субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор Француске у Београду: Чланство Србије у ЕУ нема алтернативу
Хроника

Амбасадор Француске у Београду: Чланство Србије у ЕУ нема алтернативу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. децембар 2008.

БЕОГРАД - Разочарани смо што током француског председавања Европском унијом није деблокиран Прелазни трговински споразум са Србијом, за шта је био потребан консензус свих земаља чланица, док је једна била против, изјавио је у интервјуу ФоНету амбасадор Француске у Србији Жан-Франсоа Терал, али је нагласио да чланство Србије у ЕУ нема алтернативу. - Србија ће ући у ЕУ, то је сигурно, трајаће то неколико година, али ће се догодити, истакао је Терал и оценио да Србија не може остати црна рупа на мапи.

Према речима Терала, Француска се, као председавајућа ЕУ, значајније бавила Србијом у три случаја. - Прва тема око које смо разочарани је замрзавање Прелазног споразума. Учинили смо много у дискрецији да бисмо решили тај проблем, али када једна земља има веома снажан став о неком проблему, правило консензуса се примењује. Приморани смо да га поштујемо. Друга тема у којој је Француска, као председавајућа, била успешнија, додао је Терал, било је избегавање расправе у Генералној скупштини УН о захтеву Србије да се пред Међународни суд правде изнесе питање једнострано проглашене независности Косова - рекао је Терал. Као треће ангажовање Париза, он је означио разговоре о Еулексу, којима је Француска руководила од тренутка када је председник Србије Борис Тадић рекао под којим је условима Еулекс прихватљив.

Француски амбасадор је одлучно, као “фантазије” и “гласине”, одбацио тврдње да ће признавање Косова бити услов за пријем Србије у ЕУ, али је напоменуо да ће Србија и Косово морати да нађу начина да живе заједно, да нормализују односе. Француски амбасадор је оценио да се преувеличавају тврдње како би успоравање процеса европских интеграција могло да окрене осећања српске јавности против ЕУ. Како је истакао, он зна много Срба који желе да живе бољи, нормалан живот, у складу са начином на који се живи у ЕУ и схватају добробити прикључења. То не може угрозити ни Владу Србије, јер она, како сматра Терал, “није крхка”. “Видимо да је демократска опција неспорно победила два пута и на председничким и на парламентарним изборима. То поздрављамо. Видимо како је конституисана коалиција. Има ту и тамо проблема, али тако је са сваком коалицијом”, објаснио је Терал.

(Глас јавности)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер