уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амнести интернешенел: Бомбардовање РТС-а ратни злочин
Хроника

Амнести интернешенел: Бомбардовање РТС-а ратни злочин

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. април 2009.
Током напада НАТО снага на Савезну Републику Југославију озбиљно је прекршено међународно право, а ни после 10 година откако је бомбардована српска државна телевизија нико није изведен пред лице правде, оценила је међународна организација за заштиту људских права "Амнести интернешенел". Људи су страдали, наглашава се у чланку објављеном на вебсајту ове огранизације, углавном због тога што су напади вршени произвољно и што нису предузете неопходне мере да би се заштитило цивилно становништво.

"Амнести" наглашава да су сами званичници НАТО почетком 2000. године изјавили да су РТС бомбардовали због пропагандне улоге коју је имао, "како би ослабили морал становништва и оружаних снага", те да нису издали посебно упозорење иако су знали да се у згради налази много цивила. С тим у вези, "Амнести" оцењује да су цивилне жртве могле да буду избегнуте да су се "снаге НАТО у потпуности држале правила ратовања"

Ова организација позива Алијансу и њене државе чланице да спроведу независне истраге, преузму потпуну одговорност и обезбеде надокнаду за жртве и њихове породице. "Амнести" наглашава да је још почетком 2000. године тражила да се жртвама обезбеди надокнада, али да то ни у ком погледу до сада није учињено, упркос судским процесима у судовима у Србији и иницирању случајева у Европском суду за људска права, који су одбачени као неприхватљиви. Организација посебно истиче да су многи проблеми, који су подрили поштовање међународног хуманитарног закона и закона о заштити људских права током кампање против СРЈ, као што је недостатак јасне командне структуре и процеса одлучивања о избору циљева, сада присутни у операцијама Алијансе у Авганистану.

СЕЕМО захтева да НАТО призна грешкy

Међународна федерација новинара (ИФЈ) која окупља више од 600.000 новинара у 123 замаља широм света, у данашњем саопштењу поручује "да се последице овог напада без преседана још осећају". "Када су снаге НАТО одлучиле да ударе на РТС зато што су сматрале да је њена пропаганда увредљива, направили су страховит преседан. Овај напад је отворио врата деценији напада на медије у конфликтним зонама и учинио професију новинарства опаснијом него икад", оценио је председник ИФЈ Џим Бумела. Бумела је поручио да НАТО мора да призна грешку коју је починио 23. априла 1999. године када је циљао српску националну телевизију у борби против режима Слободана Милошевића.

ИФЈ наглашава да ће пружити подршку новинарима у Србији "у њиховим напорима да се изборе за правду за своје колеге које су погинуле у овом нападу и да превазиђу наслеђе разарајуће политике која је толико дуго подривала новинарску професију". "Бомбардовање седишта српске радио-телевизије био је намеран напад на један цивилни објекат и као такав представља ратни злочин", изјавила је стручњак ове организације за Балкан Шан Џоунс.

Организација медија југоисточне Европе (СЕЕМО) са седиштем у Бечу је поводом десетогодишњице бомбардовања зграде РТС, апеловала на НАТО да призна да је била грешка гађати медијску кућу и да осигура независну истрагу тог напада у циљу задовољења правде и коначног мира породицама и колегама жртава.

У саопштењу се подсећа да је у нападу 23.априла 1999. погинуло 16 радника РТС-а и да су они тог дана, према српским изворима, били позвани од стране управе РТС да наставе са радом у тој згради и поред одлуке владе да би РТС требало да евакуише особље и опрему на другу локацију. "Чињеница да је српски државни медиј од неких схваћен као инструмент пропаганде у рату, не може бити аргумент за оправдање бомбардовања РТС као легитимне мете", подвукао је генерални секретар СЕЕМО Оливер Вујовић у саопштењу. Вујовић је истакао да би СЕЕМО би поздравио потпуну и транспарентну истрагу од стране НАТО напада на РТС.

НАТО против истраге

Алијанса је одбацила данас позив међународне организације Амнести интернешенел да се спроведе истрага за "ратне злочине" у вези ваздушног напада Алијансе на Радио-телевизију Србије априла 1999. године, оцењујући да су те чињенице већ испитане. "Међународни кривични суд за бившу Југославију већ је ово испитао. Није прихватио аргументе које је изнела Амнести интернешенел и оценио је да НАТО нема разлога да се брани од оптужби" у вези с тим нападом у коме је 16 људи погинуло, рекла је једна неименована портпаролка НАТО.

(РТС)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер