петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор Турске: Санџак ће увек бити део Србије
Хроника

Амбасадор Турске: Санџак ће увек бити део Србије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. јануар 2012.

Односи Србије и Турске су веома добри. Две земље се одлично разумеју. Овом изјавом, приликом посете редакцији Курира, Али Риза Чолак, турски амбасадор у Београду, јасно је ставио до знања да Београд и Анкара имају разлога да буду у још приснијим економско-политичким односима.

Одмах на почетку бих вас питала где ви видите Србију данас?

- Ми желимо да процес српских евроинтеграција буде што бржи. Ако је могуће, да то буду и атлантске интеграције. Овај регион је веома значајан за Европу, без њега Европа као систем није комплетна.

Зашто?

- Тако ће Србија бити јача и богатија, и онда ћемо још боље сарађивати. У овој земљи има много позитивних ствари и на то се треба фокусирати.

Потпредседник САД Џозеф Бајден током посете Турској у децембру рекао је да „Турска треба да буде лидер на Балкану“. Има ли Турска такве амбиције?

- Не. Осим тога, лидерство се не може остварити тако што ћете једноставно одлучити да постанете лидер. Ми се само држимо ове политике: кад хоћете да се обогатите, морате да се развијате. А то не можемо сами. То је могуће једино кад је цео регион богат, кад постоје добре трговинске и економске везе, мир и стабилност. Тако да, ако Турска жели да се развије и обогати, то не може да уради сама.

Недавно је члан партије премијера Ердогана предложио стварање великог „балканског парламента“?

- Има много регионалних парламената, и то је нормално. То је само још једна иницијатива за побољшање регионалне сарадње. Да вам кажем, ми смо веома отворени у погледу политичких амбиција. Нема никакве „скривене агенде“. За нас, лидерство на Балкану је заједнички рад равноправних земаља како би се створила боља будућност. Турска никада ниједној земљи није давала наређења. Да ли сте икад чули критику од било ког турског министра у погледу косовске политике? Никада се нисмо наметали, али ако нас позовете да помогнемо, помоћи ћемо.

Дакле, Београд вам је тражио да помогнете у мирењу исламских заједница у Србији? Зашто се ти преговори воде толико тајно?

- Заједнички је закључак да је то процес који траје, који је у току.

Мислите ли да је кључно решити тај проблем због Санџака?

- Санџак је део Србије, и заувек ће бити. То је то. То је наша политика. Пошто је то неразвијен регион, потребне су му инвестиције, инфраструктура, али пре свега мир. Значи, нешто се мора урадити.

Да ли бисте турским инвеститорима препоручили Србију за улагање? Постоји ли интересовање?

- Да. Имате дугу традицију индустрије, добру инфраструктуру, добре трговинске односе са суседним земљама и повољности за извоз у Русију. Плате су вам ниске, тако да би инвестирање овде било прилика за такмичење са земљама у којима је производња скупља.

Шта српска и турска влада још могу да ураде како би се инвестиције повећале?

- Владе не могу да повећају инвестиције. Владе су потписале све потребне споразуме - о привлачењу инвестиција, о укидању дуплог опорезивања. Сад треба да реагује приватни сектор. Турским инвеститорима треба времена, јер, због економске кризе, у целом свету се слабо инвестира.

Колико сте ви задовољни економском сарадњом две земље?

- У 2007. години обим трговине између Србије и Турске био је 550 милиона долара. Ви сте тада нама продавали робу у вредности од само 70 милиона. Сада, у 2011, српски извоз је 200 милиона. И то ће расти. То је мој циљ - да се повећава обим трговине, да имамо јаке односе, да решавамо проблеме, ако их има.

Турски социолози кажу да турске серије имају „меки дипломатски утицај“.

- Меки дипломатски утицај и „мека моћ“ су различите ствари. Новак Ђоковић, на пример, постао је „мека сила Србије“. Откако је број један у тенису, људи широм света су развили осећања, разумевање за Србију, пожелели су да је упознају. „Мека моћ“ никада не долази с негативним стварима. Не можете да утичете на људе тако што ћете их иритирати, него пружајући им задовољство, нешто добро.

У Србији су веома популарне турске серије. Како то објашњавате?

- Култура приказана у тим серијама је веома слична српској. Иста, заправо. Имамо заједничку историју, културу, сличног смо темперамента. Препознајете у серијама исте породичне и друштвене вредности, исти морал... Зато их лако прихватате. Осим тога, живот је тежак, људима је потребно задовољство - гледају лепе пределе, уживају у интригама...

Њујорк тајмс је написао да су турске сапунице „тајна Ердоганове дипломатије“.

- Турске серије нису „тајна дипломатије“ јер су све то приватне продукције. Њихов је циљ само да буду гледане, ништа друго. Осим тога, серије нису прављене за Србију или Црну Гору, него за Турску. Нико вас не тера да их купујете. И веома су скупе. Али доносе рекламе, то је само пословна трансакција.

Гледате ли ви турске серије?

- Гледам само историјску серију „Величанствени век“, која говори о султану Сулејману. Занимало ме је да видим како су представили Мехмед-пашу Соколовића. Друге не гледам.

Досадне су вам?

- Не, мислим да су површне. Али многима у Турској се свиђају. Моја ташта ујутру гледа једну серију, а увече другу. Сваки дан има серију коју прати. Многима су те серије сидро за живот. Стари људи који немају шта да раде тако имају шта да ишчекују.

Марија Кордић

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер