уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Незапосленост не пада што људи одлазе из Србије, побијам тај тренд критизерства
Хроника

Ана Брнабић: Незапосленост не пада што људи одлазе из Србије, побијам тај тренд критизерства

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. новембар 2019.

 Премијерка Србије Ана Брнабић рекла је да Србија наставља да трансформише своју економију са радно-интензивних инвестиција на раст заснован на знању и иновацијама.

Србија је прошле године привукла 3,5 милијарде евра страних директних инвестиција, а за девет месеци ове године 2,4 милијарде, рекла је Брнабић на представљању 17. издања Беле књиге Савета страних инвеститора.

У осам месеци ове године извоз ИТ услуга је премашио извоз услуга из целе прошле године, као и извоз пољопривредних производа, рекла је она.

Она је навела да Влада Србије остаје при пројекцији раста БДП за ову годину од 3,5 одсто, упркос томе што су Светска банка и Фискални савет ревидирали ту стопу надоле.

Брнабић је рекла да је стопа незапослености у овом тренутку 10,3 одсто и да очекује да ће подаци из трећег квартала показати да ће незапосленост бити једноцифрена.

Она је рекла да жели да "побије тај тренд критизерства" да незапосленост пада јер људи одлазе из земље, подацима да расте запосленост, да она износи 49,2 а била је 41,8 одсто и да је то разлог пада броја незапослених.

Јавни дуг земље је 52 одсто БДП, рекла је Брнабић уз очекивање да ће до краја године пасти на 50 одсто јер ће неки скупи кредити бити замењени јефтинијим.

Кредитни рејтинг земље је ББ+, а желим да похвалим министарку Зорану Михајловић због успеха са издавањем грађевинских дозвола, чиме је Србија међу десет земаља најбољих у тој области на свету, додала је премијерка.

Брнабић је рекла да су три кључна стуба европских интеграција - економске реформе, реформа јавне управе и владавине права.

Фабрици: Од владавине права зависи привредни раст

Шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици поручио је да жели све да увери да Србија има европску перспективу и да се то није променило, упркос недостатку консензуса у Бриселу о једној одлуци.

То остаје кључни приоритет и за Србију и за ЕУ, рекао је Фабрици алудирајући на одлуку Савета ЕУ од пре неколико недеља да се не отворе преговори са Северном Македонијом и Албанијом.

Фабрици је подсетио да је Србија отворила 17 и привремено затворила два поглавља, напомињући да то не треба гледати као на трку од 100 метара, већ на маратон.

Владавина права је први приоритет и од тога зависи привредни раст, рекао је Фабрици и додао да је представљање Беле књиге прилика да се "измери притисак и температура пословног окружења".

Бела књига и њене препоруке су веома сличне као и извештај Европске комисије, оценио је он.

Економски раст иде руку под руку са владавином права, привредници воле предвидивост, предочио је Фабрици.

Србија је постигла напредак, али потребно је још рада и надам се следеће године да ћемо достићи 50 одсто примењених препорука, рекао је он.

Страни инвеститори заговарају даље убрзање реформи

Председница Савета страних инвеститора Јана Михајлова поручила је да та организација заговара даље убрзање реформи са циљем да се следеће године Србија приближи 50 одсто у примени препорука из Беле књиге.

Јана Михајлова је рекла да је ове године примењено 41 одсто препорука и издања Беле књиге из 2018. године.

Према њеним речима, три су кључна очекивања од Владе Србије - да убрза приступне преговоре са ЕУ, рад на фискалној консолидацији и унапређење примене закона, посебно у области пореза.

Од новембра 2018. године до новембра ове године, према налазима Беле књиге, две области са најбољим учинком су регулатива која се односи на дуванску индустрију и транспорт, док ове године постоје и две нове индустрија нафте и гаса и закон о јавном бележништву.

Од девет приоротетних тема радне групе Савета и Владе Србије за спровођење препорука Беле књиге, дигитализација, борба против недозвољене трговине, стечај и фармацеутска индустрија забележили су умерен напредак, некретнине и изградња и порези су забележили неки напредак, док рад, закон о девизном пословању и безбедност хране нису забележили напредак.

Подаци говоре да је од 272 препоруке остварен напредак од седам одсто у њиховој примени, у 34 одсто је било неког напретка док у 59 одсто препорука није било никаквог напретка.

Савет страних инвеститора чини 120 компанија које су уложиле око 35 милијарди евра и запошљавају 100.000 људи.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер