четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор САД у Приштини: Политичко насиље у парламенту онемогућило Косову да се учлани у Унеско
Хроника

Амбасадор САД у Приштини: Политичко насиље у парламенту онемогућило Косову да се учлани у Унеско

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јун 2016.

Приштина -- Политичко насиље у косовском парламенту онемогућило је Косову да се учлани у Унеско и друге међународне организације, изјавио је амерички амбасадор у Приштини Грег Делави.

У интервјуу за Радио Слободна Европа, Делави је нагласио да опречне изјаве о демаркацији границе са Црном Гором и даље креирају политичку нестабилност и додао да се формирањем Заједнице српских општина омогућава укидање паралелних структура.

Делави је оценио да су се на Косову у току протекле године десиле и позитивне ствари, као што је кандидовање за фондове Корпорације миленијумских изазова, потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању, те чланство у УЕФА и ФИФА. 

Говорећи о демаркацији границе са Црном Гором, Делави је затражио сагледавање чињеница, додајући да је означена граница владине комисије иста као она из 1974. године, као и из 2008. године када је проглашена независност. 

То је, према његовим речима, потврдио и Стејт департмент у децембру, као и међународна комисија у фебруару. 

"Морам рећи да је граница коју је означила комисија иста она која се може видети на милионима косовских застава у целом свету. Према томе, разочаран сам што људи користе ово питање и што се труде да полемишу са Црном Гором, која је иначе пријатељска држава према Косову, све то ради унутрашњих политичких поена. То ће Косово уназадити на путу евроинтеграција", казао је Делави.Делави је признао да на Косову постоје етничке тензије, али и додао да је циљ формирања Заједнице општина са српском већином, између осталог, и то да се елиминише постојање паралелних структура. 

Амерички амбасадор сматра да је дијалог Косова и Србије о нормализацији односа имао резултата, као што је сакупљање царинских прихода са прелаза на северу, интеграција полиције и расформирање Цивилне заштите, али и признао да се осећа умор од дијалога и да није уочен напредак у спровођењу споразума из августа прошле године.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер