Хроника

Аљбин Курти за Би-Би-Си: Вучић и Тачи су тајно преговарали и имали неки договор, али је пропао јер нису имали детаље; Легитимитет Српске листе је велико питање - то није српска заједница

Штампа
субота, 12. октобар 2019.

Председник Покрета Самоопредељење и победник косовских избора Аљбин Курти изјавио је да жели да формира преговарачки тим за дијалог са Србијом, који ће лично водити, али да он не би журио са договорима, јер се у брзини суспендује демократија.

Не бих журио са договорима, јер треба пуно тога да се уради, а сва досадашња мишљења произлазе из вештачке потребе да што пре имамо договор, рекао је Курти Би-Би-Си на српском језику који најављује да ће у преговарачки тим укључити и опозицију.

Ако смо у ургентној ситуацији, онда може и да се суспендује демократија - то је ланац теза да би се очувала власт аутократа, алудира Курти на досадашње преговоре.

Курти оцењује да је заједнички предлог Александра Вучића и Хашима Тачија пропао.

"Они су у принципу имали неки договор, али нису имали детаље - а ђаво је у детаљима и то заправо значи да нису имали договор. Они су тајно преговарали, јер су хтели брз договор тако што би они постали незаменљиви лидери Балкана", предочио је Курти.

Осим времена, Курти најављује да ће инсистирати на три принципа да би се, како каже, залечила отворена рана. "Нема договора без дијалога, а ови тајни састанци су били за договор без дијалога. Друго, нема дијалога са мапама - то је као Туђман и Милошевић о Босни, а то не спада у регистар мира, него у регистар рата јер су се њих двојица састали више од десет пута, а све време ратовали", оценио је Курти.

Пошто ће мапе постојати, додаје Курти, око њих морају бити експерти за демаркацију, а не председници који се понашају као генерали у Првом светском рату.

Курти је указао и да Српска листа није српска заједница, већ да има и других странака и политичара.

"Веома је велико питање легитимитета Српске листе. Ту је држава - нема аутентичности код Српске листе", навео је он.

Курти је рекао да може да гарантујете косовским Србима да ће на крају његовог премијерског мандата имати више права, да ће се српски језик на Косову говорити више и да ће живети боље.

"И сад по Приштини можете слободно да причате на српском. Тамо где су се десили масакри у рату - тамо је мало другачије него у градовима попут Приштине, Призрена", оценио је он.

Ипак, људска и грађанска права Срба нису њихова преокупација - запослење је прва тема.

Ми живимо у времену где давање политичких и грађанских права јесте неупотребљиво ако немате посла па морате да се иселите, а то је исто за Србе и Албанце, рекао је Курти.

"Искуство из српског затвора ми доста вреди"

Курти је, говорећи о свом знању српског језика, рекао да није ни свестан тога, али да му искуство из српског затвора доста вреди.

Годину и по дана у затвору највише сам читао у целом животу, мада је прва година у Пожаревцу и Липљану била као концентрациони логор - имао сам 30 килограма мање него данас, рекао је Курти.

Курти је, подсећа Би-Би-Си на српском, ослобођен 7. децембра 2001. године после иницијативе међународне заједнице са демократским властима у Београду које су наследиле режим Слободана Милошевића.

"Не знам кад ћу доћи у Београд, то не зависи од мене. Није баш ни да волим да дођем, морам то да вам признам - Батајница је надомак Београда, а то је стравично за мене, јер нема ниједног обележја да је 764 Албанаца покопано на том стрелишту", рекао је Курти.

У Батајници је током 2001. и 2002. године откривено пет масовних гробница у којима су нађени посмртни остаци косовских Албанаца закопаних на полигону Специјалне антитерористичке јединице.

(Фонет, Би-Би-Си)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]