петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Извештај ЕК позитиван, не слажем се с деловима о области владавине права и слободе медија; изјава Макрона није у колизији с нашим интересима, Србији више одговара да постане чланица јаче и боље интегрисане ЕУ
Хроника

Ана Брнабић: Извештај ЕК позитиван, не слажем се с деловима о области владавине права и слободе медија; изјава Макрона није у колизији с нашим интересима, Србији више одговара да постане чланица јаче и боље интегрисане ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. април 2018.

Председница Владе Србије Ана Брнабић рекла је да је задовољна извештајем Европске комисије који је, према њеним речима, позитиван за Србију, али да има делова са којима се не слаже, а који се тичу напретка у области владавине права и слободе медија.

Извештај Европске комисије је позитиван за Србију и у највећем делу одсликава Србију каква данас јесте, а свим својим предностима и манама, и свим оним што тек треба да се уради у будућности, навела је Брнабић на заједничкој конференцији за новинаре у Влади Србије, са шефом Делегације ЕУ у Србији Семом Фабрицијем.

Ипак, додаје и да постоје делови извештаја са којима се не слаже, те да ће се Влада Србије борити да до јуна што боље представи све оно што је урадила, како би се омогућило отварање што више поглавља у приступним преговорима.

Брнабић је, пре свега, истакла област владавине права у којој је, како оцењује, Србија постигла бољи напредак него што је констатовано у извештају. Подсећа да је предлог уставних амандмана усвојен и послат на мишљење Венецијанској комисији, као и да је усвојена тужилачка стратегија за ратне злочине, али да то није наведено у извештају, јер се догодило након фебруара, односно након краја извештајног периода.

Премијерка је Европској комисији замерила и да не примењује исте стандарде у изради извештаја, јер је нпр. у извештају о Косову препознат напредак Приштине у оснивању Заједнице српских општина, иако је тај корак уследио месецима након краја извештајног периода, односно тек 4. априла.

“Док се за Србију тражи да се закони не само усвоје, него и да се имплементирају, до тада је за Приштину довољно да има исказану намеру (да формира ЗСО) да би се то препознало као напредак”, истакла је Брнабић.

Каже и да није сагласна са оценом Европске комисије да никакав напредак није остварен у области слободе медија, истичући да и даље не разуме шта су тачно проблеми у тој области, али да је спремна да и даље разговара са свима онима који мисле да проблеми постоје, како би се видело шта може да се уради поводом тога.

Премијерка Србије подсетила је и да је у извештају констатовано да је, “без сумње”, највећи напредак постигнут у економији, али истиче да још структурних реформи стоји пред Србијом, и да је то један од разлога за постизање новог аранжмана са ММФ-ом.

Такође је констатовно да су побољшани услови на тржиштуи рада, а премијерка је истакла да је циљ Владе раније био да се отварају нова радна места, док се сада иде ка циљу да се у перспективи грађанима да избор тих радних места.

Брнабић је оценила и да се у области јавне управе не напредује довољно брзо, и да постоји пуно простора за бржи напредак. Важно је, како је рекла, да администрација буде ефикаснија и грађанима пружи већи квалитет јавних услуга, пре свега у школству и здравству.

Коментаришући изјаву председника Француске Емануела Макрона ЕУ не треба да прима нове чланице док се дубље не интегрише и спроведе реформе, Брнабић је рекла да је њен посао да спроводи реформе у Србији, а да је реформа Уније тема за европске званичнике.

Додала је ипак да изјава Макрона није у колизији са интересима Србије, јер уколико бисмо до 2025. имплементирали све реформе за чланство у ЕУ, више би нам одговарало да постајемо чланица јаче и боље интегрисане Уније, те да би нам и данас било лакше да је ЕУ јача.

(Н1)

Видети још:

Извештај ЕК о напретку Западног Балкана у процесу евроинтеграција: За Србију све зависи од брзине реформи, посебно у области правосуђа и нормализацији односа с Косовом дефинисаног правно-обавезујућим споразумом

Емануел Макрон: ЕУ не треба да прима нове чланице док се дубље не интегрише и спроведе реформе; Јоханес Хан: Макронова изјава није у супротности с политиком ЕУ

Сем Фабрици: Извештај ЕК потврђује посвећеност Владе Србије путу ка ЕУ; Београд мора да уложи напор да се договор с Приштином преточи у правно-обавезујући споразум

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер