Хроника

Аљбин Курти: За помирење је потребно да Србија признаје независност Косова и да се обрачунава са својом прошлошћу

Штампа
уторак, 14. новембар 2017.

 Саговорници Данаса из Београда и Приштине различито гледају на оснивање Савета за промоцију мира Косова и Србије, чији иницијатор је шеф косовске дипломатије Беџет Пацоли.

Међутим, сагласни су у оцени да он тако покушава да унапреди сопствени имиџ, као и репутацију Косова, те да је то реакција на покретање "унутрашњег дијалога" о решавању косовског питања у Београду. Поједини од њих, такође, наглашавају да није јасан мандат Савета.

Аљбин Курти, оснивач покрета Самоопредељење, оцењује за Данас да "у принципу мислимо да помирење треба да тражи агресор, а не жртва, односно Србија, не Косово".

- За помирење је потребно да Србија признаје независну државу Републике Косова и да се Србија обрачунава са својом прошлошћу. Разне комисије не могу заменити неопходан принцип. Први пут чујемо о овом савету за помирење Пацолија, и морамо да најпре видимо каква је његова основа, мисија, структура и циљ. Али, још једном, у принципу то би требало да буде иницијатива која долази из Београда а не из Приштине - сматра Курти.

Борко Стефановић, лидер Левице Србије и бивши шеф тима Београда за преговоре с Приштином, сматра да је то Пацолијева тактика да промовише "мир између две земље ", док, истовремено, купује нова признања.

- Провидно и непотребно с његове стране. То ми звучи као Академија уметности браће Карић. Некако не иде - каже Стефановић за наш лист.

Наим Лео Бешири, извршни директор Института за европске послове, констатује за Данас да одлука министра спољних послова Косова има за циљ изградњу сопственог и имиџа Косова.

- Беџет Пацоли покушава да привуче пажњу на себе, као лидера треће најјаче странке у парламенту Косова, бавећи се најважнијим спољнополитичким питањем за своје друштво. Истовремено, будући да је Србија придобила одређене међународне симпатије због најављеног "унутрашњег дијалога", Косово креће у саморекламирање са акцентом на жељи за помирењем. Међутим, из кратке одлуке од десет тачака није јасан мандат новооснованог Савета, његов састав, финансирање и што је најважније како се Савет уклапа у већ постојећи дијалог. За сада нам је јасно да је на челу Савета извесна Кљара Буда, о којој, у овом тренутку, мало знамо, указује Бешири.

Саговорник Данаса истиче да "као што је представа оснивање Радне групе о "унутрашњем дијалогу" са Марком Ђурићем на челу, верујем да је друга страна у преговору морала одговорити сопственом иницијативом".

- Група, како смо разумели, има за циљ да иницира, организује и подржи друге иницијативе које имају замисао да са стручном и широм заједницом дискутују о будућности Косова, основала је и финансира Влада Србије, познати су чланови и њен председник. С друге стране, Савет има за циљ да промовише мир између Косова и Србије и да изради нацрт годишњих догађаја, финансираће се из владиних и других фондова, основао га је министар Пацоли и прва жена је по свему судећи албанска држављанка. Група у суштини треба да нам објасни да треба да прихватимо већ одређена решења о некаквом признавању Косова, а Савет би требало да допринесе помирењу. Оно што је идентично за Групу и Савет јесте чињеница да у њих нико не верује, зато што су побуде и начин на који су настали у најмању руку сумњиви, неискрени и служе само маркетингу - тврди извршни директор Института за европске послове.

Предуслови за помирење

Наим Лео Бешири, извршни директор Института за европске послове, каже да би Косово да заиста жели да помири Београд и Приштину, "за почетак могло да обезбеди несметано формирање и функционисање тужилаштва и суда за ратне злочине на Косову, затим да се фокусира на оснивање заједнице српских општина, и на крају, да оддемонизује Србију из својих школских уџбеника". "Исто важи и за Србију, док не будемо знали шта су институције Србије радиле деведесетих и док одговорни за убиства не буду одговарали неће бити много дијалога, а не помирења. Јер нема помирења док се злочинци слободно шетају међу нама", поручује наш саговорник.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]