уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Вучићев позив на дијалог храбар и одговоран потез, неучествовање је такође став који означава дијалог
Хроника

Ана Брнабић: Вучићев позив на дијалог храбар и одговоран потез, неучествовање је такође став који означава дијалог

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. август 2017.

Председница Владе Србије Ана Брнабић сматра да је важно што је дебата и дијалог око питања Косова покренут.

"Мислим да је дијалог почео. И људи који кажу "ми не желимо да учествујемо у таквом дијалогу" и то је став који означава дијалог. Не мислим да је нарочито одговоран, али је став", рекла је Брнабић новинарима у Београду.

Она је оценила позив председника Србије Александра Вучића на дијалог као храбар и одговоран потез.

"Ми као Србија, и сви њени грађани, треба да знамо који су наши национални циљеви", рекла је Брнабић новинарима у београдском хотелу "М" где се одржава конференција "Едитовање генома: биомедицинске и етичке перспективе".

Образовање и иновације апсолутни приоритети Владе

Председница Владе Србије Ана Брнабић отворила је конференцију "Едитовање генома: биомедицинске и етичке перспективе", и истакла да су "образовање и иновације апсолутни приоритети Владе Србије".

"Захваљујући оном што је претходна Влада оставила, финансијској дисциплини, стабилности у буџету, добрим макроекономским индикаторима, ми данас можемо да градимо даље. За наш бржи раст нису довољне само традиционалне привредне гране на које смо се ослањали до сада, већ је најважније да тражимо раст и у привредним гранама у којима до сада тај раст нисмо имали, а имамо све капацитете да то у будућности остваримо", рекла је Брнабић.

Брнабић је подсетила да је Влада покренула јединствен пројекат "Центар за истраживање матичних ћелија" у Крагујевцу и то је први центар те врсте у овом делу Европе.

Брнабић је рекла да је током 2016. године Влада Србије, кроз Фонд за иновациону делатност, издвојила око три милиона евра и та средства се дају као бесповратни грантови иновационим и старт-ап компанијама.

"Ми би требало да унапредимо нашу легислативу како би имали и предузетничке фондове капитала који инвестирају иновације и старт-ап и многе друге начине које у овом тренутку у Србији немамо", рекла је Брнабић и додала да имамо "јако динамичну, здраву, јако живу старт ап заједницу, фантастичне иновационе компаније".

Влада, по речима премијерке, жели да помогне компанијама, да их слуша и сазна шта може да уради за њих како би оне даље расле и како би их било све више.

Премијерка Србије Ана Брнабић каже да је спремно 10, 11 пројеката које ће финансирати Влада Србије, а који могу да генеришу привредни раст до краја године.

То су пројекти који имају све дозволе, који су били планирани да почну наредне године, могу да генеришу привредни раст, те је одлучено да њихова реализација почне ове године. Новца за то има због суфицита у буџету.

Премијерка објашњава да, рецимо, свим људима који су се пријавили за субвенције за куповину трактора дају те субвенције.

"Одмах може да крене реализација пројеката чишћења канала, одбрана од поплава..., да кренемо брже у инфраструктурне пројекте - железница, путеви", рекла је Брнабић новинарима после отварања научног скупа у Београду.

Како каже, Србија је ове године имала проблеме са временским приликама, јер је била јака зима и трпео сектор производње електричне енергије, али и сушно лето, те је трпела пољопривреда, али опет и сектор производње електричне енергије.

"Одлучили смо да погледамо које су то краткорочне мере које можемо да урадимо у овом тренутку да повратимо привредни раст. Направили смо списак пројеката који ће се ускоро наћи на влади", нагласила је она.

Пројекти су, додаје, тренутно у Министарству финансија које треба да одреди којом динамиком треба да иде трошење новца.

"Са директним инвестирањем у потрошњу треба да будемо опрезни, али то је свакако нешто што ће одрживо да генерише раст", појаснила је она.

Наглашава да се размишља о стварима које могу да се ураде како би се генерисао привредни раст наредне, али и 2019. године.

"Радимо на анализама како можемо да смањимо порезе на зараде, разговарамо са Социјално-економским саветом око повећања минималне цене рада, повећања плата и пензија", закључила је председница Владе Србије.

"Не знам да ли Владу Србије чека врућа јесен"

Влада Србије неће одустати од увођења система платних разреда који треба да омогући да се најбољи награђују, каже премијерка Ана Брнабић и додаје да ће о томе разговарати следеће недеље са сандикатима запослених у просвети и ресорним министром.

Просвета је прва, како каже, која треба да тражи увођење платних разреда, јер у просвети свих 80.000 запослених имају исте плате, а не постоји систем оцењивања квалитета и учинка.

"То је сектор где прво треба да се уведе оцењивање квалитета и учинка. Спремни смо да седнемо са њима и да видимо који су то стандарди квалитета и учинка. Нису све школе у Србији једнако добре и нису сви наставници једнако добри", рекла је Брнабић новинарима у Београду.

Она је нагласила да најбољи треба да буду адекватно награђени и не буду третирани као наставници код којих деца морају да узимају приватне часове и све то плаћају родитељи.

"Нећемо одустати од тога да идемо у систем платних разреда и да се платни разреди направе тако да се најбоље награђују највише", појаснила је Брнабић.

Упитана да ли очекује врућу јесен због најављеног штрајка просветара и радника Гоше, она је рекла да "не зна да ли Владу Србије чека врућа јесен", али каква год да буде да ће се трудити да раде најбоље што могу.

"Влада Србије је отворена да разговара са сваким. Мислим да смо то и у претходном мандату и сада потврдили. Никада није било лакше доћи до владе и министара него сада", рекла је она.

Не знам шта више као влада можемо да урадимо за „Гошу“

Влада Србије је за фабрику шинских возила Гоша учинила више него што је законски могла каже премијерка Ана Брнабић и додаје да не зна шта још може да уради за ту приватну компанију.

Она је појаснила да је Гоша приватна фабрика, да је приватизована 2007. године и да је 2012. године престала свака обавеза владе на надзор и контролу.

"Ми смо и поред тога у мандату претходне владе, на иницијативу премијера Александра Вучића, донели закључак о исплатили 60.000 динара помоћи сваком раднику. Из буџерта смо издвојили 6, 5 милиона динара да им се овере здравствене књижице до 30. септембра ове године", појаснила је Брнабић.

Како каже влада је замолила представнике Хестила из Смедерева да виде какву сарадњу могу да направе са Гошом, понуђени су други послови радницима Гоше и у Тополи и у СДПР-у.

"Не знам шта више као влада можемо да урадимо за приватну компанију", рекла је Брнабић новинарима у Београду и додала да се мора подвући црта, јер и друге приватне фирме које имају проблеме могу да траже да држава њиховим радницима уплати здравствено осигурање.

"И где као влада повлачимо границу. Гоша влади дугује више од 500 милиона динара за порез и доприносе. Репрограмираћемо дугове како би радници могли да се подмире и како би фабрика Гоша могла да покрене нове послове и настави да ради. Знате колико фирми би такав репрограм дуга према држави помогхао да опстану", нагласила је премијерка.

Она каже да су спремни да разговарају али као и са сваком другом приватном фирмом.

Бићемо немилосрдни према компанијама које не поштују рокове

Бићемо немилосрдни према компанијама које су ангажоване да раде на инфраструктурним пројектима, а не раде довољно добро свој посао, рекла је данас председница Владе Србије Ана Брнабић.

Она је, коментаришући кашњења на деоници Коридора 11 од Уба до Обреновца које ради кинеска компанија "Шандонг", рекла да ће се консултовати са ресорним министарством, шта је најбоље за ту инвестицију.

"Када трошимо новац он мора што пре да донесе неке резултате, јер ако не доноси резултате доноси губитке. Бићемо професионални и рекла бих некада и немилосрдни према компанијама које су ангажоване да раде, а не раде довољно добро свој посао", казала је Брнабић новинарима у Београду.

Упитана да ли ће евентуално раскидање уговора са кинеском компанијом нарушити односе са Кином, она је рекла да верује да односи са Кином неће трпети због тога.

"Кина је земља која разуме важност да када у нешто инвестирате то треба што пре да се заврши. Верујем да ће и они апеловати на своје компаније да у Србије раде најбоље посао. Не верујем да ће то имати негативних утицаја на наше односе са Кином", нагласила је она.

Подсетила је да је у последње три године изграђено више километара путева и аутопутева него у последњих 20 година заједно и да је добро што влада контролише рад компанија и динамику изградње путева.

"И даље се касни са радовима, али се касни много мање", закључила је она.

(Танјуг, Фонет, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер