четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор Палестине у Београду: Очекујемо од Србије да поштује Резолуцију СБ УН и не премешта амбасаду у Јерусалим
Хроника

Амбасадор Палестине у Београду: Очекујемо од Србије да поштује Резолуцију СБ УН и не премешта амбасаду у Јерусалим

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. мај 2021.

 Палестински амбасадор у Србији Мохамед Набхан рекао је за Н1 да се Израел понаша као "размажено дете које нема ко да га заустави" и да је срж проблема у томе да се не дозвољава оснивање палестинске државе, иако је то, како је рекао, раније договорено и потписани су споразуми. У вези са премештањем амбасаде Србије у Јерусалим, Набхан каже да очекује да се то не догоди, јер је "Јерусалим окупирани град".

Амбасадор Израела у Србији Јахел Вилан изјавио је раније истог дана за Н1 да ситуација у вези са сукобом са Хамасом још не захтева посредовање у смиривању тензија и да ће до тога доћи кад Израел оствари војне циљеве. Он је појаснио да се то односи на елиминисање могућности слања пројектила на Израел и одвраћање Хамаса од таквих акција у будућности. Вилан је оптужио екстремистичку исламистичку организацију да је “баш брига” за цивилне жртве са обе стране.

„Ја сам пратио разговор са амбасадором Израела, мени се чини да је све то заобилазно, да Израел покушава да лечи рат једном таблетом аспирина. Постоји срж проблема, а то је израелска окупација. Нека окончају окупацију наших територија и све ће бити у реду“, казао је Набхан у емисји Н1 Студио Ливе.

Како додаје, Палестинци су са Израелом постигли споразум 1993. године, према коме је, каже, требало да оснују своју државу на западу, у области Газе, али до тога никада није дошло.

„Ни 1947. – када је донета резолуција о стварању две државе – израелске и арапске“, наводи Набхан и додао да Израел то не дозвољава.

Палестински амбасадор каже и да је ситуација у деловима где се воде борбе, тешка.

„И не може се говорити о две једнаке стране, Израел који има моћно оружје, и друге страна која, кажу, има примитивно оружје. Дакле, Израел има право да се брани, а друга страна нема то право. Израел баца ракета на најнасељеније место на свету, два милиона људи живи на 350 км2, где су ту војни циљеви, као да убацујете слона у стаклену кућу“, прича амбасадор.

Међутим, израелски званичници виде то као тактику Хамаса, да користи цивиле као људски штит.

„Не може то тако да се каже. Ја не браним Хамас, али где другде да се крију? Људи делују међу својим људима, немају бункере, било где да бациш бомбу, оне ће да погоди цивиле. Они руше небодере, гађају високе зграде. Ово је пети рат у последњих 15 година које Израел води против Газе, треба наћи решење, а оно је у миру, а не у рату“, нагласио је Набхан.

Ми смо спремни за разговоре, додаје.

Постоје уговори, амо их треба реализовати, а не сваки пут кад Израел дође у кризу, јер нема владу, дође до сукоба, казао је палестински амбасадор.

И признаје, и Палестинци су у кризи.

„Сви ми живимо у једној врсти кризе. Треба да нађемо решење, они немају владу, ни одговор на питање шта ће са самим собом, а и шта ће с нама. Мора да се седне и да се нађе решење. Слажем се (са израелским амбасадором), али где је његов одговор – шта ћемо даље? На том простору живи 14 милиона људи, шта ћемо за будућност, то је основно питање, а не Хамас“, изјавио је Набхан.

И Израелци, додаје, имају своје фракције.

„И они имају фракције из целог света, истерују људе из њихових кућа у Јерусалиму, има ли одговора на то“, упитао је.

На питање постоји ли могућност да се ускоро прекине насиље, Набхан одговара: „Треба одмах обуставити ватру. Не знам ко треба да буде посредник, УН, СБ УН, Египат, али треба зауставити агресију. То се зове агресија, никако другачије. Они су скренули пажњу са онога што се дешава у Јерусалиму, између досељеника и Палестинаца, треба наћи одговор на то етничко чишћење које они спроводе тамо“.

Амерички председник Џозеф Бајден рекао је да Израел има право да се брани од напада из појаса Газе.

„То је њихов класични став, али они имају највећи утицај. Надамо се да ће бити мало реални и да гледају овде, да има проблем који треба решавати, а не ко баца ракете, то је све последица. Израел не може да се одрекне улоге окупатора, да реализујемо тај уговор који смо рекли. Од 1983. године смо преговарали са свим владама, с Нетањахуом два пута, и сваки пут уз посредство Американаца… Дошли смо до некиг споразума, али треба их реализовати… А споразум гласи да треба створити палестинску државу на западној обали појаса Газе, да се сложимо око тога“, изјавио је Набхан.

Каже и да су планирани палестински избори 22. маја, али да Израел није дозволио да дође до избора и у Јеруисалиму.

„Они су једнострано прогласили Јерусалим за њихов главни град. Немају они то право. Ми смо прихватили да тај град буде интернационални град, да буде приступачан за све вере, а погледајте сад Јерусалим, он је окупирани град, са војском која маршира улицама“, каже Набхан.

Саговорник Н1 каже и да је до сада у сукобима од понедељка погинуло 85 особа, од тога више од 13 деце.

„Треба стати и рећи – не може више тако, овако не иде, да сваке две, три године се лансирају авиони и бацају ракете. То Америка треба да каже, Израел се понаша као размажено дете и нема ко да га заустави“, рекао је Набхан.

Очекујемо од Србије да поштује Резолуцију СБУН

Коментаришући премештање амбасаде ДСрбије у Израел, Набхан каже да очекује да Србија то не уради, јер је, како је рекао, Јерусалим окупирани град.

„Разговарао сам са свима у Србији, са свима онима који имају моћ одлучивања, ми смо против премештања амбасаде у Јерусалим, јер је то окупирани град. Постоји резолуција СБ УН 478, по којој је забрањено свим државама да направе било шта у Јерусалиму. То није допустиво с наше стране“, нагласио је.

И додаје: „Ми са Срб имамо пријатељске односе, надамо се да то неће урадити. Подржавамо став Србије и Резолуцију 1244 о Косову и очекујемо од Србије исто“.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер