четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амнести интернешнал: ЕУ саучесник у злостављању миграната у Либији
Хроника

Амнести интернешнал: ЕУ саучесник у злостављању миграната у Либији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. децембар 2017.

Земље Европске уније саучеснице су у злостављању миграната у Либији, навела је организација за заштиту људских права Амнести интернешнал у извештају објављеном данас.

Организација је оптужила ЕУ да наводно игнорише бруталне поступке либијске обалске страже и постојање опасних објеката који служе за притвор.

Амнести интернешнал такодје наводи да су припадници либијске обалске страже примали мито од кријумчара да би омогућили мигрантима да се бродовима упуте ка Европи.

Тврде да имају доказе, између осталог, видео-снимке који показују да је брод који је поклонила Италија умешан у једну операцију пресретања у којој се око 50 људи утопило.

"Владе европских држава још нису потпуно свесне тих (случајева) злостављања. Активном подршком либијским властима у заустављању прелазака преко мора и задржавању људи у Либији, они су саучесници у тим злочинима", рекао је директор АИ за Европу Џон Далхуисен.

Након прилива више од милион миграната у 2015. години, ЕУ је почела сарадњу с Либијом и суседним земљама у циљу заустављања таласа миграната на медитеранској рути из Африке ка Европи.

Процењује се да је око 20.000 миграната заробљено у Либији, у објектима с превише људи и с нехигијенским условима, наводи организација АИ.

Реакције европских парламентараца

Поводом извештаја АИ одржана је конференција у Европском парламенту.

Софи Велд посланица из Холандије каже да је тешко реаговати на овакве вести, јер оне остављају без текста.

"Најшокантније је да то што је објављено није ново. Ми зато већ дуже време тражимо хитну дебату у парламенту, која ће се најзад отворити вечерас. Инсистирамо да тој дебати присуствује комесар Аврамопулос, јер то спада у његов ресор одговорности. Шокантно је да поједине владе и Европска комисија знају шта се догађа и претварају се да тога нема или да то није њихова одговорност. Ми затварамо очи пред чињеницом да се људи сада не даве масовно приликом преласка Медитерана, него умиру у афричкој пустињи, или пролазе пакао сабирних логора и трговине робовима у Либији. То се мора зауставити. Да бар једном у историји не правимо грешке за које ћемо се извињавати за 50 година."

Како истиче, неопходно је да ЕУ најзад добије праву имиграциону политику и да је спроведе. "То подразумева да се одреде легални и сигурни начини за долазак и економских миграната и ратних избеглица у Европу. Да прекинемо ову фикцију".

Посланик Молен Бјорк истиче да је извештај АИ веома важан али да се те ствари већ знају.

"То је заправо део политике ЕУ која је пренела одговорност за долазак миграната на субјекте ван њене контроле. Недемократске режиме попут оног у Либији. То није решење. Посебно је важно питање либијске обалске страже, која добија доста новца од ЕУ, где имамо доказе да они директно одузимају живот жртвама. И има јасних доказа да либијска стража сарађује са шверцерима и трговцима људима"

(Бета – Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер