четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Колико је улазак у ЕУ важан за Балкан, толико је и Балкан важан за ЕУ, Гзавије Бетел: Потребно да ЕУ уведе више реда у својој кући пре него што отвори врата за нове чланице
Хроника

Ана Брнабић: Колико је улазак у ЕУ важан за Балкан, толико је и Балкан важан за ЕУ, Гзавије Бетел: Потребно да ЕУ уведе више реда у својој кући пре него што отвори врата за нове чланице

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. септембар 2019.

 Београд -- Председница Владе Србије Ана Брнабић борави од данас у дводневној посети Луксембургу, током које ће се састати с највишим званичницима те земље.

Она ће такође учествовати на Економском форуму Србија-Луксембург.

Премијер Лускембурга Гзавије Бетел поручио је да се неслагања између земаља на Балкану морају превазићи, чак и ако је историја, како је приметио, један део "њиховог ДНК".

Он је, на заједничкој прес конференцији с премијерком Аном Брнабић, истакао да ће увек у свакој земљи бити екстремиста који неће желети мир, али је додао да верује у мировни пројекат на Балкану, који је, ситиче, најважнији за просперитет.

"Знам и да премијерка Брнабић и председник Александар Вучић желе да стабилизују односе, али у томе морају да учествују сви партнери. То није монолог Србије, Косова, Хрватске, Словеније, Босне, већ морају да седну заједно за сто", рекао је Бетел.

ЕУ је, подсетио је, мировни пројекат, а многи мир сада узимају здраво за готово.

"Идите, на пример, у Аушвиц, где је много људи убијено због лудог режима, то се није десило на другој страни света, већ и у мојој земљи, где су људи убијани зато што су Јевреји, комунисти, зато што нису желели да се боре за Немце, јер су били хомосексуалци… Не желим да живим у таквом свету, а не треба да идемо толико далеко у прошлост, да бисмо видели да се историја некада понавља", рекао је Бетел.

Подсетио је да су земље Бенелукса и пре успостављања ЕУ почеле да сарађују и да се уједињују, јер су веровале да ће на тај начин постићи више у свим областима

Стабилност Балкана, истакао је, стабилност је не само за земаље у том региону, већ и за Луксембург и целу Европу.

"У интесу је свих нас да односи између суседа буду најбољи могући", рекао је Бетел и подсетио да чак и чланице ЕУ, Хрватска и Словенија, и даље преговарају о отвореним питањима.

Уверен је и да је будућност Србије у Европској унији, али поручује да обе стране, и Србија и ЕУ, морају да обаве своје домаће задатке.

“И ми у ЕУ се први пут суочавамо са тим да једна земља жели да изађе из уније и зато је потребно да и ЕУ уведе више реда у својој кући пре него што отвори врата за нове чланице, док 'неке излазе кроз прозор'”, рекао је Бетел на конференцији за новинаре после састанка са премијерком Аном Брнабић.

Председница владе Ана Брнабић изјавила је да се нада да ће после избора на КиМ моћи да се наставе преговори о дугорочном, одрживом и компромисном решењу између Београда и Приштине.

Надам се да ћемо после избора имати људе који ће бити довољно храбри и одговорни, пре свега према својим грађанима, и способни да разговарамо о дугорочном, одрживом решењу. Ми ћемо бити ту”, рекла је Брнабић на конференцији за новинаре у Луксембургу.

Брнабић је, одговарајући на питања новинара из Луксембурга, рекла да је Београд посвећен проналажењу дугорочног решења са Приштином, али да то мора да буде компромисно решење.

“Не може једна страна да добије све, а друга да све изгуби”, рекла је Брнабић.

Она је истакла да је Београд посвећен дијалогу са Приштином, упркос константим провокацијама, те објаснила да је дијалог обустављен када је друга страна увела таксе на робу из Централне Србије и БиХ.

“Ако зауставите промет робе на основу националности, онда немамо о чему да причамо”, рекла је Брнабић.

Она наводи да Београд тражи од Пристине да повуче одлуку о таксама и да ће након тога, радо, истог дана наставити дијалог.

Она је истакла и да друга страна мора да буде посвећена компромису јер и са друге стране стола мора да буде неко ко је спреман да преговара.

Надам се да ћемо после избора имати људе који ће бити довољно храбри и одговорни, пре свега према својим грађанима, и способни да разговарамо о дугорочном одрживом решењу. Ми ћемо бити ту”, рекла је Брнабић.

Премијерка Ана Брнабић изјавила је да је Луксембург једна од земаља које су увек подржавале агенду проширења ЕУ, те да је важно да Србија у тој земљи има партнера који ће у разговорима са државама које су можда скептичне према ширењу Уније, указати колико је проширење важно.

Брнабић је, у изјави новинарима током посете Луксембургу, рекла да је та земља увек пружала подршку Србији и у погледу отварања поглаваља и у процесу реформи.

"Са Луксембургом имамо разумевање и важно нам је да у Луксембургу имамо партнера који ће да разговара са осталим земљама ЕУ, пре свега са онима које су можда мало више скептичне, попут Француске и Холандије, и укаже да је агенда проширења значајна за Србију и регион, али и за саму ЕУ", рекла је Брнабић.

Колико је улазак у Унију важан за Балкан, толико је и Балкан важан за ЕУ, подвукла је она.

"Важно је да то имамо сада као заједничку агенду пред долазак нове Европске комисије и чини ми се да смо тај задатак ове посете испунили", истакла је Брнабић.

Брнабићје посетила и парламент, где је разговарала с председником Доњег дома Фернаном Етгеном.

Она се састала и са члановима Канцеларије и Одбора за спољне и европске послове, сарадњу, имиграцију и азил.

Брнабић се уписала у Златну књигу, у коју се уписују високи званичници који посете парламент.

Премијерка је учествовала и на Економском форуму Србија-Луксембург, на којем су најважније теме биле дигитализација и информационо-комуникационе технологије.

На маргинама форума, потписан је Меморандум о сарадњи Привредне коморе Србије и Привредне коморе Луксембурга.

Председница Владе Србије Ана Брнабић састала се са великим војводом Луксембурга Анријем.

Састанак је уприличен у Палати Великог Војводе у Луксембургу.

Брнабић је претходно разговарала са премијером Луксембурга Гзавијеом Бетелом.

Након састанка са великим војводом, Брнабић ће учествовати на Економском форуму Србија-Луксембург, након чега ће се састати и са председником парламента Фернаном Етгеном.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер