четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић на форуму "Србија у Европској унији" у Берлину: Решење за питање КиМ је у компромису, а за мене је то нека тачка између тога да је Косово Србија и тога да је оно независно и да Србија само треба да га призна
Хроника

Ана Брнабић на форуму "Србија у Европској унији" у Берлину: Решење за питање КиМ је у компромису, а за мене је то нека тачка између тога да је Косово Србија и тога да је оно независно и да Србија само треба да га призна

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. новембар 2018.

Премијерка Ана Брнабић поручила је у Берлину да је решење за питање Косова и Метохије у компромису, а да је за њу компромис нека тачка између тога да је Косово Србија и тога да је оно независно и да Србија само треба да га призна.

Ана Брнабић је на Европском форуму "Србија у Европској унији" у организацији Фондације Конрад Аденауер истакла да ако неко инсистира да је Косово независно и да ће Србија само да га призна - "то се неће десити".

Различита мишљења Немачке и Србије по питању Космета

Премијерка Ана Брнабић рекла је на Европском форуму да Немачка и Србија имају потпуно различита мишљања о Косову и Метохији и како би требало доћи до дугорочне нормализације односа између Београда и Приштине.

"Када се Србија и Немачка не слажу око неког питања, ми то пажљиво слушамо и не узимамо за зло. Покушавамо да објаснимо наше разлоге и нашу логику зашто мислимо да нормализација односа треба да изгледа мало другачије него што то мисли Немачка", рекла је Брнабићева.

Брнабићева је на форуму захвалила Немачкој на подршци Србији ка ЕУ, као и на иневстицијама у нашу земљу и запошљавању више од 50.000 људи.

"Свакако ћемо чувати партнерство које смо успели да направимо у последњих 18 година", закључила је премијерка.

"Београд ће наставити да инсистира на томе да је Косово Србија", рекла је Брнабићева.

Премијерка је подсетила да је Пандорина кутија отворена пре 10 година, када је Косово прогласило независност мимо свих демократских принципа.

"Ми покушавамо да је затворимо и то ће бити тешко. Не знам да ли ће бити могуће, ја бих волела да нађемо компрoмис и да се сви заједно померимо у будућност", рекла је Брнабићева.

Подвукла је да Косово није исти случај као Хрватска, БиХ, Словенија или Македонија, јер су то биле признате републике у оквиру СФРЈ, док је Косово и Метохија увек било интегрални део Србије.

Истиче да замрзнути конфликт никако није добро решење, које ће нас увек вући уназад.

Брнабић је рекла да се понекад осећа као да је затворена у "шизофреној" политици када на једном састанку говори колико Србија може да напредује захваљујући четвртој индустријској револуцији, а након тога иде на састанак који се тиче инцидената и напада на Србе на КиМ.

"То је политика 19. века и док не решимо то питање, бићемо затворени између политике 19. и политике 21. века. Зато мислим да је решење у компромису", подвукла је председница српске владе.

Србија није потписница Даблинског споразума о мигрантима и никада се није разговарало о томе да буде центар где би се враћали мигранти из ЕУ

Србија није потписница Даблинског споразума о мигрантима и никада се није разговарало о томе да Србија буде центар где би се враћали мигранти из ЕУ.

То је изјавила председница владе Ана Брнабић.

“Србија није потписница Даблинског споразима, не може ни да буде, јер је он само за земље ЕУ и четири придружене земље Даблинског споразума. Нити смо могли да будемо потписница, нити нас је неко звао да га потпишемо”, рекла је Брнабић одговарајући на питања на Ервопском форуму “Србија у ЕУ” у Берлину.

Премијерка је истакла да је Србија показала колико је добар партнер ЕУ, посебно 2015. године, када је мигранстка рута ишла корз Србију.

Србија је тада показала хумано лице, солидарност и емпатију, подвукла је Брнабић.

“Тада је прошло око милион миграната и ми смо показали другачије стратешко размисљање и биле међу првим жемљама које су препознале да долазе и образовани људи и покушали смо да их задржмо, али су они желели да иду даље, ка земљама ЕУ”, рекла је Брнабић.

Навела је да је сада у Србији око 4.000 миграната, од којих око 600 деце, која иду у школу и уче српски језик.

“Никада нисмо разговарали о томе да Србија буде неки центар где би се враћали мигранти из ЕУ, али немам ништа против да будемо отворено друштво”, рекла је председница владе.

Одговарајући на питања у вези са односима са Русијом, Брнабић је рекла да Србија са Русијом има традиционално добре односе, због религије, језика, културе, као и важне економске везе са том земљом, пре свега енергетске, будући да смо 100 одсто зависни од руског гаса.

Подсетила је и на споразум о слободној трговини са Русијом, што је, каже, важно за економски напредак Србије.

“И у интересу ЕУ је економски јака Србија. У тренутку када постанемо чланица ЕУ, нећемо моћи да имамо такав споразум, али он је сада у интересу Србије и нашег економског развоја”, рекла је српска премијерка.

Навела је да је Москва свесна да је наш стратешки приотритет чланство у ЕУ и да нам никада ни на један начин нису показали да су против тога.

Она је истакла и да подаци о војној сарадњи показују да највећи број вежби, билатерално, Србија има са САД, па онда у оквиру Партнерства за мир са НАТО, па тек онда са Руском Федерацијом.

Према њеним речима, у овом тренутку би 55 досто грађана Србије, да се сутра одржава референдум, гласало за ЕУ и то уз политику која говори да ЕУ не треба да посматрамо као ћуп новца.

На констатацију саговорника, Михаела Мартенса, дописника “Алгемајне цајтунга” који је водио дискусију, да су грађани за ЕУ, али против НАТО, Брнабић је рекла да је само два одсто грађана за НАТО и поновила да ће Србија задржати своју војну неутралност.

“Ми размишљамо о евроинтеграцијама и задржаћемо војну неутралност и то неће бити специјалан случај. У Унији има јаких, значајних чланица које нису у НАТО и ми не бисмо били први у томе”, поручила је председноца српаке владе.

Форум “Србија у ЕУ” организовала је Фондација Конрад Аденауер, а заменик генералног секретара Герхард Валерса поручио је да то што је пуна сала у којој се скуп одржава, одраз тога колико људе у Немачкој занима развој у Србији.

Председница Владе Србије Ана Брнабић почела је посету Берлину учешћем на Европском форуму у организацији фондације Конард Аденауер (КАС).

На том скупу ће до среде, 14. новембра, политичари, привредници и експерти разговарати о трендовима у економији и политици.

Међу више од 60 говорника биће и немачка канцеларка Ангела Меркел, министар финансија и потпредседник владе Олаф Шолц, председник централне немачке Бундесбанке Јенс Вајдман, министар унутрашњих послова Хорст Зехофер и други представници немачке владе и странака.

На скупу ће бити и председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић, као и више од 400 менаџера немачких и светских корпорација, банака и оснивачи најуспешнијих стартап компанија.

Премијерка Брбнабић говориће другог дана скупа, у уторак 13. новембра, на панелу по називом "Дигитална Европа: Три земље и њихова визија", на којем ће говорити и премијери Исланда и Естоније, Катрин Јакобсдотир и Јури Ратас.

Из Владе Србије раније је најављено да ће се премијерка у Берлину састати с Мартином Ванслебемом, председником Савезног удружења немачких привредних комора, и да ће с министром просвете, науке и технолошког развоја Србије Младеном Шарчевићем посетити центар компаније Сименс за обуку особља.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер