петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ало: Због потеза Вучића и Путина - у Вашингтону нико мирно не спава
Хроника

Ало: Због потеза Вучића и Путина - у Вашингтону нико мирно не спава

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. децембар 2019.

 У Вашингтону постоји свест да привлачење Србије уз помоћ меке моћи ЕУ више не функционише, будући да је европска политика проширења изгубила кредибилитет.

Срдачни разговори председника Србије Александра Вучића и председника Русије Владимира Путина у Сочију и јачање односа Београда и Москве не гледају се с одобравањем у Вашингтону. Упркос томе што Војска Србије с НАТО-ом одржава велики број војних вежби, за америчку администрацију је спорно што једино Србија у овом делу Европе учествује у заједничким војним вежбама с Русијом, још од 2014. најмање два пута годишње. Америку жуља и то што Србија благонаклоно гледа на помоћ коју приликом куповине војне опреме добија од Русије.

Да Америку погађа недавна посета председника Вучића Русији, сведочи и то што је изасланик државног секретара САД за западни Балкан Метју Палмер рекао да САД желе да виде потпуну нормализацију односа Београда и Приштине, што би, према његовим речима, значило „међусобно признање”.

Иако му је председник Вучић рекао да тако нешто не долази у обзир, Палмер није променио реторику која датира још од Била Клинтона. „Када би признали једни друге, могли би да реше спорна питања као суседи”, рекао је Палмер за регионалну телевизију Н1 Сарајево и додао да је потребно да Београд и Приштина „седну за сто, постигну договор и заједно нацртају пут ка европској будућности”.

Вашингтон се залаже и за економско повезивање региона, што предлаже специјални изасланик председника САД Доналда Трампа Ричард Гренел, који је приликом посете Београду и Приштини нагласио да су економија и трговина кључни за трајни мир. Поборник ове политике је и амбасадор САД у Београду Ентони Годфри, који се након српско-руског самита у Сочију састао с председником Вучићем.

„С Вучићем сам разговарао, између осталог, о заједничким корацима који се могу предузети у циљу даљег економског развоја Србије. Фокусирани смо на напредак”, рекао је Годфри, који је додао да би евентуални бојкот избора дела српске опозиције лишио многе гласаче прилике да изразе своје мишљење што, како мисли, није продуктивно. У недавном интервјуу нашем листу и амбасадор Годфри је, такође, говорио о „међусобном признању” као пожељном решењу за Косово.

Да је у САД још струја која с подозрењем гледа на нашу земљу, сведочи и извештај Пентагона из маја ове године у коме је, између осталог, наведено: „Србија је међу земљама западног Балкана најпопустљивије окружење када је реч о руском утицају, а пре доласка на власт Српске напредне странке на челу с председником Александром Вучићем 2012, билатералне везе Србије и Русије у војној области биле су на знатно нижем нивоу.”

То је наставак политике коју креирају америчке демократе јер је још у јулу 2017. Елиот Енгел, један од најутицајнијих конгресмена из редова Демократске странке, предложио амандман који је прошао приликом усвајања америчког војног буџета за 2018. у коме се од секретара за одбрану тражи да поднесе извештај о војној сарадњи Србије и Русије.

Енгел је тада рекао да не само да Србија држи НАТО на дистанци већ наставља да се наоружава руским оружјем. Занимљиво је да је само Србија споменута као сумњива да је подложна, како се у неким америчким медијима наводи, малигном руском утицају. „Да се налазим у једној од земаља суседних Србији, а већина је учлањена у НАТО, не бих био спокојан због окретања Београда Москви”, рекао је тада Енгел.

(Ало)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер