среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадорка Велике Британије у Подгорици: Сматрамо да није потребна промена државног руководства Црне Горе
Хроника

Амбасадорка Велике Британије у Подгорици: Сматрамо да није потребна промена државног руководства Црне Горе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. април 2019.

 Влада Уједињеног Краљевства сматра да није потребна промјена државног руководства Црне Горе, поручила је у интервјуу порталу ЦДМ, амбасадорка Велике Британије у нашој земљи Алисон Кемп.

Амбасадорка поручила да Влада УК остаје посвећена пружању подршке Црној Гори у спровођењу реформи Амбасадорка поручила да Влада УК остаје посвећена пружању подршке Црној Гори у спровођењу реформи

Одговарајући на питање ЦДМ-а да ли недавни сусрет предсједника Атлас Групе Душка Кнежевића са британским послаником из владајуће конзервативне странке Заком Голдсмитом, сугерише да британска влада подржава захтјеве Кнежевића о хитној потреби за промјеном руководства, као и да ли је то став Владе УК, Кемп је казала да не.

"Црна Гора је савезник и и пријатељ Уједињеног Краљевства, а британска Влада има снажне односе са колегама у Црној Гори. Влада УК остаје посвећена пружању подршке Црној Гори у спровођењу реформи за јачање владавине права, демократије и људских права", казала је Кемп.

Она је нагласила да у Црној Гори има више британских инвеститора него што се обично мисли, те да им увијек поручује да је Црна Гора сјајна локација за бизнис. Охрабрује бритранске туристе да дођу и виде прелијепу Црну Гору.

Одговарајући на питање да ли ће се однос Велике Британије према ЦГ промијенити ако напусте Европску унију, што се ускоро очекује, Кемп је објаснила да ће док год је чланица заједнице, Уједињено Краљевство конструктивно, активно и ангажовано доприносити заједници Европске уније, и наставиће да подржава Црну Гору у процесу реформи.

"Током претходне године, Уједињено Краљевство је уложило преко 1,4 милиона еура у Црну Гору, у виду подршке читавом низу програмских активности. Ове године повећавамо улагања, поврх доприноса Уједињеног Краљевства Европској унији и програмима помоћи који се спроводе у Црној Гори" истакла је амбасадорка.

Она је објаснила да ће Европска комисија у мају објавити нови извјештај о напретку Црне Горе у процесу приступања, те да не жели да прејудицира његов садржај.

Сматра да иако је Жан Клод Јункер, био јасан у изјави да неће бити даљег проширивања Европске уније прије 2025. године, то не значи да Црна Гора не може да настави са процесом реформи које ће довести до закључивања поглавља, што би земљу довело у најбољи могући положај да се придружи заједници када се Европска унија сагласи са тим.

"Питање чланства Црне Горе је одлука коју ће донијети државе чланице када Црна Гора закључи сва преговарачка поглавља, односно када се усагласи са вриједностима и ставовима Европске уније. Из разговора са предсједником Владе Душком Марковићем, познато ми је да остаје посвећен даљем раду на реформама на тој основи" казала је Кемп.

Коментаришући протесте и прилике у региону, Кемп је истакла да покрети имају различите облике, и различите катализаторе.

"Уједињено Краљевство подржава право на мирне протесте, и подржавам потврду таквог става од

црногорске Владе, изнесеног током разговора о протестима у земљи. Питања која се односе на корупцију, недостатак транспарентности и слободе медија чине суштину протеста у региону. Ова кључна питања се, у случају Црне Горе, налазе у сржи процеса придруживања Европској унији. Не сматрам да је бојкот парламента најефикасији начин на који опозиционе партије могу представљати интересе својих гласача. Сматрам да је важно да се сви који се залажу за бољу будућност и јачање демократије посвете подршци смислених реформи и јачању независних институција" казала је Кемп.

Додала је да регион на располагању има снажне механизме за успостављање регионалне сарадње и развоја и да Црна Гора активно учествује у овим механизмима, међутим, у контексту регионалне стабилности, доста тога зависи од односа између Србије и Косова.

"Чланство Црне Горе у НАТО савезу је важан показатељ стабилности и стратешког правца који је у складу са демократијом и инклузивним развојем. Придруживање НАТО савезу за Црну Гору је фактор који доприноси порасту броја страних инвестиција у земљу. Улагања страних инвеститора из земаља Алијансе су се удвостручила. Процес приступања НАТО савезу 2017. године је показао да Црна Гора може успјешно спровести комплексан процес реформи, што је још један од разлога због којих сам оптимистична по питању процеса придруживања Црне Горе Европској унији" истакла је Кемп.

(РТЦГ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер