четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор САД у Приштини Филип Коснет: Ако Србија и Косово пристану да разговарају о малим променана у разграничењу, нећемо се противити
Хроника

Амбасадор САД у Приштини Филип Коснет: Ако Србија и Косово пристану да разговарају о малим променана у разграничењу, нећемо се противити

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. децембар 2019.

 Приштина -- САД жели да дијалог Београда и Приштине доведе до трајног споразума који задовољава оба народа, изјавио је амерички амбасадор у Приштини Филип Коснет.

Ако Приштина и Београд пристану да разговарају о малим променана у разграничењу, нећемо се противити, поручио је амерички амбасадор.

"Желимо да овај процес доведе до трајног споразума који задовољава оба народа, не само политичке лидере. А за то ће требати времена. Нећу вам дати вештачки рок. Мислим да је то могуће 2020. године и садашња америчка администрација посвечхена је подржавању овог процеса. Ми се залажемо за мир, правду и просперитет за све на Балкану, а и наши пријатељи из Европске уније су такодје укључени у овај процес. Мислим да одлагање дијалога није било од користи за Косово, јер то економски није помогло држави. А имамо проблем са повлачењем признања", навео је Коснет за Газету Експрес.

Коментаришући изјаву Аљбина Куртија да ће он као премијер водити преговоре везане за дијалог између Приштине и Београда и да не жели присуство Хашима Тачија у тим преговорима, Коснет је сматра да ће Курти, као премијер, изградити професионални и конструктиван однос са Тачијем.

Коснет каже да се досадашњи преговори између председника Србије Александра Вучића и Тачија не смеју се занемарити и одбацити.

"Ако су водили плодне разговоре и постигли напредак у неким питањима, косовска Влада би требало да их узме у разматрање и да их процени пре него што преговори крену даље. Такође, важно је да Влада узме у обзир ставове свих грађана Косова. Не само политичких странака, већ и цивилног друштва, организација и обичних грађана", закључио је Коснет.

Према његовим речима, важно је схватити да се Српска листа не може занемарити, јер имају снажну подршку косовских Срба.

Коснет је изразио уверење да би Косово, и поред негативног става, требало да је активан учесник у последњој иницијативи о мини-шенгену, јер је, наводи, само заједничким напорима свих на Западном Балкану могуће створити регионалну економију и мир.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер