уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аљбин Курти: Реципроцитет и дијалог са Србијом по резолуцијама парламента Косова
Хроника

Аљбин Курти: Реципроцитет и дијалог са Србијом по резолуцијама парламента Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. фебруар 2020.

 Премијер Косова Аљбин Курти изјавио је да ће мере реципроцитета према Србији бити примењене сходно резолуцији Скупштине Косова од 7. децембра 2011. године а да ће дијалог бити настављен на основу друге резолуције коју ће припремити актуелна влада и предложити на усвајање косовском парламенту, пренела је Коха диторе.

По наводима дневника, Самоопредељење и Демократски савез Косова захтевали су да то буду принципи на основу којих ће бити вођен дијалог са Србијом.

Резолуција из 2011. године има три тачке, од којих прва обавезује Владу Косова да према Србији предузме мере пуног реципроцитета на политичком, економском и трговинском плану.

Тачком два се обавезује косовско Министарство трговине и индустрије да "подстиче и води сарадњу са домаћим произвођачима и другим трговинским предузећима за проналажење замене за српске производе" док се тачком три од владе захтева да ојача све државне механизме да би се обезбедило стриктно остваривање мера реципроцитета.

Неколико месеци после усвајања те резолуције, тадашњи премијер и актуелни председник Косова Хашим Тачи предао је парламенту а посланици усвојили другу резолуцију која је практично ставила ван снаге реципроцитет са Србијом.

У Министарству спољних послова Косова потврђено је дневнику да на мерама реципроцитета ради кабинет премијера Аљбина Куртија који је раније изјавио да ће увести "пуни политички, економски и трговински реципроцитет" у односу на Србију чиме ће бити замењена такса од 100 одсто на увоз српских производа.

Скупштина Косова усвојила је 15. децембра 2018. године резолуцију о дијалогу са Србијом која је предвиђала формирање нове државне делегације која би имала овлашћење да одлучује о дијалогу, али и да коначни споразум буде питање одлучивања на консултативном референдуму на Косову.

Самоопредељење и Демократски савез Косова су тада као опозиција поднели Уставном суду Косова захтев за оцену уставности резолуције која је потом стављена ван снаге.

У коалиционом споразуму који су потписали Самоопредељење и ДСК стоји да ће дијалог са Србијом водити премијер, сходно уставним овлашћењима, као и да косовски парламент треба да усвоји резолуцију о дијалогу за чије усвајање треба обезбедити двотрећинску већину у парламенту.

У споразуму се наводи и да теме дијалога не могу бити питања која се односе на територијални интегритет Косова, суверенитет, унутрашње уређење земље, унитарни карактер или стварање трећег нивоа власти у општинама са српском већином.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер