петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић: Договор Србије и Косова о размени територија не би отворио Пандорину кутију - сваки дан у замрзнутом конфликту је изгубљен
Хроника

Ана Брнабић: Договор Србије и Косова о размени територија не би отворио Пандорину кутију - сваки дан у замрзнутом конфликту је изгубљен

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. новембар 2018.

 Србија и Косово су далеко од свеобухватног мировног решења, упркос отвореним разговорима о могућој размени територија у циљу постизања споразума, изјавила је српска премијерка Ана Брнабић за Фајненшел тајмс.

Брнабић је упозорила да би размена територија, и када би била договорена, била "само део могућег коначног решења", и да не би била довољна за мировни споразум.

"Коначни споразум, ако буде постигнут, мораће да буде свеобухватан. Мораће да укључи људска права, мањинска права, економску сарадњу, дугорочну сарадњу Срба и Албанаца, учење оба језика, као и културно наслеђе, цркве и манастире", казала је Брнабић у интервјуу за британски лист.

Она је негирала да би договор Србије и Косова који би подразумевао размену територија отворио такозвану "Пандорину кутију" на Балкану.

"Пандорина кутија је отворена пре тачно 10 година, када су државе признале независност Косова. Ми сада покушавамо да затворимо ту Пандорину кутију. Не можете рећи да смо пре 10 година били спремни да мењамо границе, а да данас не можемо да разговарамо о промени граница", додала је Брнабић.

Српска премијерка је навела да лидери косовских Албанаца праве велику грешку ако мисле да ће дијалог Београда и Приштине резултирати формалним српским признањем косовске независности.

"Они мисле 'Да, Србија ће једноставно да призна нашу независност', али то се свакако неће десити. Они морају да се помере из своје удобне позиције и сретну се с нама на пола пута, где их ми чекамо. Хајде да направимо компромис, шта год то захтевало", казала је Брнабић.

Од проглашења независности 2008. године, Косово је признало више од 110 земаља, наводи лист и додаје да међу њима нису Кина, Русија, Индија, Србија и пет чланица ЕУ - Шпанија, Грчка, Словачка, Румунија и Кипар.

Брнабић је оспорила уобичајено гледиште у Бриселу да је званично признање независноти Косова од Србије предуслов за њен улазак у ЕУ, наводећи да одсуство сагласности међу чланицама Уније према статусу Косова значи да би "споразум о дугорочној нормализацији" односа Београда и Приштине био довољан за пријем Србије.

"Сваки дан који изгубимо у овом замрзнутом конфликту је дан који је могао бити добијен за стабилнију и просперитетнију будућност свих нас", навела је председница Владе Србије.

Она је за ФТ казала да је преседнику Косова Хашиму Тачију, с којим је у среду разговарала у Минску, рекла да се пита "постоји ли искрена жеља неких политичара у Приштини да дијалог буде настављен и да се дође до споразума".

Говорећи о приступним преговорима с Унијом, Брнабић је рекла да је чланство Србије у ЕУ 2025. године "веома амбициозан циљ".

"Мислим да је много важније да будемо спремни за улазак, него да постанемо члан ако нисмо у потпуности спремни за то. Ако нисте спремни за ЕУ, онда обе стране губе. ЕУ постаје слабија, а и ваша земља такође", додала је председница Владе Србије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер