петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аљбин Курти: Око Газивода нема спора, нити има шта Србија да користи, Газиводе су косовска земља на територији Србије - коју смо још давно експроприсали и скупо платили
Хроника

Аљбин Курти: Око Газивода нема спора, нити има шта Србија да користи, Газиводе су косовска земља на територији Србије - коју смо још давно експроприсали и скупо платили

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. септембар 2020.

Лидер Покрета Самоопредељење Аљбин Курти сматра да свако ко говори о Газиводама као о „води коју треба делити“ помаже Србији да створи контроверзу око косовске имовине. “Око Газивода нема спора, нити има шта Србија да користи, јер јој никада није припадао нити је грађен за њене делове или подручја. Газиводе не припадају Србији, нити је то потребно Републици Србији. Чини се да су Газиводе само ′Заједница попут воде за ‘ЗСО’. Газовиде су косовско земљиште, вода и енергија са Косова и за Косово”, написао је Курти на Фејсбуку.

Како је додао, Газиводе нису природно богатство, већ вештачко језеро.

“Газиводе су богатство Косова, није природно богатство, јер га је градила људска рука. Пуна површина на којој је саграђено језеро власништво је Косова које се даље шири до Србије. Дакле, Газиводе су косовска земља на територији Србије. Али језеро је и косовско. Планирање, пројектовање и изградња направљени су за интересе Косова, које смо још давно, према важећим законима, експроприсали и скупо платили”, напомено је Курти.

Након распуштања СФРЈ није било спора са бившим републикама (данас државама), истакао је Курти и додао да језеро није грађено у сарадњи са Србијом, нити је Србија имала за одредиште употребу вода, већ само Косово.

“То доказује сваки званични документ, али и сам дизајн овог водно-енергетског комплекса. Чињеница да се са становишта границе, део вештачког језера налази на територији Србије, не говори ништа о власништву над земљиштем на коме данас постоји вода - то је имовина јавног предузећа са владом као стопостотним акционарима у име Косова”, оценио је Курти.

Према његовом мишљењу језеро Газиводе су имовинско питање, а не граница, као што је то случај са Скадарским и Охридским језером.

"Србија је могла да изда захтеве за овај комплекс само пре више од 40 година, када је интерес Косова за дизајнирање и експропријацију у ту сврху био на нивоу федерације. Недовршени спор се данас не може симулирати јер за то Србија више нема права. Све је ратификовано на нивоу федерације у то време и то питање је затворено”, закључио је Курти.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер