Хроника

Амбасада Велике Британије у Приштини: Корекција граница Косова и Србије могла би да буде дестабилизујућа; Немачка амбасада: Померање границе ризично

Штампа
четвртак, 09. август 2018.

Велика Британија сматра да позиви за корекцију националних граница Косова и Србије могу бити дестабилизирајући, а Немачка сматра да је померање границе ризично, преноси Радио Слободна Европа.

У одговору за Радио Слободна Европа (РСЕ), Амбасада Велике Британије у Приштини наводи да је нормализација односа Србије и Косова пресудна за безбедност, стабилност и просперитет обе земље, али и ширег региона.

Како се додаје, британска Влада верује да то треба да буде основа за признавање независних и суверених држава унутар актуелних граница.

„Сматрамо да позиви о корекцији националних граница могу бити дестабилизирајући“, наводи се у одговору.

Додаје се да ће Велика Британија наставити да подржава дијалог који се води уз посредовање ЕУ, с циљем свеобухватног и одрживог решења у корист обе земље.

Немачка није променила свој став по питању промена граница између Косова и Србије, саопштено је из Немачке амбасаде у Приштини.

Званичници Немачке су у неколико наврата изјављивали да би подела Косова могла да доведе до стварања потенцијалних дестабилизирајућих ефеката у региону и шире, због чега је та држава категорички против поделе. То је недавно изјавио немачки амбасадор на Косову Кристијан Хелт.

И немачки државни министар за Европу Михаел Рот је претходно за косовске медије изјавио да немачка влада сматра да Косово и Србија треба да дођу до једног споразума уз учешће ЕУ, али је додао да је Немачка категорично против померања граница између Косова и Србије јер је тако нешто ризично.

„Државни министар Михаел Рот, као и амбасадор Хелт у различитим интервјуима су јасно изразили званичан став о дијалогу о нормализацији односа. Овим је познат став Федералне владе Немачке“, наводи се у одговору Немачке амбасаде.

Председник Косова Хашим Тачи је до сада у неколико наврата изјавио да ће у Бриселу представити иницијативу о корекцији границе Косова и Србије, што би подразумевало припајање Прешевске долине Косову, а никако поделу, размену територија или аутономију за Србе. Разлог томе, како је казао, је захтев политичких лидера Албанаца из Прешевске долине да се тај део припоји Косову.

И председник Србије Александар Вучић изјавио је да се залаже за разграничење са Албанцима на Косову.

„Ја се залажем и то је моја политика, за разграничење са Албанцима. То да имамо територију за коју се не зна ко је како третира и шта коме припада, то је увек извор потенцијалних сукоба“, рекао је Вучић новинарима у Шиду.

(ФоНет)

Видети још:

Александар Вучић: Залажем се за разграничење са Албанцима на КиМ; Споразум Београда и Приштине биће свеобухватан пакет који није упрошћен и једноставан

Хашим Тачи: Очекујем да Београд и Албанија неће имати ништа против припајања Прешевске долине Косову

Дејвид Филипс: Подела Косова је опасно решење, корекција границе између Косова и Србије дестабилизовала би регион

Владика Теодосије: Са болом слушам од неких да се Срби деле на оне северне и оне јужне - не можемо се поделити и не може се делити једно свето Косово и Метохија, не може нико КиМ издвојити из наше Србије

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]