четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор Немачке у Београду: Чудим се извештајима српских медија у стилу теорија завера - реалност је да Србија иде ка ЕУ и да је САД подржавају у томе
Хроника

Амбасадор Немачке у Београду: Чудим се извештајима српских медија у стилу теорија завера - реалност је да Србија иде ка ЕУ и да је САД подржавају у томе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 06. новембар 2016.

За Србију нема нових услова када је у питању Косово, а на крају процеса приступања Европској унији Београд ће морати да следи политику Брисела према Русији.

То је изјавио немачки амбасадор у Београду Аксел Дитман, у интервјуу за "Блиц".

Упитан да ли ће Србија на крају европског пута морати да призна независност Косова, Дитман је рекао да је заједнички преговарачки оквир сасвим јасан - циљ је свеобухватна нормализациија односа у облику правно обавезујућег споразума.

"Поред тога, нових услова нема", истакао је он.

Немачка, каже Дитман, пружа подршку дијалогу Београда и Приштине, али пре свега пружа подршку реформама у Србији, нарочито у оквиру поглавља 23.

Према његовим речима, отварање поглаваља о владавини права је једна од најважнијих ствари које је Србија урадила у процесу приступања ЕУ.

"Интензитет реформи није био исти током прве половине године. Била је изборна кампања, па избори, па формирање владе. Сада је важно да се оне наставе великим интензитетом и ми ту желимо блиско сарађивати са Владом", напоменуо је Дитман.

На питање шта је показао случај "Савамала", он је рекао да ти догађаји отварају суштинска питања владавине права.

"Расветљавање тих догађаја, укључујући и рад надлежних служби, веома је важно. Државно тужилаштво води истрагу и ми то помно пратимо", рекао је немачки амбасадор.

Он је подсетио да ће Европска комисија овогодишњи извештај о напретку Србије објавити 9. новембра, па ће се за одговор на питање да ли ће се у њему наћи и случај "Савамала", морати сачекати тај датум.

Упитан да ли Берлину сметају везе Србије и Русије, Дитман је рекао да је чиињеница да Београд има добре односе са другим земљама, и да Немачка нема проблем с тим.

Он је подсетио да је Србија донела стратешку одлуку о чланству у ЕУ, и додао да ће, што се земља буде више интегрисала, морати да се усаглашава са заједничким ставовима ЕУ.

"Што се даље и снажније интегрише, Србија мора све више да преузима заједничке спољнополитичке ставове ЕУ. На крају процеса и у тренутку приступања то мора у потпуности да важи", истакао је Дитман.

Немачки амбасадор је упитан и како му изгледа то што српска јавност "данима бруји о безбедносној кризи, нађеном оружју које се доводи у везу чак и са атентатом на премијера".

"Пратимо сва дешавања на унутрашњеполитичкој сцени Србије, али их не коментаришемо. Чудим се понекад медијским извештајима у стилу теорије завере, нпр. о наводном мешању западних држава. Реалност какву је ја доживљавам изгледа другачије: Србија следи свој стратешки циљ европских интеграција, а земље чланице ЕУ је подржавају у томе и САД подржавају европски пут Србије", рекао је Дитман.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер