субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић после седнице Кризног штаба: Настављамо са постојећим мерама, лекари тражили много рестриктивније; Синиша Мали није имао 24 стана, то је лаж
Хроника

Ана Брнабић после седнице Кризног штаба: Настављамо са постојећим мерама, лекари тражили много рестриктивније; Синиша Мали није имао 24 стана, то је лаж

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. октобар 2021.

Премијерка Ана Брнабић рекла је након седнице Кризног штаба да се наставља са постојећим мерама, иако је медицински део захтевао усвајање "много рестриктивнијих мера". Додала је да су о томе дуго разговарали и да она сматра да би те мере довеле до тога да се "свакако брже смањи број заражених, али би такође и довеле до тога да онда поново стане имунизација". "Тако да смо одлучили, уз то да буде јасно шта је тражио медицински део, да наставимо онако као што смо почели, са постојећим мерама, уз то да је неопходна вакцинација, вакцинација је једини одрживи одговор на ову пандемију", каже она.

Како је рекла премијерка, говорећи о епидемиолошкој ситуацији, „бројеви су нешто бољи јуче и данас, иако су толико велики да то не изгледа тако“.

„Јуче је било ако се не варам 30,9 одсто позитивних, делује да стагнира и полако пада. Такође позитивно у свему овоме негативном је што се смањује разлика између броја хоспитализованих и отпуштених, данас је та разлика била само 100. Делује да се стабилизује ствар“, каже она.

Како је рекла, до 30 година старости имамо 22,7 одсто вакцинисаних, што је, каже, јако лоше.

„Али добро, то је оно на чему морамо сви заједно да радимо. Најбоља општина по стопи вакцинације је Стари Град са 79,2 осто вакцинисаних, након тога Савски Венац са 78. Имамо само четири локалне самоуправе у којима се проценат вакцинисаних до 30 година старости изнад 50 одсто“, каже она.

Истиче да је медицински део Кризног штаба захтевао да се усвоје много рестриктивније мере.

„Медицински део је захтевао да уведемо најмање 10 дана забрану окупљања више од пет особа, затварање свега од 17х, осим објеката неопходних за свакодневно снабдевање, и уколико то резултира у смањењу броја заражених, онда да се приступи коришћењу ковид пропусница“, каже Брнабић.

Додала је да су о томе дуго разговарали и да она сматра да би те мере довеле до тога да се „свакако брже смањи број заражених, али би такође и довеле до тога да онда поново стане имунизација“.

„Тако да смо одлучили, уз то да буде јасно шта је тражио медицински део, да наставимо онако као што смо почели, са постојећим мерама, уз то да је неопходна вакцинација, вакцинација је једини одрживи одговор на ову пандемију“, каже она.

То је закључак Кризног штаба, каже она.

„Уз ограду лекара у оквиру Кризног штаба, мислим да се нико није изненадио овим, за сад настављамо онако како смо почели. Ја молим, апелујем на све, да се вакцинишу они који нису, што пре, они којима је прошло 180 дана од ревакцинације да приме што пре трећу дозу“, каже премијерка.

„У Њујорку купују ковид пропуснице за 100 долара“

Одговарајући на питања новинара о ковид пропусницама, рекла је да су на томе „много радили и размишљали“.

„Могуће да ћемо доћи до тога да их уведемо у једном тренутку, а можда и нећемо. Знам шта ће се десити кад уведемо ковид пропуснице, научила сам много како се реагује до сада, а то је кад их уведемо – не можемо да их исконтролишемо. Вратила сам се из Њујорка, у Њујорку купују ковид пропуснице за 100 долара, не можете то да исконтролишете, а онда ћемо трпети нападе о томе“, рекла је.

Истакла је да је то „немогуће исконтролисати“.

„Немате једног инспектора по глави становника, овалве пандемије могу да се победе личном одговорношћу и грађанском солидарношћу“, рекла је премијерка.

Према њеним речима, „дошли смо до више од 8.000 заражених тако што се нисмо вакцинисали“.

„Оно што је била обавеза државе је да набави лекове, сва средства да омогући здравственим радницима да се боре за сваки људски живот, да набави вакцине. Ми смо урадили и више – изградили смо болнице, набавили смо највећи број вакцина и различитих врста вакцина, остало је индивидуална одговорност.

Како је рекла, „медицински део Кризног штаба служи да их саветује“.

„И јасно су рекли свој савет. Ја ту имам више дилема и моја је одговорност, моје дилеме су шта ћемо да радимо кад уведемо ове мере. Не занима ме овде ни политика ни економија, која трпи кад имате седам или осма хиљада заражених сваки дан, занима ме како ово да победимо што пре“, каже Брнабић.

Истиче да је једини начин вакцинација.

„Мора да постоји и грађанска солидарност и лична одговорност. Кад уведемо мере, пашће број заражених, онда ћемо морати да опустимо, онда ће се невакцинисани вратити и рођенданима, сахранама, свадбама и ресторанима, кафићима и поново ће се повећати број, и онда ћемо поново да уведемо рестриктивне мере и кад их уведемо, поново ће пасти“, навела је.

Решење је, истиче, вакцинација.

„И све је то до нас. Решење постоји и ту је иза сваког ћошка, верујем да ће се људи вакцинисати, да постигнемо колективни имунитет. Да ли се сећате да су говорили да не постоји пандемија и да затварамо да бисмо населили мигранте, да ли се сећате“, упитала је премијерка, не пропуштајући прилику да помене и лидере опозиције.

О обавезној вакцинацији и односу младих

На питање Н1 како мисли да мотивише грађане и да ли су они изгубили поверење у Кризни штаб, Брнабић је одговорила: „Ако бих слушала вашу телевизију, никада га није било, јер од дана кад се основао говорили сте да не постоји поверење у њега. Имате људе који поверење никад нису имали, који су га имали па изгубили, или који га нису имали, па га сада имају“. Каже да је занимљиво као теза то да се људи не вакцинишу због неповерења у Кризни штаб, истичући да то нема везе са Кризним штабом, односно да неки верују у вакцинацију, неки не, да неки верују у ковид или не, додајући да Кризни штаб није направио вакцине.

Упитана да ли може да се уведе обавезна вакцинација за одређену групу људи, не само за здравствене раднике, каже – „можемо и то, обавезна је и за сезонски грип за здравствене раднике и добацили смо до 50 одсто“.

„Ако неко неће у 21. веку – неће, шта да урадимо, да их отпустимо? Посебно причам о здравственим радницима. Мени је то несхватљиво, мени је то неодговорност коју не могу да појмим. Чула сам једну лекарку која је рекла нешто најбоље што се може рећи о томе – ако сте лекар и не вакцинишете се, то је као да сте одличан свештеник, али не верујете у Бога“, рекла је.

Сматра да се ствари ипак мењају, јер се, како каже, разговара о вакцинацији.

Проблем је, наводи, што је за младе то „један обичан вирус“.

„А овај делта сој јако утиче на младе, тако да имају и озбиљне форме болести, имамо и одређени број младих који је преминуо без других болести… Разговараћу са њиховим организацијама, са студентским организацијама, да апелујем да се млади вакцинишу. Можемо стално да причамо о томе колико је вакцинација важна и колико је дала резултате у другим земљама“, закључила је.

Синиша Мали није имао 24 стана, то је лаж. A Ђилас?

Документа без правног тумачења никада нису била доказ па ни сада, све оно што сам видела - ништа ново нисам видела од оног што је раније објављено, не постоји ниједна информација што није истражено и обрађено од надлежних, ако постоји - позивам надлежне органе да истраже, рекла је премијерка Ана Брнабић на конференцији за новинаре након седнице Кризног штаба, а на питање новинарке КРИК-а да ли ће Синиша Мали остати на месту министра након "Пандориних папира".

„Оно што ми је занимљиво је што се ради о 2012. години, када није имао политичку функцију, и причамо о томе шта је он радио пре него што је почео да се бави политиком и да је он имао, кажу они, 24 стана пре него што је почео да се бави политиком. То је лаж или погрешна интерпретација случајно или намерно“, сматра Брнабићева.

Причамо о периоду пре него што је почео да се бави политиком, а имате Драгана Ђиласа који није имао ништа пре него што је почео да се бави политиком, рекла је премијерка и додала: „Али је сам пријавио, пошто је престао да се бави политиком, сам је пријавио 619 милиона евра. Човек није имао ништа или је имао 70.000 евра, пре политичке каријере. Његов брат није имао стан или је имао један, а након политичке каријере, његов брат има 29 станова у центру града… Јел Мали данас има више? Не“, рекла је премијерка.

Она је негирала да је Мали купио 24 стана, 2012. Новинарка КРИК-а навела је да су дошли до доказа да је Мали био власник две офшор фирме и самим тим и 24 стана и када је постао градоначелник Београда, да документа јасно показују да из власништва излази тек у августу 2014, а да је у исто то време био и градоначелник, тј. јавни функционер, додајући да им  „то није демантовао ни агент који је основао те оф шор фирме“.

Ново је, казала је новинарка КРИК-а, то што је министар рекао да је куповао станове за клијента (када су својевремено објавили да је био директор тих офшор фирми), а да су сада дошли до докумената који показују да је био заправо власник офшор фирми и тих станова.

Брнабић каже да „замењујемо тезе на епохалан начин“, да Мали није имао 24 стана и да се прича о томе шта је имао пре политичке каријере, а да је важно да он данас нема више, опет се враћајући на Драгана Ђиласа, лидера опозиционе ССП.

На питање шта је Мали радио пре политичке каријере, каже да сви знају шта је радио.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер