петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аљбин Курти: Вучић и Тачи контактирају и договарају се на недељном нивоу; Севером Косова харају криминалне банде Веселиновића и Радоичића преко којих српска власт кажњава сваку непослушност локалних Срба
Хроника

Аљбин Курти: Вучић и Тачи контактирају и договарају се на недељном нивоу; Севером Косова харају криминалне банде Веселиновића и Радоичића преко којих српска власт кажњава сваку непослушност локалних Срба

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. новембар 2018.

“Тачи џаба преговара са Вучићем јер ми нећемо дозволити да то буде на наш рачун. Он је усамљен, нема подршку народа, као што нема ни мандат скупштине за било какве преговоре. Тачи је изгубио и кредибилитет и ауторитет”, каже за Истиномер председник Покрета Самоопредељење Аљбин Курти.

“Канцеларка Меркел је у више наврата истакла да Немачка не подржава промену граница, а сличан став имају и британска и француска влада. Реч је о кључним земљама ЕУ које су признале Косово у постојећим границама. Дует Тачи-Вучић евентуално подржавају одређени кругови екстремне деснице”, каже у интервјуу за Истиномер Аљбин Курти, председник опозиционог Самоопредељења.

Он оцењује да идеја о разграничењу може изгледати примамљиво за поједине струје унутар институција ЕУ, јер Србија мора да испуни поглавље 35 у преговорима за чланство, што подразумева дефинисање територије и граница, али да Косово не може да се одрекне своје територије и сопствених животних интереса због Србије. Напомиње да Србија мора да призна Косово, а на другој страни, Европска унија би, зарад очувања мира у целом региону и просперитета Западног Балкана, требала све земље да учлањује заједно.

Преговори између Косова и Србије много су више потребни Вучићу него нама

Како коментаришете најновије догађаје у вези са преговорима Косова и Србије - са једне стране увођење царина на робу из Србије, а са друге, најаву Вучића да неће да настави преговоре док Приштина не повуче, како је рекао, противправни акт?

- Србија жели нас грађане Косова као потрошаче њене робе, док наши призвођачи практично немају шансу да извозе у Србију. Ми се залажемо за пун реципроцитет са Србијом. Узајамност у односима је реалан принцип. Преговори између Косова и Србије много су више потребни Вучићу него нама.

Путин мрзи Европу и његов идол је Стаљин. Познато је да Русија финансира неофашистичке струје на тлу Европске уније

Да ли се Тачијев сусрет са Путином у Паризу може разумети као дипломатски искорак Косова, односно, да ли је могућ споразум са Београдом без сагласности Русије?

- Када је реч о Косову, сусрет Тачија и Путина има смисла, као што сам већ рекао, само ако он преговара о свом личном политичком азилу у Руској федерацији. Иначе, Путин мрзи Европу и његов идол је Стаљин. Познато је да Русија финансира неофашистичке струје на тлу Европске уније.

Више пута сте коментарисали да утицај Русије на Балкан долази преко Србије. У том контексту сте рекли и да Србија жели “боснизацију” Косова, а Москва “русизацију” Босне. Шта конкретно под тим подразумевате?

- “Боснизација” Косова би се догодила стварањем српског ентитета на Косову, попут пројекта ЗСО, која би имала своје аутономне ингеренције и извршне органе. То би била нека врста Републике Српске на Косову, односно држава унутар републике, која би у том случају изгубила прерогативе централне државе. У БиХ је слична ситуација, где имате републику унутар државе којој је тако онемогућена република(наски поредак). “Русизација” Босне значи директан утицај Русије финансирањем и стварањем непосредних политичких веза Републике Српске са Москвом, која је и највећи инвеститор у РС. Рецимо, Српска листа је одмах по уласку у Владу Косова, отишла у први спољнополитичку посету Москви. Сателити Србије по Балкану временом постају и руски сателити.

Мислим да се став САД у суштини није променио, већ да тестирају Вучића и Тачија

Шта очекујете од САД, традиционалног пријатеља Косова? Косовска штампа пише да су се Трамп и Путин договорили о подели Косова, те да се Косово спрема да прогута болне пилуле. Који је, по Вама, састав тих пилула?

- У САД кажу да за њих нема црвених линија када је реч о садржини преговора, међутим то не значи да ће Американци прихватити било какав исход преговора. Која је сврха да се улази у један процес чији се завршетак (вероватно) неће завршити признањем! Мислим да се став САД у суштини није променио, већ да тестирају ова два председника. Ствар је у томе да Косово мора да убеди своје стратешке партнере да промена граница није солуција и да је север Косова и економски и стратешки за нас животно важан. САД јесу наш стратешки партнер, али не могу они за нас да чине више, него што ми чинимо сами за себе.

Иако је Косово поново на дневном реду СБ УН делује да на глобалном плану оно није на листи приоритета?

- Косово није више ургентан и ванредан проблем. Међутим, Косово има много проблема. Један од највећих је то што Србија која негира независност Косова и покушава да блокира њену функционалност на међународном плану кроз спречавање нових признања и учлањења у међународне организације. Немам утисак да се у СБ УН, где нас представља и УНМИК, адресују наши проблеми. Једина добра ствар је да се ту виде интереси разних земаља и арогантност Србије.

Вучић и Тачи имају контакте и договоре на недељном нивоу, али су они у функцији њихове власти, а не грађана две државе. Мислим да су временом почели да личе један на другог, али то не значи да су се договорили о решењу. Међусобна сличност није споразум

Често изјављујете да су се Вучић и Тачи заправо све договорили, још одавно, али и на тајним вечерама у Паризу и Њујорку одржаним ове године, па чак и да су исценирали сукобе на северу Косова. На основу чега то тврдите?

- Гледали смо доста кратких кич филмова у ових пар година у њиховој заједничкој продукцији. Њих двојица помажу један другоме пред својим јавностима. Примери су руско-српски воз који је кренуо ка Косову па је заустављен, спектакуларно хапшење Марка Ђурића, па посете језеру Газиводе... Али, све то не значи да Вучић и Тачи имају јасан споразум који ће уследити на крају. Они су у потпуности усклађени када је реч о ауторитарном начину на који воде своје државе, али нису ускладили спољне, међусобне односе наших држава. Имају контакте и договоре на недељном нивоу, али су они у функцији њихове власти, а не грађана две државе. Мислим да су временом почели да личе један на другог, али то не значи да су се договорили о решењу. Међусобна сличност није споразум.

Север Косова је постао епитом безакоња. Тај део није под контролом косовских власти, него тамо владају паралелне струтуре које су под контролом Србије. Севером харају криминалци попут банди Веселиновића и Радојчића, преко којих српска власт кажњава сваку непослушност локалних Срба, док косовска власт са њима преговара о потезима Српске листе која је у владајућој коалицији на Косову

Како оцењујете ситуацију на северу Косова, да ли бисте рекли да је то једно мирно и безбедно место без проблема?

- Наравно да није. Далеко од тога. Север Косова је постао епитом безакоња. Тај део није под контролом косовских власти, него тамо владају паралелне струтуре које су под контролом Србије. Севером харају криминалци попут банди Веселиновића и Радојчића, преко којих српска власт кажњава сваку непослушност локалних Срба, док косовска власт са њима преговара о потезима Српске листе која је у владајућој коалицији на Косову.

Колико грађани Косова и Србије знају шта је заправо договорено у Бриселу и око чега се воде преговори?

Током шестогодишњег дијалога између Косова и Србије (2011-2017), добили смо чак 33 разна споразума. Неки су делимично испуњени, други се уопште не поштују, док се неки примењују, али без конкретног утицаја. Све ове споразуме ускоро треба да разматрамо у косовској скупштини, на основу извештаја од 38 страна, који је сачинила Влада Косова. Када је реч о званичним односима Приштине и Београда, то су односи који постоје у Бриселу који у њима посредује. Суштина је да се о детаљима тих разговора јако мало зна. О томе не знају много ни посланици у Скупштини Косова, ни јавност. Заправо се у великој мери информације из Брисела своде на спекулације, чији је циљ да се скрене пажња са социо-економских проблема и да заморе народ.

Учешће Српске Листе у коалиционој влади Харадинај је обезбедио преговарајући са Радоичићем, криминалцем који хара северним делом Косова. Чињеница да Харадинајева влада зависи од гласова Демократске Партије Косова и од гласова Српске Листе, значи да је у ствари зависна и од Тачија и од Вучића. Независно Косово никада није имало зависнију владу

Према изјавама Рамуша Харадинаја, чини се да ни сам премијер није упознат са преговорима или бар нема исти став са председником Косова. Како је могуће да председник и премијер имају различито виђење решења? И зашто је Харадинај, како сте рекли узет “на кирију”?

- Влада Премијера Харадинаја је слаба влада мањине, а сам Харадинај је премијер узет “на кирију”, као вршилац ове дужности, од стране Хашима Тачија. Број странака у влади је двапут већи него број посланика странке премијера. Он је на изборима добио само десет посланика у Скупштини, а учешће Српске Листе у коалиционој влади обезбедио је преговарајући са Радоичићем, криминалцем који хара северним делом Косова. Чињеница да Харадинајева влада зависи од гласова Демократске Партије Косова и од гласова Српске Листе, значи да је у ствари зависна и од Тачија и од Вучића. Независно Косово никада није имало зависнију владу.

Да ли бисте могли да сарађујете са Харадинајем, макар на теми разграничења, имајући у виду да вам се, бар по овом питању, ставови поклапају?

- Тешко, јер се он плаши Тачија који може да му руши Владу, а истовремено му је јасно да никада више неће моћи да се докопа столице примијера. У целој својој каријери, Тачи је данас на најнижој позицији, када је реч о подршци јавности, о чему говоре и истраживања јавног мњења. Парадоксално је, али најјача тачка овог слабог председника је управо слаб премијер. Највећа услуга коју Харадинај данас може учинити земљи је да изађе из коалиционе владе, чиме би изазвао нове изборе. Такав чин би комплетно делегитимисао Тачија, који, поред тога што је корумпиран, истовремено је и уцењен. У том смсилу му је стало само до сопствене судбине, а не судбине Косова.

Унија Косова и Албаније би била гарант мира и стабилности у региону

Ипак, и ви заступате двоструке стандарде. Против сте промене граница са Србијом, али отворени за промене граница према Албанији. Зашто је Велика Албанија у реду, а Север Косова у Србији није. И једно и друго подразумева промену граница?

- Ја заговарам право на самоопредељење народа на Косову, чиме би се путем референдума народ изјаснио о судбини земље. Самоопредељење као принцип даје за право државама да се припоје, или ступају у уније, конфедерације или федерације. У случају Косова и Албаније такав чин би се остварио позитивним резултатом референдума народа у обе државе као демократског средства. Таква унија би била гарант мира и стабилности у региону. На другој страни, север Косова није држава. То је део Косова у коме су се концентрисале паралелне структуре Србије, које су извршиле етничко чишћење да би нелегално блокирале функсионисање државе у том делу. Самоопредељење припада народима, а не територијама. И самоопредељење мора да има ослободилачки карактер. На крају крајева, Србима на северу од Ибра ионако треба ослобађање од Србије, а не од Косова. У том контексту постављам и питање - ко је убио Оливера Ивановића на северу Косовске Митровице?

Србима на северу од Ибра ионако треба ослобађање од Србије, а не од Косова. У том контексту постављам и питање - ко је убио Оливера Ивановића на северу Косовске Митровице

Одговор на ово питање сасвим сигурно сви очекују, како на Косову, тако и у Србији. Када је реч о Србима на Косову, нисам сигурна да би се сложили са Вашим предлогом за присаједињење Албанији. Но, вратимо се преговорима. Да сте Ви у позицији да водите преговарачки тим? Подсетимо, после парламентарних избора 2017, били сте виђени као главни преговарач. Са ким бисте и под којим условима преговарали?

- Ми смо као Покрет за самоопредељење дефинисали четири корака која би требало прећи пре почетка преговора са Србијом. Као прво, Скупштина Косова би морала да размотри стари дијалог од 2011. до 2017, па да види шта се из тог дијалога добило, какви су били договори, колико је имплементирано и да ли је све то допринело бољем животу грађана. Друго, хајде да се определимо шта ми заправо желимо, па то преточимо у захтеве које би испоручили Србији, а она би, сасвим сигурно направила и захтеве за нас. Једноставно, потребна нам је озбиљност и искреност како би процес био праведан и како би водио ка дугорочном решењу. Треће, потребно је да направимо платоформу са принципима у преговарачком процесу. Знате, ја сам против било каквог готовог сценарија где смо ми само механички глумци којима управља неки оштар режисер. Исход преговора не може бити познат унапред, он мора да буде последица преговарања које је засновано на одређеним принципима. И четврто, Косову је потребан преговарачки тим са кредибилним лидером и одговарајућом стратегијом. Прва два корака, могуће је спровести и пре нових избора, а друга два само после избора и формирања нове власти са новим легитимитетом.

Од избора 2017. изгубили сте 12 посланика који су изашли из Самоопредељења и формирали своју посланичку групу. Недавно вас је напустио и градоначелник Приштине Шпенд Ахмети. Како мислите да за своје ставове придобијете и посланике, али и грађане када вам странку напуштају посланици?

Народ нам је дао 32 посланичка мандата на основу нашег програма и ставова које смо износили у јавности. Ме[утим, неко нам је отео 12 мандата јер је успех нашег покрета на прошлим изборима много сметао одређеним круговима. Отимањем посланика покушавају да нас ослабе и повреде. У извесном смислу су нас тиме мало омели, јер смо сада у ситуацији да велики број бирача представљамо са мање посланика, али истовремено се велики број људи учлањује у Самоопредељење и то показује да смо на правом путу и да ћемо на следећим изборима бити још успешнији. Посланици који су нас напустили одузели су сами себи легитимитет, јер према анкетама, немају више од два процента подршке.

(Марина Фратуцан – Истиномер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер