четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор Француске у Србији: Мартијев извештај неће угрозити државност Косова
Хроника

Амбасадор Француске у Србији: Мартијев извештај неће угрозити државност Косова

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јануар 2011.

Београд - Усвајање резолуције о Сребреници у Скупштини Србије, посета председника Тадића и Јосиповића Вуковару и Паулин Двору, усвајање заједнички поднете резолуције Србије и ЕУ пред Генералном скупштином Уједињених Нација, као и решавање неколико спорних питања између Словеније и Хрватске су важна сведочанства о унапређењу односа у региону. За све државе које желе да постану чланице ЕУ неопходно је решавање отворених питања. - оценио је за Данас Франсоа Гзавије Денио, амбасадор Француске у Србији.

Како видите развој ситуације на Косову после објављивања извештаја Дика Мартија о трговини људским органима и негативних оцена недавних избора?

- После објављивања Мартијевог извештаја уследиле су иницијативе које је предузело тужилаштво мисије Еулекс. Сада свако треба да обави свој посао. Када је реч о изборима, земље које су признале Косово, међу којима је и Француска, знају да је посреди млада држава која нема много искуства са парламентарном демократијом. На Косову је заиста било изборне крађе, на коју су посебно указивали и француски посматрачи. Но, има и позитивних аспеката. Најпре то што се збори одржавају, што постоји могућност приговора, што постоје правосудни органи који су у стању да брзо утврде чињенице и донесу одлуке, укључујући и одлуку о понављању избора. То је напредак у учењу демократије.

Да ли Мартијев извештај и оцене о изборима могу да угрозе државност Косова?

- Не. Али, учење демократије захтева време и из тог разлога такође постоји мисија Еулекс која помаже развој правног система и институција. Од суштинске важности је такође квалитет свакодневног живота људи. Неопходно је унапредити животни стандард и безбедност људи, рад јавних служби, смањити незапосленост. Резолуција Уједињених нација која иницира дијалог Београда и Приштине јасно прецизира да има за циљ „побољшање живота људи“. Верујем да се у оквиру тог дијалога може постићи стварни напредак, у интересу свих. Надам се да ће дијалог ускоро да почне и поздрављам ангажман српских власти које се одлучно за њега припремају.

Делите ли утисак да Косово за српску политику више није једна од главних тема?

- Слажем се са вашом анализом.

Да ли је спољна политика Србије остала иста после усаглашавања резолуције са ЕУ о одлуци Међународног суда правде?

- Дошао сам у Србију после усвајања резолуције у Уједињеним нацијама. Откако сам овде, придруживање Европској унији је истакнути приоритет спољне политике Србије. То се препознаје како у речима српских званичника, тако и у њиховим спољнополитичким одлукама.

У Србији дуго није било француских инвестиција. Има ли охрабрујућих вести?

- Француски инвеститори су до сада били веома заинтересовани да инвестирају у Србији. Досадашње француске инвестиције износе пола милијарди евра и обухватају 10.000 директно запослених. С тим у вези, могу да саопштим једну јако добру вест: од пре неколико дана у Беочину послује француског предузеће ЦФНР, специјализовано за речну пловидбу. Они ће радити на Дунаву, који представља један од главних адута Србије. То је утолико значајније што ЕУ припрема Дунавску стратегију, која представља другу по реду макрорегионалну иницијативу. И друга француска предузећа имају планове који се односе на инвестиције у Србији и преговори везани за њих су у току.

Има ли резерви међу инвеститорима?

- Србија је атрактивна за француске инвеститоре због квалитетне радне снаге, њеног нивоа образовања, посебно када су у питању научна и техничка знања, као и због важних тржишта којима има приступ. Француска предузећа су спремна да изграде нове фабрике или да прошире постојећа постројења, али пре тога желе да имају јасну слику о законима који ће се примењивати, да знају које ће дажбине морати да плаћају, хоће ли предвиђени путеви заиста да буду изграђени... Иста питања би занимала и стране инвеститоре који би хтели да улажу у Француској.

Европа мисли на француском

- Меморандум који је ове недеље потписан са Међународном организацијом франкофоније на основу којег ће 400 српских државних службеника да усавршава знање француског језика представља корак више у напредовању Србије ка ЕУ. За српске државне службенике важно је да владају језиком на коме ЕУ мисли, ради, преговара, али и живи, пошто су њене три престонице - Брисел, Луксембург и Стразбур франкофони градови - истакао је амбасадор Денио.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер