четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор Аустрије у Србији: Наћи прагматична решења за косовска питања
Хроника

Амбасадор Аустрије у Србији: Наћи прагматична решења за косовска питања

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. децембар 2011.

Београд - Одлагање статуса кандидата Србији повезано је само с једним питањем, а то је однос са Косовом.

Најважније је пронаћи решење у вези с косовским учешћем у регионалним форумима, због чега је Србија све више изолована - каже за Данас Клеменс Која, амбасадор Аустрије у Београду.

Како коментаришете то што Србија није добила статус кандидата за ЕУ?

- Желим да истакнем чињеницу да је 9. децембра Србија добила досад најбољу оцену од ЕУ. Процес евроинтеграција подржао је значајне реформе у земљи, од којих сваки грађанин може да има корист. То што је давање статуса кандидата одложено, повезано је са само једним питањем - односима с Косовом, где је напредак направљен, али недовољно.

Да ли Србија може да добије статус кандидата у марту и шта треба да уради да би се то и остварило?

- Мислим да је Србија, уласком у дијалог с Приштином раније ове године, кренула правим путем. На овом темељу, будући напредак може и мора да буде направљен. У том контексту, најважније питање је како пронаћи решење у вези с учешћем Косова у регионалним форумима. Последњих неколико година, Србија се изоловала, јер не жели да дозволи косовским властима да на прагматичан начин учествују на регионалним конференцијама. У интересу је Србије да пронађе прагматично, а не идеолошко решење за овај проблем.

Шта мислите о изјави председника Аустрије Хајнц Фишер, након посете Бориса Тадића у четвртак, да Србија може до статуса кандидата у марту?

- Поновио бих оно што је и наведено у саопштењу Кабинета председника Аустрије, а то је да је председник Фишер убеђен да ће прогрес Србије на путу ка ЕУ бити могућ у марту.

Како ће недобијање статуса кандидата да утиче на владајућу коалицију, и то пред парламентарне изборе?

- Пошто сам дипломата, није ми дозвољено да коментаришем унутрашњу политику. Ипак, мислим да одлагање одлуке неће много тога променити на политичкој сцени.

Шта мислите о тренутној ситуацији на северу Косова?

- Мислим да је ситуација на северу Косова тужна, и посебно сам забринут за младе људи које тамо живе, јер тренутно немају перспективну слику за будућност. Због тога сматрам да је најважније да све стране међусобно сарађују како би се обезбедило слободно кретање људи и владавина права на северу Косова. Неприхватљиво је да чланови међународних мисија, који су посвећени решавању тих питања, буду рањавани. Улазак Западног Балкана у ЕУ допринеће да границе не буду толико важне, па ће људи и роба моћи слободно да се крећу. Нажалост, тренутна ситуација на северу Косова говори супротно томе.

Дакле, будућност Западног Балкана је у ЕУ?

- Ово је лако питање - да, а где друго?

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер