту, и да можемо да живимо и радимо уз све мере превенције.

“Пратићемо резултате, проширен је обим тестирања. Здравље је апсолутно на првом месту”, рекла је Брнабићева.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер