уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Не слажем се са оценом новинара из Групе за слободу о томе каква је медијска сцена у Србији
Хроника

Ана Брнабић: Не слажем се са оценом новинара из Групе за слободу о томе каква је медијска сцена у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. новембар 2017.

 Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да се у разговору са Групом за слободу медија сложила да се не слажу о томе каква је медијска сцена у Србији, али је истакла да то не значи да су непријатељи.

Договорили смо се да разговарамо о томе зашто се не слажемо и да ставове макар мало приближимо, рекла је Брнабић на конференцији "Добро управљање и ефикасност грађанског учешћа".

Представници Групе за слободу медија предали су раније Ани Брнабић захтеве за побољшање медијске ситуације, међу којима су формирање нове радне групе за израду Медијске стратегије, расветљавање свих напада на новинаре, као и повлачење држава из власништва у Политици, Вечерњим новостима и Дневнику и престанак рада угашене агенције Тањуг.

Брнабић је после састанка с представницима Групе за новинаре изјавила је да ће у наредних 10 до 15 дана Влада одговорити на захтеве Групе за слободу медија коју чине новинарска и медијска удружења и организације цивилног друштва и да ће након тога бити настављен дијалог.

"Нисам гарантовала да ће ти одговори бити позитивни, али ми је важно у овом тренутку да дијалог постоји", рекла је тада Ана Брнабић новинарима.

Премијерка сматра и да је у Србији присутна "ехо атмосфера" у којој је све мање дијалога, али да је влада отворена за разговор и иницијативе које долазе из цивилног друштва, приватног сектора, институција. 

"Ниједна влада не зна шта је најбоље за сваки сегмент друштва и ако жели да буде успешна, она мора да слуша и води дијалог са цивилним друштвом. Ова влада жели да слуша и чује и жели да има инпут како би мењала друштво на боље", рекла је Брнабић.

Према њеним речима, главни непријатељ демократије јесте огромна поларизација друштва, због које се оно дели на групе "за и против", а које отворено и агресивно поступају. 

"Присутна је ехо атмосфера - окружени смо истомишљеницима и нема дебате... Србија има потенцијала и надам се да можемо да направимо искорак", рекла је премијерка. 

Брнабић је казала да је забрињава тренд пада заинтересованости грађана који желе да партиципирају у политици, јер управо они својим залагањем могу да мењају државу и друштво. 

"Већина жели да се бави политиком зарад личних интереса и у томе нам медији нису помогли, чак ни они истраживачки, а треба да се баве политиком јер воле своју земљи и желе промене", оценила је Ана Бранбић. 

Према последњем истраживању једног од организатора скупа - невладине организације ЦРТА, само четвртина грађана је заинтересована да партиципира у политици, а изборе види као једини начин учешћа у грађанским процесима. 

Истраживање је показало и да 75 одсто грађана не верује да својим агажманом може да изазове промене на локалном и националном нивоу. 

Киф упозорава на манипулације лажним вестима 

Амбасадор Велике Британије Денис Киф обратио се присутима на српском језику и нагласио да су највећи изазови демократије пад поверења грађана у политичке партије, као и планирање лажних вести и манипулација јавним мњењем. 

"Већи степен отворености и сарадње са грађанима прави су лек за јачање кредибилитета институција и вере у партиципативну демократију", рекао је Киф на скупу чији је организатор и извршна агенција Министарства спољних послова Велике Британије "Wilton Park". 

Према његовим речима, отварање парламента за грађане је добар пример, али се не треба ту зауставити јер је неопходно све институције учинити транспарентим и отвореним. 

Франсис Д'Соза из Дома лордова (једног од два дома у парламенту Велике Британије) поручила је да влада мора да буде под сталном контролом цивилног сектора. 

"Владе долазе и одлазе и све верују да знају шта је најбоље за друштво, а то је заиста опасно", рекла је Д'Соза.   Према њеним речима, пример како влада може да спречи демократске промене су и измене закона којима се ограничава слобода медија, али и избор судија у Србији. 

"Цивилни сектор, медији, грађанство, морају сваки дан да контролишу владу, морају увек да буду будни", истакла је она и додала је да је аксиом демократије партиципација грађана. 

"Да би неки процес био легалан он мора да укључи велики број грађана и зато је на пример важна присутност опозције у парламенту, јер тако парламент добија више могућности да контролише рад владе", казала је Франсис Д'Соза.

(Бета-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер