петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Србија изменила низ закона како би омогућила да се образовање приближи бизнису, због чега је уведено и дуално образовање
Хроника

Ана Брнабић: Србија изменила низ закона како би омогућила да се образовање приближи бизнису, због чега је уведено и дуално образовање

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. април 2018.

 Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је да је образовање на врху листе приоритета Владе Србије, јер је данас, више него икада, образовање основа за успешно друштво.

Она је у Београду на отварању светског такмичења у решавању пословне студије случаја казала да држава реформише образовање које треба да у будућности одговара Србији која се мења.

"Суштина је да млади науче како да размишљају, а не шта да мисле. То је образовање које више одговара стварном свету, односно привреди", казала је Брнабић.

Подсетила је да је Србија већ изменила низ закона како би омогућила да се образовање приближи бизнису, због чега је уведено и дуално образовање.

"Законом смо омогућили и подржавање старт ап компанија на универзитетима и подржавамо образовање које промовише предузетнички дух и од раног узраста учи студенте о финансијама и о томе како да покрену сопсвене компаније", рекла је премијерка.

Како је истакла, такмичење у решавању студије случаја "Belgrade Business International Case Competition" (BBICC)  се уклапа са визијама Србије за образовање будућности, због чега га и Влада Србије подржава.

Она је захвалила Факултету организационих наука и Универзитету у Београду који су организовали то такмичење, чијем отварању је присуствовао и министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић.

"ББИЦЦ је тренутно једно од врхунских 12 такмичења у решавању студије случаја, а желимо да постанете топ 10 или топ пет и подржаћемо вас у томе", рекла је Брнабић.

Она је студентима из 13 земаља навела један пословни пример где ће њихово знање у будућности можда бити кључно.

Како је објаснила, за викенд је у Лондону разговала са представницима компаније Рио Тинто који су код Лознице пронашли јадарит, "српски криптонит", и истакла да је главни изазов како привреду повезати са универзитетима који ће образовати много инжењера хемије, али и инжењера који ће моћи да анализирају проблеме и одлучују, односно размишљају ван уобичајених оквира.

"Нови минерал из Србије може постати минерал будућности, али за то су потребни људи који размишљају о будућности ван уобичајених граница, који могу да буду доносиоци одлука и који се не плаше да покушају нешто непознато", казала је премијерка.

На такмичењу у Београду тимови са предстижних 20 светских унивезитета први пут ће се суочити са пословним изазовима која ће решавати у "студија случаја".

Финале такмичење одржава се 21. априла, а присустни су студенти из САД, Канаде, Тајланада, Сиунгапура, Хонг Конга, Кине, Аустралије, Либана, Мађарске, Данске, Немачке, Хрватске и Србије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер