петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасада САД у Сарајеву забринута због отварања православне цркве у близини Меморијалног центра у Поточарима
Хроника

Амбасада САД у Сарајеву забринута због отварања православне цркве у близини Меморијалног центра у Поточарима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. септембар 2014.

САРАЈЕВО - Амбасада Сједињених Америчких Држава у Сарајеву забринута је због отварања православне цркве на Будаку, у близини Меморијалног центра у Поточарима.

Из Амбасаде САД, која је и прошле године позивала на обуставу радова на овом сада већ саграђеном и отвореном објекту, за "Дневни аваз" наглашавају да су и разочарани што су власти ентитета РС пропустиле да у овом случају пронађу решење, како кажу, у духу толеранције.

"Наш став није се променио. И даље смо изузетно забринути због цркве на Будаку. Сврха изградње цркве у чијој близини нема места значајније насељеног српском популацијом и која је тако близу бивше масовне гробнице и Меморијалног центра сребреничког геноцида је провокација и не служи легитимним потребама верника", наводе из Канцеларије за односе с јавношћу.

Из Амбасаде, такође, поручују да уважавају свачије право на религију и веру, али наглашавају да "потребе и права верника морају бити избалансирана".

"Потребе верника морају да буду избалансиране с легитимним правима других, а у овом случају, с правима оних чије породице су сахрањене у Поточарима како би у миру посећивали Меморијални центар и достојанствено сахрањивали своје најмилије", прецизирају свој став.

Они сматрају да отварање цркве на Будаку "отвара нове ране код Бошњака", ствара нове поделе и додатне нетрпељивости међу тамошњим становништвом, као и да "неразумне провокације ни на који начин не доприносе помирењу у БиХ, па је стога неопходан смиренији и конструктивнији приступ овом питању".

Амбасада САД је и разочарана што су власти РС, како кажу, пропустиле да препознају потребу за проналажењем прихватљивог решења које је у духу толеранције, пише "Дневни аваз".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер