петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Нека од занимања која ће постојати у будућности су - узгајивач вештачких органа, специјалиста за телепортацију, стручњак за продужење живота...
Хроника

Ана Брнабић: Нека од занимања која ће постојати у будућности су - узгајивач вештачких органа, специјалиста за телепортацију, стручњак за продужење живота...

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. април 2018.

 БЕОГРАД - У Београду се данас одржава конференција о образовању са које је премијерка Ана Брнабић поручила да је квалитетно образовање више него икада темељ успешног друштва и да Влада Србије мора да одговори на изазов како школовати младе за занимања која ће постојати у будућности.

Говорећи на тему "Образовање у Србији - послови за будућност", Брнабић је указала да се у свету дешавају велике промене које су изазване новим технологијама.

Према извештају Светског економског форума, данашњи основци ће се бавити занимањима која данас још увек не постоје, док ће данашња занимања заменити машине и вештачка интелигенција.

Нека од нових занимања, каже Брнабић, биће на пример стручњак за продужење живота, виртуелни адвокат, специјалиста за телепортацију, програмер за стрес, роботски ветеринар, узгајивач вештачких органа...

"Развојем нових технологија очекује се да ће данашњи млади радити у више од 10 занимања у различитим областима, а школовање за једно занимање биће права реткост. Имајући све то у виду, ми као одговорна влада морамо да дамо одговор како школовати младе за будућа занимања која тешко можемо да замислимо", навела је премијерка.

Она је додала да младе данас треба учити универзалним вештинама које ће им бити корисне, као што су вештине решавања проблема, критичког и аналитичког размишљања.

Према њеним речима, Влада Србије жали да креира друштво засновано на знању у коме су људи, њихове идеје и иновације покретач развоја.

Говорећи шта је све Влада Србије урадила у претходном периоду, Брнабићева је казала да су створени услови да од 1. септембра 2018. године програмирање постане обавезан предмет у основним школама.

"У основним школама у Србији, данас деца уче на основу најмодернијег програма и наставници су обучени да тако предају", рекла је она.

Навела је да је ове године фокус на реформи гимназија и да се у овом тренутку 69 гимназија пријавило за специјално одељење за информационе технологије.

Подсетила је да је влада увела дуално образовање у које је укључено 128 школа и 4.500 ученика, а план је да се укључи и финансијско описмењавање младих.

Како је рекла, нови планови и програми подразумевају већи број изборних предмета.

Брнабић је казала да ће од 1. септембра 2018. године око 3.000 наставника предавати у 2.000 дигиталних учионица уз помоћ дигиталних материјала, јер из дигиталних уџбеника деца боље уче и памте.

"За годину и по до две године, школски систем ће у потпуности користити дигитални материјал по чему ће Србија бити у врху Европе", рекла је Брнабић и додала да је за то потребна информатичка структура, те да су у току преговори са Европском инвестиционом банком за набавку нових компјутера и обезбеђивање брзог интернета, а вредност пројекта је око 70 милиона евра.

Поручила је да ће се Влада Србије више посветити развоју науке и најавила формирање фонда за науку који би требало да почне са радом идуће године.

"Србија је кренула путем промена. Некада су оне тешке, некада застану, али све док будемо привржени њима, имаћемо шта да оставимо генерацијама", закључила је Брнабић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер