уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Спремили смо одговоре на захтеве еколошког протеста; Интересовање за вакцинацију не јењава, наши грађани не падају на теорије завере и антиваксерске глупости
Хроника

Ана Брнабић: Спремили смо одговоре на захтеве еколошког протеста; Интересовање за вакцинацију не јењава, наши грађани не падају на теорије завере и антиваксерске глупости

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. април 2021.

 Ако се настави стабилизација епидемиолошке ситуације, настава се враћа у школе 19. априла, потврдила је премијерка Ана Брнабић приликом посете Првој београдској гимназији. Каже и да је интересовање за вакцинацију не јењава и да је све већи број грађана који жели да је прими пријављених преко Е-управе, додајући да грађани "не падају на теорије завере".

Брнабић је истакла да ће се настава изводити као пре последњег преласка на онлајн.

Радиће се у сменама, уз обавезно ношење маске, и тако ће бити док не победимо у вакцинацији и вратимо се нормалном животу, рекла је Брнабић.

Премијерка додаје да ће се током ове недеље разговарати и о наставку рада угоститељских објеката у затвореном простору.

„Не могу ништа да обећавам ни да прејудицирам, зависиће од стручног дела Кризног штаба, видећемо какви су бројеви новозаражених, хоспитовализованих и отпуштених из болнице“, рекла је Брнабић.

Како је рекла, „трудићемо се да их релаксирамо чим је пре могуће када буде безбедно“.

„Дакле прва следећа ствар, деца крећу у школу, надамо се, од наредног понедељка“, рекла је и додала да не јењава интересовање грађана за вакцинацију.

„Када по селима и неким руралним средима отворимо пунктове за масовну вакцинацију огроман број људи долази, који не показују интересовање да се пријаве преко Е-управе или кол центра“, рекла је.

На интересовање указује, како је навела, да је прошле недеље био рекордан број вакцинисаних у једном дану – 80.450, што „показује да наши грађани не падају на теорије завере и антиваксерске глупости“.

Према њеним речима, процес вакцинације би у Србији текао и брже да имамо веће количине вакцина.

„Очекујемо да сутра стигне око 106.000 Фајезерових вакцина, у идући уторак око 211.000 тих вакцина. Надамо се још једном контигенту Синофарма од 500.000 вакцина, а и Спутњик вакцинама. Верујемо да ће крајем маја стићи и известан број вакцина из Ковакс програма“, рекла је Брнабић.

Она је навела да је Србија наручила око 15 милиона вакцина, додајући: „Имамо потписане уговоре за толико, прошле недеље смо пустили и вајбер сервис да се људи пријављују, пустићемо и СМС поруке да их подсетимо на могућност пријављивања“.

„Идемо у кампању. То су вакцине и за следећи круг вакцинација, ако буде потребен. Ми још увек чекамо инструкцију Светске здравствене организације и од тих самих производјача колико траје имунитет, та антитела. Неки су причали да ће после осам месеци, девет, или годину дана морати поново људи да се вакцинишу“, рекла је Брнабић.

Како је додала, „ми ћемо имати и за то вакцине, тако да је то била наша логика, када смо набављали вакцине и потписивали уговоре“.

„На жалост, огромни су проблеми, видите, у читавом свету са дистрибуцијом тих вакцина. Ми се добро боримо, али да добијамо вакцине онако како смо имали по уговирима ишло би то још брже“, истакла је Брнабић.

Циљ Србије – модернизација образовања

Брнабић је рекла и да је циљ Србије модернизација образовања и да млади људи буду „победници“ у 21. веку.

„Постоје два циља којима тежимо – модернизација нашег образовања и јачање младих да би били победници у 21. веку“, рекла је на представљању портала „Моја средња школа“ и паметни ИТ кабинет у Првој београдској гимназији.

Према њеним речима, та два дигитална пројекта ће омогућити родитељима да све везано за упис деце у средње школе заврше у „било које време“.

Премијерка је додала да Србија сваке године све више напредује на пољу образовања.

„Од 2017. године смо увели програмирање у школе, тако да ће Србија ове године први пут имати основце који ће имати почетно програмерско знање, а у септембру 2022. године, у основне школе ће бити уведене основе вештачке интелигенције“, нагласила је она.

Министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић рекао је да су „Моја средња школа“ и паметни ИТ кабинет показатељ сарадње образовања и информационих технологија.

„Ови пројекти показују синергију измедју стручњака у пољу образовања и у пољу информационих технологија“, рекао је и додао да су они показатељ тога да Србија „иде у корак“ са свим модерним друштвима.

Директор Канцеларије за ИТ и еУправу Михаило Јовановић изјавио је да ће ти пројекти омогућити родитељима да на једном месту пронадју све што је потребно за упис дјака у средње школе.

„Постоје четири нове онлајн услуге – пријава дјака за полагање пријемног испта, приговор на резултате тог испита, електронска листа жеља и електронски упис у средње школе“, рекао је он и додао да је за обављање тих услуга потребно да родитељ има налог на еДневнику“, рекао је Јовановић.

Он је нагласио да су ти пројекти покзали да се, упркос епидемији корона вируса, „није стало“ са дигитализацијом система просвете.

Нападају игумана Саву Јањића јер чува Дечане

Премијерка Ана Брнабић изјавила је данас да је напад на игумана манастира Високи Дечани Саву (Јањића) показатељ колико је угрожена српска културна баштина и Српска православна црква (СПЦ) на Косову и Метохији.

„Надам се да ће се медјународна заједница овим позабавити на још озбиљнији начин. Мислим да је Сава, мета само зато што чува манастир а тамо постоје људи који желе да тај храм постоји“, рекла је Брнабић на презентацији паметних ИТ кабинета у Првој београдског гимназији, коментаришући захтев приштинског Савета за заштиту људских права и слобода да се против игумана Високих Дечана покрене поступак за, наводне, ратне злочине.

Она је навела да су Високи Дечани светска културна баштина и да је СПЦ „стуб“ оног што значи Србија на Косову и Метохији и живот тамошњег српског становништава.

Спремили смо одговоре на захтеве еколошког протеста

Председница Владе Србије Ана Брнабић рекла је да је заштита животне средине "реалан проблем" о којем је спремна да разговара, наводећи да чула свих 13 захтева са еколошког протеста у Београду, у суботу, и да је "припремљен брифинг за сваки од њих са одговорима шта се ради и шта ће Влада радити".

„Протести показују шта су вам приоритетни проблеми у друштву. Када вам је то животна средина то значи да је земља доста добро позиционирана за своју будућност“, оценила је данас Брнабић на презентацији паметних ИТ кабинета у Првој београдској гимназији.

Она је рекла да таквих протеста није било раније, када су људи мислили првенствено о егзистенцијалним проблемима, „нису имали посао и плату“, али да сада сви виде перспективу у Србији иако нису сви задовољни како живе.

„Ви имате, рецимо, наше суседе у региону, где такође постоје неки протести. Рецимо у Сарајеву, који је један од најзагађенијих градова у свету, али протест није о животној средини већ зато што нема вакцина“, рекла је Брнабић, наводећи да се пуно ради на заштити животне средине у Србији.

Она је поновила да је велики број људи искористио протест у суботу за „партикуларне, политичке интересе, јер да није тако не би чули ‘Вучићу платићеш’, ‘Вучићу запамтићеш’, ‘лопови’, ‘смена државног руководства'“.

„То никакве везе са екологијом нема“, рекла је Брнабић.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер