субота, 14. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аљбин Курти на састанку са Камберијем и Угљанином: Разговарали смо о забринутостима и повредама са којима се константно суочавају и албанска и бошњачка мањина у Србији
Хроника

Аљбин Курти на састанку са Камберијем и Угљанином: Разговарали смо о забринутостима и повредама са којима се константно суочавају и албанска и бошњачка мањина у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. септембар 2023.

 Након што се пре неколико дана састао са Шаипом Камберијем, а док свакодневно тражи реципроцитет у правима мањина на Западном Балкану, косовски премијер поново је угостио јединог албанског посланика у Скупштини Србије, али и представнике бошњачке заједнице, пише КоССев.

Аљбин Курти примио је у четвртак делегацију заједно са својом саветницом из Прешева Ардитом Синани, наводи портал.

Осим Камберија, део групе били су председник Странке демократске акције у Санџаку (СДА) Сулејман Угљанин, политички представници Есад Салиховиц́, Селма Кучевиц́, Адо Каменисцанин и председник Националног савета Албанаца у Србији Невзад Љутфиу.

„На састанку се разговарало о забринутостима и повредама са којима се константно суочавају и албанска и бошњачка мањина у Србији и шта се може заједно учинити да се ова ситуација поправи“, навели су из кабинета Аљбина Куртија.

Наглашавају да су представници Бошњака рекли да ни они нису задовољни третманом који имају.

„Принцип реципроцитета и симетрије права националних мањина на Западном Балкану је права формула за постизање стабилног и дугорочног мира у региону“, додаје се у саопштењу.

Курти их је, између осталог, информисао о билатералним и трилатералним састанцима који су одржани 14. септембра у Бриселу.

„Друге теме разговора биле су загарантовани мандати, гарантована институционална заступљеност, пасивизација адресе пребивалишта, кршење мањинских права и тешкоће у коришћењу језика и симбола“, додају из Куртијевог кабинета.

Косовски премијер састао се и прошле недеље са послаником Шаипом Камберијем којег је и тада обавестио о састанку са српским председником у Бриселу.

Курти му је уједно честитао на залагању и одлучности и пружио му пуну подршку за, како је саопштено, афирмацију положаја Албанаца у Прешеву, Медвеђи и Бујановцу.

Косовски премијер заправо већ месецима уназад говори о положају Албанаца у централној Србији у негативном тону, наводећи да су они дискриминисани, док истовремено, у контексту разговора у Бриселу, пропагира „једнакост права мањинских заједница“. Тако је дан уочи нове рунде дијалога, у Бриселу, а након што су из САД-а још једном од Приштине затражили да представи нацрт Статута за ЗСО, за Албанце на југу Србије, уз констатацију да су дискриминисани, затражио „исту пажњу“ коју имају Срби на Косову, наводи КоССев.

„Не можемо да вршимо дискриминацију када је поштовање у питању. То је сама премиса мањинских права – да етничка припадност не може и не треба да одређује вашу вредност или недостатак исте у некој земљи“, поручио је Курти.

У истом тону наставио је и након завршетка рунде дијалога у Бриселу без позитивног исхода када је реч о плану примене Европског споразума и деескалацији ситуације на северу Косова.

Курти тада није желео да прихвати предлог, односно није био спреман да крене са процесом успостављања ЗСО, већ је уместо тога инсистирао на дефакто признавању, као првом кораку, саопштио је високи представник ЕУ Жозеп Борел.

Косовски премијер је, међутим, након овог састанка изашао са тврдњом да је он заправо био једини који је изнео конкретан предлог о редоследу примене тачака споразума из Охрида, а да је Србија, уз подршку ЕУ, испуњавање било каквих обавеза условљавала формирањем ЗСО, на шта он није пристао, закључио је КоССев.

(КоССев-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер