субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасада Србије изразила незадовољство изјавом хрватског председника
Хроника

Амбасада Србије изразила незадовољство изјавом хрватског председника

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. фебруар 2010.

ЗАГРЕБ – Амбасада Србије у Загребу изразила је данас незадовољство поводом интервјуа председника Хрватске Иве Јосиповића датом загребачком Јутарњем листу од 20. фебруара.

„Изношење процена о спољно-политичким опредељењима и спровођењу спољне политике друге суверене државе, посебно суседне земље, није уобичајено у дипломатској пракси и не доприноси унапређењу односа и решавању отворених питања какви постоје између Србије и Хрватске”, истиче се у саопштењу амбасаде Србије.

„Узимајући у обзир чињеницу да је Србија у потпуности опредељена унапређењу билатералних односа и сарадњи у духу добросуседских односа, сматрамо да увреде нису уобичајен модел комуникације између држава, као ни давање квалификација тог типа”, наводи се у саопштењу амбасаде Србије у Загребу.

Председник Јосиповић је у поменутом интервјуу између осталог изјавио да разлог због ког председник Србије Борис Тадић није дошао на његову инаугурацију сматра потпуно ирационалним јер је питање односа Србије и Косова у целости ван хрватске политике.

Уз став да Хрватска нити може, нити жели утицати на српско-косовске односе, Јосиповић је изјавио да је Хрватска свој став према Косову изразила његовим признањем и да од тога не одустаје.

„Јасно је да су најважнији проблеми између Загреба и Београда везани уз рат и поратно време”, рекао је у том разговору Јосиповић.

„При анализи тих проблема треба поћи од чињенице да је Хрватска била изложена агресији и да и данас трпи последице те агресије, било да се ради о разореној индустрији или, што је још много горе, о страдалим људима, уништеним људским судбинама”, рекао је нови хрватски председник.

Јосиповић је признао да постоји „евидентан проблем хрватских грађана српске националности, који су услед ратних прилика избегли у Србију” и нагласио да се њихов статус мора решити.

„Они имају право на повратак, као што имају право на своју имовину”, рекао је и додао да је „друго питање штите ли неке политике стварне интересе тих људи или само експлоатишу њихову патњу”.

На питање може ли Србија ући у преговоре о чланству с Европском унијом пре него што изручи Младића и Хаџића, Јосиповић је рекао да за све државе треба да важе исти критеријуми и да Младић и Хаџић морају бити изручени.

„Хрватска није у позицији да ЕУ диктира које ће услове поставити Србији, али верујем да ће се ЕУ држати једнаких критеријума које је већ била применила према Хрватској”, рекао је Јосиповић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер