петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Морамо да будемо спремни да разговарамо о томе да ли је Косово Србија; замрзнути конфликт није у интересу Србије и житеља КиМ
Хроника

Ана Брнабић: Морамо да будемо спремни да разговарамо о томе да ли је Косово Србија; замрзнути конфликт није у интересу Србије и житеља КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. јун 2018.

„Србија никада неће признати независност Косова, зато што је то немогуће, али морамо да будемо отворени за компромис и да разговарамо о томе шта је оно што је дугорочна нормализација односа са Приштином“, изјавила је данас премијерка Србије Ана Брнабић.

Брнабић је, одговарајући на питања новинара у Смедереву, казала да је у интересу Србије дугорочно питање нормализације односа са Приштином и свих оних који живе на КиМ, свих Срба и свих неалбанаца.

„Компромис би значио дугорочну стабилност, безбедност за те људе и дугорочну стабилност региона“, казала је Брнабић.

Додала је да њој делује да је тренутно једино Београд спреман за компромис и да је веома храбра и лидерска одлука председника Србије Александра Вучића да иде на интерни дијалог о КиМ.

Она је навела да морамо да будемо отворени за компромис, али то значи да се не може ићи ни у један екстрем.

Компромис значи да ми морамо да напустимо наша комфорна мишљења о томе шта је то "Косово је Србија или Србија ће признати независност Косова".

То су два "седишта", односно гледишта које ми морамо да напустимо да бисмо кренули да разговарамо око компромиса, додала је.

"Лично мислим да Србија никада неће признати независност Косова, зато што мислим да је то немогуће" рекла је премијерка, али навела да исто тако сматра да за отварање компромиса морамо да будемо спремни да разговарамо о томе да ли је Косово Србија.

"Косово јесте Србија, али шта је оно што је дугорочна нормализација односа са Приштином?" , запитала је Брнабић и навела да је то узела као пример две ствари од којих не може да почне да се разговара око дугорочног компромиса.

Она сматра да замрзнути конфликт није у интересу Србије и понавља да мора да се разговара и да се нађе неки компромис.

Упитана шта има да поручи расељенима са КиМ у Смедереву, Брнабић је казала да Влада Србије покушава да уради све да им изађе у сусрет, те да сматра да је страшно да се не зна довољно о патњама Срба са КиМ.

Ја ћу покушати да у наредних неколико дана пошаљем јаснију поруку у вези са тим шта се и дан данас дешава на КиМ. Само у мају имали смо 14 различитих инцидената и напада на Србе који живе на КиМ и уколико то значи да је решење да избаците Србе са КиМ, то Србија неће дозволити и ми очекујемо да међународна заједница то реши“, навела је премијерка Србије.

"Желели бисмо медијску стратегију до краја године"

Премијерка Ана Брнабић изјавила је да ће радна група за израду медијске стратегије имати први састанак почетком следеће недеље, а да је идеја и жеља да се рад на медијској стратегији заврши до краја септембра, да би онда ишли у јавну расправу и усвојили стратегију до краја године.

Брнабић је одговарајући на питања новинара у Смедереву казала да јој је драго што је постигнут договор о радној групи:

Обећала сам медијским удружењима да ћемо наставити да се виђамо у истом формату као и док смо се договарали око радне групе, како бих ја пратила докле се стигло, казала је Брнабић.

Навела је да су на првом састанку нека од медијских удружења тражила да се направи Координационо тело, које би се паралелно са радом на медијској стратегији бавило и свакодневним проблемима новинара, медија и имало ближу комуникацију са Владом Србије.

Ми смо на то пристали, зато што мислим да је важно да имамо сталну комуникацију, казала је Брнабић и додала да ће се то Координационо тело бавити и нападима на новинаре, јер то, каже, не сме да се дешава.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер