уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор Немачке у Београду: Србија и Косово треба да постигну правно обавезујући споразум - тражимо укидање такси на српску робу и крај кампање о повлачењу косовске независности
Хроника

Амбасадор Немачке у Београду: Србија и Косово треба да постигну правно обавезујући споразум - тражимо укидање такси на српску робу и крај кампање о повлачењу косовске независности

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. новембар 2019.

 Амбасадор Немачке у Србији Томас Шиб је казао да је поента дијалога Србије и Косова да постигну свеобухватни правно обавезујући споразум чији је циљ нормализација односа, „без специфицирања шта би то могло укључивати“.

„Међусобно признавање било би очигледно решење, али пошто знамо колико је у Србији питање независности Косова политички тешко, циљ је нормализација односа без специфицирања шта би то могло укључивати“, рекао је Шиб у интервјуу за издање листа „Блиц“ од недеље и додао да би споразум Србије и Косова допринео стабилности региона.

Говорећи о немачком председавању Европском унијом у другој половини идуће, 2020. године, Шиб је казао да је политика проширења ЕУ међу приоритетима.

Он је рекао да је „веома разочаравајуће“ то што „вропски савет није донео одлуку о отварања приступних преговора са Северном Македонијом и Албанијом, али он сматра да то не значи да је европска перспектива доведена у питање.

Додао је да се нада да ће позитивна одлука доћи пре Самита ЕУ и Западног Балкана у мају идуће године у загребу и да Немачка блиско сарађује с партнерима у Паризу који се успротивио пшроширењу ЕУ пре њене реформе.

„Слажемо се са њима да процес приступања може бити побољшан, али то не треба да спречи ЕУ да отвори приступне преговоре са Северном Македонијом и Албанијом“, рекао је Шиб.

Међусобно признавање било би очигледно решење, али пошто знамо колико је у Србији питање независности Косова политички тешко, циљ је нормализација односа без специфицирања шта би то могло укључивати

На питање о изјави америчког изасланика Метјуа Палмера у Приштини да ће „Србија морати да призна Косово“, немачки амбасадор је дипломатски одговорио рекавши да је добро што је Палмер био и у Приштини и у Београду, и да је неопходно што пре покренути дијалог.

„Мораћемо да сачекамо да се формира нова влада у Приштини. Тарифе (Косова на робу из БИХ и Србије) морају да се укину. То је оно што и ЕУ и САД стално понављају“, казао је Шиб.

Он је рекао поводом косовских такси на српску робу да су и САД и ЕУ већ тражиле да Приштина повуче ткасе и поновио да се дијалог дефинитивно мора наставити.

„Новој влади (Косова) ће бити стављено до знања да међународна заједница очекује да се то деси“, рекао је Шиб.

Истакао је да је важно и да Србија „прекине кампању повлачења признања независности Косова“.

Он је рекао да напредовање Србије ка ЕУ посебно зависи од Поглавља 23 и 24 која се односе на владавину права, а ту, рекао је амбасадор, „и даље има доста недостатака и треба учинити још много“, оценио је Шиб и као примере навео слободу штампе и проблеме безбедности новинара.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер