уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амнести Интернешенел: Огромна већина избеглица и миграната који пристижу у Европу су мушкарци, а жене које стижу у Европу се суочавају са насиљем и сексуалним узнемиравањем
Хроника

Амнести Интернешенел: Огромна већина избеглица и миграната који пристижу у Европу су мушкарци, а жене које стижу у Европу се суочавају са насиљем и сексуалним узнемиравањем

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. јануар 2016.

Жене и девојке избеглице које стижу у Европу се суочавају са насиљем и сексуалним узнемиравањем дуже целе трасе свог пута, саопштила је данас невладина организација за заштиту људских права "Амнести Интернешенел" (АИ).

Та организација, са седиштем у Лондону, објавила је данас свој најновији извештај, базиран на прошломесечном разговору у Немачкој и Норвешкој са 40 жена и девојака које су прекоТурске ушле у Грчку, а затим путовале преко Балкана, пренела је агенција АП.

Те жене и девојке, које су путовале саме или само у друштву деце, рекле су да су се осећале посебно угроженима у Мађарској, Хрватској и Грчкој, где су морале да спавају поред стотина мушкараца избеглица.

Међу избеглицама са којима је разговарао "Амнести" је било жена из Ирака и Сирије.

Огромна већина избеглица и миграната који пристижу у Европу су мушкарци, па су зато жене посебно рањиве, наводе хуманитарни радници.

Жене наводе да су у избегличким камповима морале да користе исте тоалете и тушеве као и мушкарци, а неке од њих су рекле и да нису јеле нити пиле како би избегле потребу да иду у тоалет.

Сексуално узнемиравање у извештају АИ није посебно издвојено од других врста насиља.

Једна 22-годишња Ирачанка је тој организацији пријавила да јој је један униформисани припадник обезбеђења у Немачкој понудио одећу уколико она проведе мало времена са њим насамо.

Неки хуманитарни радници наводе да је теже спречити насиље због ад хок система за пријем и регистрацију избеглица.

"Један од изазова са којим смо се суочили је то што међународној заједници, односно владама, треба пуно времена да схвате да је криза ту и да она неће тек тако нестати", изјавила је координатор Међународног комитета спаса на грчком острву Лезбос Џени Бекер.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер