Хроника

Амбасадорка Британије у Београду: Влада Србије има обавезу да обезбеди фер изборе, одлука о изласку на партијама, потенцијалним кандидатима и грађанима

Штампа
субота, 29. фебруар 2020.

 Амбасадорка Уједињеног Краљевства у Србији Шан Меклауд каже да напуштање Европске уније не мења чињеницу да је Британија посвећена просперитету Западног Балкана, чему сведоче и најаве из те земље о повећању техничке, политичке и финансијске помоћи целом региону.

У разговору за Нова.рс Меклауд је навела да је њена земља посвећена "обликовању односа" са државама чланицама ЕУ, али и са онима који нису део те заједнице.

"Уједињено Краљевство је напустило Европску унију 31. јануара, у складу са резултатом референдума одржаног 2016. године. После три године веома живе политичке дебате у нашој земљи, сада гледамо унапред и усредсређени смо на обликовање наше будућности. У месецима који предстоје наставићемо да водимо конструктиван дијалог о томе како ће изгледати наши будући односи. Тај дијалог не водимо само са ЕУ, већ и са другим државама, укључујући и Србију", рекла је Мекалуд.

Она је казала да примећује много могућности за унапређење сарадње између Велике Британије и Србије, те да ће њена земља наставити да подржава Владин програм дигитализације и реформи, који ће, како наводи, унапредити живот обичних грађана, побољшати инвестициону климу и омогућити наредној генерацији да гради светлију будућност за своју земљу.

"На Самиту о Западном Балкану 2018. године у Лондону, најавили смо амбициозан програм ‘Школе за 21.век’, чији су први резултати већ видљиви. У оквиру овог програма сви основци у 1.150 школа у Србији добијају свој микробит џепни рачунар, као и подршку да савладају основе програмирања, развију критичко мишљење и способност решавања проблема. Очекујемо да овај програм има веома позитивне друштвене, технолошке и економске резултате у периоду који је пред нама", нагласила је амбасадорка Велике Британије у Србији.

Мекалуд напомиње да је поред програма посвећеног основцима од 2015. године, Уједињено краљевство кроз "Фонд за добру управу" подржало више од 60 различитих пројеката који се тичу структурних и економских реформи у Србији.

"Највећи смо билатерални донатор програма 'еУправа'. Подржали смо реформу катастра, увођење сервиса 'еБеба', смањивање обима ненаплативих банкарских кредита и друге пројекте чији је циљ развој квалитетнијих услуга за грађане и привреду у вашој земљи. До сада смо у ове пројекте уложили више од 20 милиона фунти и на томе се не заустављамо", наглашава она.

Мекалуд појашњава да њена држава није напуштањем ЕУ напустила Европу, те да је радују политички и војни контакти Велике Британије и Србије, који су у последње време интезивирани.

"Ове недеље је премијерка Брнабић била гошћа инвестиционог самита ЕБРД у Лондону. На Империјал колеџу је одржала инспиративно предавање младим људима, представивши амбиције које Србија има на пољу дигитализације, технологије и образовања. Такође, ове седмице је Београд посетио заменик начелника Генералштаба оружаних снага Уједињеног краљевства, адмирал Фрејзер. Овом приликом је потписан план билатералне војне сарадње, који у 2020. години садржи чак 33 заједничке активности", рекла је Мекалуд, додајући да се сви ови примери уклапају у њену личну амбицију као амбасадоке.

"И Србија и Британија су део европског континента и имамо заједнички интерес да он буде стабилан, безбедан и просперитетан", поручила је она.

На грађанима је да ли ће гласати

Говорећи о предстојећим изборима у Србији, британска амбасадорка је казала да није на њој као представници једне стране земље да говори о томе шта треба да раде странке, политичари и бирачи.

"Независни, плуралистични медији и слободни, фер избори су основни стубови здраве демократије. Одлука о томе да ли ће изаћи на изборе је на партијама, потенцијалним кандидатима и грађанима Србије, док Влада има обавезу да, у складу са међународним демократским стандардима које је Србија прихватила, обезбеди услове за фер и слободне изборе. Оно што ових дана често говорим је да, кад се избори одржавају у мојој земљи, као грађанка, желим слободно да бирам између различитих политика, платформи, кандидата. Желим да имам слободан приступ ставовима које заступају, преко слободних медија", описује Мекалуд, истичући да је у том процесу веома важна улога јавног медијског сервиса Велике Британије, ББЦ-а.

"Значај приступа јавности информацијама је препозната у међународним обавезама, које подразумевају право јавности на истинито информисање", рекла је саговорница портала Нова.рс.

(Нова С)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]