среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Америчка влада скинула ознаку поверљивости са извештаја о 11. Септембру - нови документи указују на везе Саудијаца и нападача
Хроника

Америчка влада скинула ознаку поверљивости са извештаја о 11. Септембру - нови документи указују на везе Саудијаца и нападача

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јул 2016.

Америчка влада је скинула ознаку поверљивости са извештаја у којем се наводе имена више од 30 људи које истражни органи који истражују терористичке нападе у САД 11. септембра 2001. године желе да испитају због сумње на могућу повезаност између Саудијске Арабије и отмичара авиона.

Тај документ, познат под називом "Фајл 17", садржи индиције око тога шта би могло да се крије у тајних 28 страна извештаја америчког Конгреса о терористичким нападима 11. септембра, за које се спекулише да указују на укљученост Саудијаца, преноси сајт РТ.

- Већи део информација на основу којих је састављен "Фајл 17" се базира на ономе шта се налази на тих 28 страна - рекао је за агенцију АП бивши сенатор из редова Демократске странке Боб Грејем.

Грејем верује да су отмичари авиона, који су извршили напад на Куле близнакиње у Њујорку и зграду Пентагона, имали приступ широкој саудијској мрежи подршке док су уочи напада боравили у САД.

- У Фајлу 17 пише: Ево неких додатних питања која су без одговора и ево шта ми мислимо да би Комисија за 11. септембар, ФБИ и ЦИА требало да ураде на нађу одговоре на та питања - рекао је Грејем.

Међу тридесетак имена у том документу се наводе Фахад Ал-Тумаири и Омар Ал-Бајуми.

Ал-Тумаири, имам џамије краља Фахада у Калвер Ситију у Калифорнији, којег је акредитовао конзулат Саудијске Арабије у Лос Анђелесу, сумњичи се да је помагао двојици отмичара након што су стигли у тај град.

Ал-Бајуми, држављанин Саудијске Арабије, такође је прилично помогао отмичарима Навафу Ал-Хазмију и Калиду АЛ-Мидхару кад су у фебруару 2000. године стигли у Сан Дијего.

Истражна комисија наводи да су се Ал-Тумаири и Ал-Бајуми познавали и да су били у редовном телефонском контакту.

"Ал-Бајуми је имао везе са саудијском владом, а многи припадници локалне муслиманске заједнице у Сан Дијегу су веровали да је он саудијски обавештајац", наводи се у извештају.

Ал-Бајуми је САД напустио пре терористичких напада 11. септембра.

Шеф ЦИА Џон Бренан је у јуну изјавио да ће 28 страна које недостају бити објављене, али је додао да оне не садрже доказе који указују да су Саудијци помагали терористима.

- Мислим да ће тих 28 страна бити објављено и ја то подржавам. Сви ће видети доказе да саудијска влада није имала ништа са тиме - рекао је Бренан у интервјуу саудијској "Арабија ТВ" прошлог месеца.

Председник САД Барак Обама је још 2014. године наложио скидање ознаке поверљиво са поменутих 28 стана, што је претходно блокирао бивши председник Џорџ Буш млађи пошто није желео да трпе односи САД са Саудијском Арабијом.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер