четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: ЕУ нема бојазан од посете Владимира Путина Београду;Имамо политичке гаранције да Србија неће бити погођена квотама за увоз челика у ЕУ
Хроника

Ана Брнабић: ЕУ нема бојазан од посете Владимира Путина Београду;Имамо политичке гаранције да Србија неће бити погођена квотама за увоз челика у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. јануар 2019.

 Београд -- ЕУ нема бојазан од посете председника Русије Београду, каже премијерка Ана Брнабић и поручује да је за Србију важно да има добре односе са свима.

Брнабић је рекла да се јуче приликом посете Стразбуру сусрела са представницима ЕУ међу којима је био и известилац за Србију Дејвид Мекалистер и да је једна од тема са њима била и посета председника Путина Србији.

Мислим да ЕУ нема неку бојазан од ове посете. Они знају да имамо традиционално блиске везе са Русијом, такође и да те везе нису само традицинално блиске у смислу културе већ и да су економске”, рекла је Брнабић новинарима. 

Она је додала да је сарадња са Русијом важна, између осталог, због сигурности у снабдевању гасом. 

Оне који се, како каже, евентуално брину због посете Путина подсећа да је прошле године у ово време у Србији боравио јапански премијер. То је, каже, показатељ колико су за српску економију и политику важни добри односи са свима.

Имамо гаранције да Србија неће бити погођена квотама за челик

Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је да Србија има политичке гаранције да неће бити негативно погођена увођењем квота за увоз челика у ЕУ, тако да су српска привреда и железара у Смедереву у власништву кинеске компаније Хбис у овом тренутку потпуно безбедне.

"Имамо политичке гаранције да Србија неће бити негативно погођена овим квотама. То је у оквиру Споразума о стабилизацији и придруживању који имамо са ЕУ", рекла је она новинарима у Београду.

Како је прецизирала, од три релевантне категорије у производњи челика на основу којих се одлучује о квотама, за прву Србија неће имати никакве квоте већ глобалну квоту за ЕУ, а за друге две категорије вероватно ће имати квоте, али са могућношћу да их аутоматски подиже.

Премијерка је казала да ће мере ЕУ о квотама за челик бити на снази од 4. фебруара, а од априла ће Србија моћи да их подигне и удје у глобалну квоту.

"Договорили смо и клаузулу која каже да у сваком тренутку можемо да покажемо да смо забринути за нашу производњу. Ако то докажемо подацима можемо додатно да преговарамо о подизању квота", рекла је Брнабић.

Истакла је да ограничавање увоза челика у ЕУ није упорено против Србије и Западног Балкана, као ни против Кине, и да су мере биле наметнуте.

Америка је, како је додала, прва увела протекционистичке мере према ЕУ за тржиште челика, што је најосетљивије за ЕУ јер је производња челика оно на чему је Унија и настала, па је морала да узврати.

Брнабић је рекла да је Влада Србије о квотама за челик разговарала са ЕУ више од четири месеца.

Додала је да су у тиму, који се бави тим пословима, ангажовани најбољи стручњаци који су представили све анализе српске економије и тржишта челика, а дата је и независна студија о индустрији Србије.

"Дали смо све од себе да заштитимо Србију и нашу железару", рекла је премијерка и истакла да у овом тренутку није забринута мерама које припрема ЕУ.

Казала је да је у сталном контакту и са власницима и са менаџментом железаре у Смедереву.

"Свакако да ће нам бити теже по овом питању него пре и захтеваће већи политички ангажман Владе Србије која ће стално пратити ситиацију у железари и извозу", рекла је Брнабић.

Од укупне производње челика у 64 земље на листи Светске асицијације челика, која је за 11 месеци прошле године износила 1,65 милијарди тона, половина потиче из Кине.

Железара у Смедереву је друга на листи највећих извозника из Србије чији је прошлогодишњи извоз био у вредности 695 милиона евра.

Производни капацитети железаре су 2,2 милиона тона челика годишње. У 2017. години произведено је око 1,5 милиона тона, а у ЕУ је извезено 774.000 тона челика.

По плану менаџмента железаре у 2018. је требало да буде произведено више од 1,8 милиона тона и да извоз буде већи него претходне године.

(Танјуг-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер