петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасада САД у Приштини: Забринути смо због утицаја политике на косовске службе безбедности
Хроника

Амбасада САД у Приштини: Забринути смо због утицаја политике на косовске службе безбедности

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. март 2019.

 Амбасада Сједињених Америчких Држава на Косову изразила је данас забринутост због утицаја политике на косовске службе безбедности у случају прошлогодишњег протеривања шест турских држављана, без одговарајућег процеса, као наводну претњу националној безбедности.

Из амбасаде САД на Косову су навели да су били задовољни формирањем истражне парламентарне комисије која је „открила непоштовање закона у вези са инцидентом“, упркос покушајима да се омета њен рад.

„Налази комисије, који сугеришу 31 законске или процедуралне повреде од стране Косовске обавештајне агенције, Министарства унутрашњих послова и других институција, изазивају забринутост због пропуста главних безбедносних агенција, као и рањивости сектора безбедности од политичке манипулације“, стоји у саопштењу амбасаде САД у Приштини.

Амбасада САД је позвала косовске институције да осигурају пуну одговорност за сваког ко крши закон и подсетила косовске лидере да органи безбедности треба да делују само у оквиру својих уставних овлашц́ења, у складу са владавином закона.

„Овде се не ради само о кривици или не кривици појединаца, већ се ради о јасном избегавању законских процедура Косова од стране косовских политчара“, наведено је у саопштењу.

Додаје се да је „политички притисак на безбедносни сектор да се прекрши косовски закон огромно кршење демократских вредности“.

„Позивамо на потпуну транспарентност у сектору безбедности и у вођењу спољних послова, како би се предупредили недозовољени утицаји од стране косовских политичара у будуц́ности“, наведено је у саопштењу амбасаде САД у Приштини.

Косовска обавештајна служба и полиција су у сарадњи са турским органима крајем марта 2018. године ухапсиле и у истом дану депортовале шест турских држављана са Косова, од којих су петоро били радници „Мехмет Акиф“ школа на Косову, након што им је Министарство унутрашњих послова претходно укинуло боравишну дозволу.

Из косовске обавештајне службе рекли су да је незаконито деловање турских држављана представљало ризик по националну безбедност.

Исте људе је турски председник Реџеп Тајип Ердоган оценио највишим представницима Гуленовог покрета на Балкану.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер