петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аљбин Курти: Марти је дисциплиновао Тачија
Хроника

Аљбин Курти: Марти је дисциплиновао Тачија

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. децембар 2010.

Лидер покрета "Самоопредељење Аљбин Курти, за разлику од других политичких лидера Косова и Албаније, изјавио је да у извештају Дика Мартија у којем оптужује Хашима Тачија за трговину људским органима косовских Срба, има нешто позитивно

Мартијев извештај је "дисциплиновао и учинио сервилним Хашима Тачија као никада раније", рекао је Курти у интервјуу приштинском листу Коха диторе, оценивши да ванредни парламентарни избори од 12. децембра нису били фер ни демократски, те да је њихов резултат, уз све нерегуларности и крађе, неприхватљив.

Последица свега тога је да је легитимност избора легитимност разбојника и насиља", рекао је Курти.

Куртијев покрет је први пут учествовао на изборима, И по броју добијених гласова избио на треће место међу странкама косовских Албанаца. Поред оспоравања резултата избора, Курти не искључује могућност да уђе у Скупштину, мада не каже да ли ће се посланици "Самоопредељења" заклети на Устав.

Нико од посланика овог покрета, како Курти каже, неће прихватити да се шета џипом нити да га чувају телохранитељи.

Посланици "Самоопредељења" ће се ангажовати да се блиндирана возила и телохранитељи дају тужиоцима и судијама, онима који би требало да се боре против организованог криминала и корупције, каже он.

Курти је рекао да "Самоопредељење" неће ући ни у какву комбинацију са ДПК, ДСК али и ни са једном од послератних партија.

Српски и албански аналитичари о извештају Мартија

Српски и албански аналитичари изнели су данас различите ставове о могућем утицају извештаја Дика Мартија на најављене разговоре Београда и Пристине

Док су на данашњем скупу у Медија центру у Чаглавици албански стручњаци оценили да оптужбе Мартија на рачун косовског премијера Хашима Тачија неће погоршати преговарачку позицију Приштине, односно да ће је чак "ојачати", српски аналитичари су навели да ће те оптужбе имати велики утицај на преговоре.

Специјални известилац Савета Европе Дик Марти означио је у извештају косовског премијера као вођу мафијашке групе која се, поред осталог, бавила отмицом Срба и трговином њиховим органима. Шкељзен Малићи, филозоф и политички аналитицар, окарактерисао је извештај Мартија као "апстрактну оптужбу" и изразио сумњу у то да да ће утицати на предстојеће разговоре Пристине и Београда.

"Извештај више видим као неко медијско напумпавање. То је још увек некаква апстрактна оптужба која би тек требало да покрене истрагу и да пружи доказе. Ако истрага нешто буде показала онда ће и утицај извештаја бити већи. Уколико се појави бар мали доказ који потврђује наводе мењаћемо и цео преговарачки тим и Владу Косова", рекао је Малићи за агенцију Бета.

Малићи је додао да, ипак, сматра да је извештај "јако спекулативан", и казао да не постоје индиције да ће се наћи неки докази. Малићи је подсетио да је Хашки Трибунал већ једном истраживао наводе о злочинима и да у том поступку није пронашао доказе.

Малићи се осврнуо и на евентуално слабљење положаја косовских представника који би требало да у скорој будућности разговарају са Београдом, оцењујући да ће најновије оптужбе на рачун косовског премијера "учинити обратно", то јест да ће Тачи током разговора "држати чвршћу позицију".

С друге стране, новинар и аналитичар Живојин Ракочевић, оценио је да ће извештај Дика Мартија имати утицаја на најављене разговоре Београда и Приштине.

"Хашим Тачи је у процесу омекшавања, јер и спољни и унутрашњи притисци показују да балкански феудалци-политичари немају више апсолутну слободу одлучивања и доказују да морају да размишљају о транзицији своје моћи према нечему што се зове демократија", рекао је Ракочевић за агенцију Бета.

Бивши саветник шефа УНМИК Ненад Радосављевић оценио је извештај Дика Мартија "сасвим основаним" и "једном од великих препрека" у разговору Приштине и Београда.

"Извештај ће бити препрека у дијалогу о обичним, свакодневним проблемима, а не о високим темама као што је питање статуса Косова, на коме ће Београд инсистирати, упркос одбијању Приштине да о томе разговара", рекао је Радосављевић.

Аналитичар Кренар Гаши је оценио да Мартијев извештај не доноси ништа ново.

"Не верујем да ће Мартијеви наводи имати неки директан утицај на разговоре са Србијом, пре свега зато што не доносе нове докаже у вези са старим сумњама око трговине органима", рекао је Гаши, истичући да ће извештај имати већи утицај на репутацију Косова као нове државе, него на преговоре са званичним Београдом.

(Тањуг, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер