петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аљбин Курти: 15. марта укидамо део такси на робу из Србије, а оне ће бити у потпуности укинуте 1. априла уколико Београд прекине кампању за повлачење признања Косова
Хроника

Аљбин Курти: 15. марта укидамо део такси на робу из Србије, а оне ће бити у потпуности укинуте 1. априла уколико Београд прекине кампању за повлачење признања Косова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. фебруар 2020.

 Влада Косова ће 15. марта укинути таксу од сто одсто на сировинске производе из Србије и Босне и Херцеговине. Такса ће бити у потпуности укинута 1. априла, ако Србија прекине кампању за повлачење признања независности Косова и обавеже се да ће покренути уклањање трговинских баријера са Косовом, преноси Радио Слободна Европа.

Ако се Србија не буде тако понашала, од 1. априла Косово ће почети са постепеним спровођењем реципроцитета, док ће такса Србији у потпуности бити враћена на снагу 15. јуна, саопштио је Аљбин Курти, премијер Косова, на ванредној конференцији за новинаре, пише Радио Слободна Европа.

Уз Куртија су на конференцији били косовски предузетници и представници привредних комора.

Он је казао да ће Влада Косова следеће недеље донети одлука о укидању таксе од 100 одсто на сировинске производе из Србије и Босне и Херцеговине, одлука која ће ступити на снагу 15. марта. На конференцији за новинаре је додао и да је то "знак добре воље и спремности за почетак решавања економских и трговинских неспоразума са Србијом".

"Позивамо Србију да се, као одговор на ову одлуку косовске стране, обавеже да ће прекинути кампању за повлачење признања независности Косова, и такође, да почне са елиминацијом трговинских, нецаринских баријера према Косову. Уколико српска страна покаже истинску посвећеност прекиду непријатељске кампање и обавеже се на брзо уклањање нецаринских баријера са Косовом, онда ће Влада Косова, од 1. априла 2020. у потпуности уклонити царину на робу из Србије и БиХ", додао је Курти.

Курти је истакао да ће ЕУ високо оценити одлуку косовске стране о укидању тарифе и да ће Косову заузврат понудити либерализацију визног режима пре самита у Загребу 7. маја 2020. године.

У случају да Србија игнорише "добру вољу Владе Косова о елиминацији економских, трговинских и политичких баријера у билатералним односима", не прекине кампању на међународном плану и не почне са уклањањем баријера у односима са Косовом, онда ће Влада Косова од 1. априла почети постепену имплементацију принципа реципроцитета, најпре у области трговине, а потом и у економији и политици.

"Уколико српска страна не реагује ни након периода од 90 дана од првобитне одлуке о укидању таксе на сировину, онда ће Влада Косова од 15. јуна вратити таксу на производе из Србије", додао је Курти.

Курти је рекао да ће Европска унија и САД на почетку изаћи са "детаљним инструментима који ће набројати предности истинског ангажовања странака у превазилажењу трговинских, економских и политичких баријера, механизме за прецизно евидентирање могућих неиспуњења обавеза код странака, као и набрајање последица за странку која не сарађује у процесу".

Иначе, Косово је крајем 2018. увело таксе од 100 одсто на робу из Србије и Босне и Херцеговине, а званични Београд је суспендовао своје учешће у дијалогу до укидања ове мере.

Осим тога, независност Косова признало је више од 100 држава, док Србија активно ради на повлачењу тих признања. Пет држава ЕУ и даље не признају Косово - Шпанија, Словачка, Румунија, Грчка и Кипар.

Грађани Косова једини су на Балкану за које визни режим са ЕУ и даље важи.

(Слободна Европа)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер