петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амерички лист "Хил": Русија и Кина намеравају да потисну САД са својих граница
Хроника

Амерички лист "Хил": Русија и Кина намеравају да потисну САД са својих граница

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. мај 2016.

Руска и кинеска војска брзо смањују своју технолошку заосталост за оружаним снагама САД, саопштили су експерти за вашингтонски лист „Хил“.

Ратни брод Америчке Морнарице Џон Мекејн,  разарач типа Арли Бурк

Према речима експерата, ново оружје Русије и Кине може ефикасније да открије и погоди америчке авионе и бродове. Циљ Москве и Пекинга — натерати Оружане снаге САД да се повуку од њихових граница, пише „Хил“.

„Између осталог, Русија изазива САД на Балтику, где последње време не даје мира америчким бродовима и авионима“, наводи се у чланку.

Након Хладног рата САД се нису суочавале са противником који је имао арсенал високопрецизног оружја, навео је Марк Газингер из Центра за стратешке и буџетске процене.

„САД су могле да искористе војне безе недалеко од граница противника, јер ваздушних и ракетних претњи за те базе није било. Сада се све мења“, рекао је он.

Експерти сматрају да је подводна супериорност САД такође под знаком питања. Кина значајно развија своје подморнице, а руске подморнице све активније врше патроле.

„Напредни системи ПВО се налазе у читавом свету. Подморница има све више, оне су све тише и тешко их је открити“, навео је заменик шефа министарства одбране САД Роберт Ворк.

У вези са тим, Пентагон намерава да развија високопрецизно „невидљиво“ оружје као што је бомбардер Б-21. Осим тога, САД намеравају да повећавају технолошки ниво својих савезника, пре свега Велике Британије.

Ипак, према мишљењу аналитичара, опасност за САД је сувише дуга и комплексна процедура куповине оружја. Противници САД ће добити супериорност, не у квалитету, већ у квантитету наоружања.

„Како су Руси говорили за време Хладног рата, количина је исто квалитет. Кинези могу толико тога да спусте у воду да ће наша технолошка супериорност бити угушена“, нагласио је аналитичар Института за проучавања рата Крис Хармер.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер