четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор САД у Приштини: Потребно је обуставити иницијативу за формирање војске Косова
Хроника

Амбасадор САД у Приштини: Потребно је обуставити иницијативу за формирање војске Косова

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. март 2017.

 ПРИШТИНА - Амерички амбасадор у Приштини Грег Делави позвао је институције у Приштини да, у овом тренутку, обуставе иницијативу формирања "косовске војске", упозоривши косовске званичнике на "потенцијалне последице" ако наставе са тим процесом.

Делави је, у интервјуу за приштински портал "Инсајдери", демантовао званичнике у Приштини да се процес формирања "косовске војске" одвија у пуној координацији са међународним партнерима.

Амерички амбасадор је рекао да Косово "треба да има војску", али да она треба да буде формирана изменом устава и у консултацијама са свим заједницама на Косову.

У интервјуу, објављеном и на сајту америчке амбасаде у Приштини, Делави је казао да САД сарађују са Косовским безбедносним снагама, и подржавају формирање косовске војске, али не на овакав начин како то Приштина сада покушава.

"Наша позиција је да ова трансформација треба да се деси преко измене устава. То је наша позиција већ дуго", рекао је Делави.

"Због тога смо изненађени и разочарани што се овај нацрт закона појавио прошле недеље. Нисмо замишљали да ће тај процес тако ићи. То заиста не одражава садржај дискусија које смо недавно имали са званичницима косовске владе", рекао је Делави.

Он је додао да САД поштује право Косова као суверене државе да доноси сопствене одлуке по питању суверенитета.

"Али сматрамо да сада није време нити да је сада начин да се предузму тако важни кораци", нагласио је Делави.

Он се сложио да измене устава неће бити лаке, већ да предстоји тежак посао.

"То је, међутим, позиција коју ћемо наставити да подржавамо. Надам се да ће косовска влада, званичници, скупштина, направити предах за тренутак и преиспитати шта раде и размислити о потенцијалним последицама по наше односе са Косовским безбедносним снагама о чему смо упозорили прошле недеље.

Он је додао и да је важно уважити став генералног секретара НАТО Јенса Столтенберга који је најавио да ће у случају да се мандат КСБ развити како је предложено, НАТО морати поново да размотри ниво своје посвећености.

"То је за мене било отрежњујуће. Зато што мислим да косовска безбедност заиста почива на квалитету његовог партнерства са партнерима, са САД, НАТО и другима. Тако да бих ја био веома опрезан", рекао је Делави.

Он је изразио наду да ће "косовска влада узети предах, покренути напоре да осигура ширу подршку косовских заједница за формирање војске и да ће радити онако како смо увек разговарали".

На питање портала "Инсајдери" шта би дугорочно значило за косовску војску то што је амбасада САД рекла да би усвајање предлога закона у садашњој форми приморало Вашингтон да преиспита билатералну сарадњу и помоћ КБС, Делави је рекао - "надам се да никад нећу сазнати".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер