петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор Србије при НАТО: КФОР је гарант безбедности Срба на Косову и Метохији
Хроника

Амбасадор Србије при НАТО: КФОР је гарант безбедности Срба на Косову и Метохији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. август 2014.

Београд -- Србија се залаже за останак Кфора, као гаранта безбедности за српско становништво на Косову и Метохији, изјавио је амбасадор Србије при НАТО Миомир Удовички.

Новоименовани амбасадор Србије при НАТО Миомир Удовички изјавио је да је Србија задовољна досадашњом сарадњом са Алијансом у оквиру Партнерства за мир и да се, с обзиром на безбедносну ситуацију на Косову, залаже за останак Кфора на КиМ.

"Задовољни смо сарадњом са Кфором, желимо да остане на Косову јер то захтева безбедносна ситуација", рекао је Удовички током разговора са члановима Одбора Скупштине Србије за спољне послове.

Удовички је нагласио да је однос Србије са Алијансом "веома посебан, сложен и јединствен" с обзиром на чињеницу да је НАТО бомбардовао 1999. године СР Југославију, али и због, како је навео, обуке припадника Косовских безбедносних снага (БСК) у организацији НАТО.

Он је навео да је један од главних циљева наше дипломатске мисије при НАТО у Бриселу да западна војна алијанса "испуни обећање о пружању безбедности за српско становништво на Косову".

Према његовим речима, један од циљева тиче се и отварања зоне ваздушне безбедности на југу Србије.

"Србија је изабрала да буде војно неутрална и определила се за сарадњу кроз Партнерство за мир", напоменуо је Удовички и додао да је та сарадња добра и да "нам омогућава да остваримо наше циљеве".

Медју њима су, како је објаснио, очување наше и регионалне безбедности, затим реформа српске војске, подизање мобилности и обука и образовање наших војника.

"У погледу унапредјења војно-економских капацитета српске војске, основан је поверилачки фонд са НАТО, из кога ће се издвојити средства за уништавање вишкова оружја и муниције у Техничком ремонтном заводу Крагујевац", навео је амбасадор.

Србија скоро годину дана није имала амбасадора при НАТО у Бриселу, а како је недавно најавио шеф српске дипломатије Ивица Дачић, упражњена амбасадорска места у нашој дипломатско-конзуларној мрежи требало би да буду попуњена до краја године.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер